Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο ΠΑΣ Γιάννινα – Skoda Ξάνθη 1-0

ΠΑΣ Γιάννινα – Skoda Ξάνθη 1-0

0
de_vinsenti-empros

Κακή εμφάνιση και ήττα για την ξανθιώτικη ομάδα

Δέχθηκε στο 10ο λεπτό το γκολ και δεν κατάφερε να αντιδράσει θετικά στη συνέχεια

Συνεχίζει να απογοητεύει η Skoda Ξάνθη με τις εντός και τις – κυρίως- εκτός εμφανίσεις της.
Αυτή τη φορά ήταν τα Ιωάννινα η έδρα όπου η ξανθιώτικη ομάδα παρουσίασε το κακό της πρόσωπο και φυσιολογικά γνώρισε την ήττα με σκορ 1-0 από τον ΠΑΣ. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μόλις στο 10ο λεπτό με τον Ντε Βινσέντι και διατήρησαν με σχετική ευκολία το προβάδισμα τους ως το τέλος, καθώς η Skoda αν και πίεσε στη συνέχεια (κυρίως στο β’ ημίχρονο) δεν κατάφερε να δημιουργήσει παρά ελάχιστες φάσεις από τις οποίες μάλιστα σχεδόν καμία δεν απείλησε ιδιαίτερα τον αντίπαλο τερματοφύλακα.
Δυστυχώς η ξανθιώτικη ομάδα δεν κατάφερε να παρουσιάσει σε ακόμη ένα παιχνίδι το καλό της πρόσωπο, με μοναδικές εξαιρέσεις λιγοστές θετικές προσπάθειες από παίκτες, οι οποίες όμως έπεφταν στο κενό μιας και δεν υπήρχε ομαδικότητα και καλή συνεργασία από πλευράς της.
Η Skoda Ξάνθη είχε τέσσερις απουσίες (Μαρσελίνιο – τιμωρημένος, Ντάνι, Μπέρτος, Πλατέλλας – τραυματίες) κι έτσι «πελαγωμένος» φάνηκε και ο Νίκος Κωστένογλου.
Ο 41χρονος τεχνικός της Ξάνθης προσπάθησε να ανακατέψει την «τράπουλα» όμως αυτή τη φορά δεν του βγήκαν οι αλλαγές, ενώ παρά την αποκαρδιωτική εικόνα των παικτών του, ο ίδιος προσπάθησε να τους στηρίξει δηλώνοντας μετά το τέλος του αγώνα: «Συγχαρητήρια στους παίκτες μας για την εικόνα του β’ ημιχρόνου. Θεωρώ ότι το αποτέλεσμα μας αδικεί σύμφωνα με την εμφάνιση του β’ μέρους. Παρότι είχαμε ελλείψεις βασικών παικτών, είχαμε πάρα πολύ καλή εικόνα. Στο πρώτο ημίχρονο δεν γίναμε απειλητικοί.
Συνεχίζουμε με σταθερότητα και βλέπουμε το μέλλον με αισιοδοξία. Πρέπει σήμερα να κρατήσουμε την εικόνα μας από το β’ ημίχρονο, είναι δύσκολο το πρωτάθλημα, αλλά με δουλειά προσεκτική και προσηλωμένη θα πάμε καλύτερα. Μας αδικεί το αποτέλεσμα σήμερα».
Εξαιρετικός, με φαντασία και δημιουργία και με ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Λοντίγκιν. Αυτά ήταν τα στοιχεία που συνέθεταν το σκηνικό του πρώτου ημιχρόνου για τον ΠΑΣ Γιάννινα. Οι παίκτες του Χριστόπουλου ήταν καλύτεροι καθ’ όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, ενώ το γρήγορο γκολ του Ντε Βινσέντι, έκανε τα πράγματα πιο εύκολα.
Από την άλλη πλευρά, η Ξάνθη, χωρίς να μπορεί να αναπτυχθεί και συνεχώς σε θέση άμυνας αναγκαζόταν να κάνει πολλά φάουλ, γεγονός που της έφερε και πολλές κίτρινες κάρτες. Το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου ήρθε, μάλλον, λογικά καθώς η ανωτερότητα των γηπεδούχων, ήταν εμφανής.
Το δεύτερο μέρος, είχε τελείως διαφορετική εικόνα. Ο ΠΑΣ Γιάννινα έδωσε πολλά μέτρα στην Ξάνθη, περιόρισε τις επιθετικές τους δραστηριότητες, ενώ δεν «πατούσε» και ιδιαίτερα την περιοχή του Λοντίγκιν. Από την άλλη πλευρά, οι δύο αλλαγές του Κωστένογλου, με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, έφερε φρεσκάδα, θωράκιση την άμυνα και «καθαρό» μυαλό στην επίθεση.
Τα λεπτά που απέμειναν είχαν το ίδιο σκηνικό. Η Ξάνθη πίεζε χωρίς όμως να γίνει ιδιαίτερα επιλητική, ο ΠΑΣ αμυνόταν και έψαχνε την κόντρα επίθεση. Το τελευταίο σφύριγμα της λήξης, βρήκε τους Ηπειρώτες να παίρνουν το τρίποντο, να φτάνουν τους δώδεκα πόντους και την Ξάνθη να παραμένει στους 9 βαθμούς, μετά από τη συμπλήρωση 10 αγωνιστικών στο πρωτάθλημα.
Φάσεις – γκολ
1’: Το συρτό αδύναμο σουτ του Ονουάτσι πέρασε άουτ.
10′: Ο Ντε Βινσέντι με δυνατή κεφαλιά μετά από σέντρα του Γεωργίου κάνει το 1-0.
35′: Ο Γεωργίου από δεξιά έκανε την πάσα στον Ντε Βινσέντι που πλάσαρε τον Λοντίγκιν αλλά πάνω στην γραμμή ο Φλίσκας έσωσε την ξανθιώτικη εστία.
51′: Το σουτ του Λίλα μετά από κόρνερ πέρασε λίγο άουτ.
60′: Το δυνατό σουτ του Νάκα απέκρουσε σε κόρνερ ο Φεγκρούς.
62′: Απόκρουση του Λοντίγκιν στο σουτ του Ντε Βινσέντι.
65′: Διπλή απειλή με τον Νάκα να κάνει τελικά το ψηλοκρεμαστό πλασέ αλλά τον Φεγκρούς να μην αιφνιδιάζεται και να μπλοκάρει.
75′: Όμορφη ενέργεια για τον ΠΑΣ που κατέληξε σε τετ α τετ και του Γεωργίου με τον Λοντίγκιν να αποκρούει.
76’: Ο Λοντίγκιν μπλόκαρε την κεφαλιά του Ίλιτς και στο 77′ απέκρουσε το σουτ του Γεωργίου.
79′: Νέο σουτ του Νάκα απέκρουσε ο Φεγκρούς.
Διαιτητής: Λιαχούδης Γιώργος (ΕΠΣ Μακεδονίας)
Βοηθοί: Δημητριάδης (ΕΠΣ Μακεδονίας) – Θανασακούδης (ΕΠΣ Μακεδονίας)
Κίτρινες: 12′ Γκατσολάρι, 21′ Μάνταλος, 41′ Μαρκόφσκι, 51′ Βασιλακάκης – 59′ Λίλα, 79′ Κεϊτά, 86′ Πάντος.
Οι συνθέσεις:
ΠΑΣ Γιάννινα: Φεγκρούς, Πάντος, Τζημόπουλος, Κολοβέτσιος, Μιχαήλ, Λίλα, Τσουκαλάς (69′ Κεϊτά), Ντε Βινσέντι (82′ Βίλα), Γεωργίου, Κοροβέσης, Ίλιτς (90′ Γιάκος).
Skoda Ξάνθη: Λοντίγκιν, Κομεσίδης, Βάλλας, Φλίσκας, Καζούμπα (46′ Νάκα), Γκατσολάρι (46′ Γούτας), Βασιλακάκης, Μάνταλος, Ονουάτσι (72′ Κούτεβ), Τριάδης, Μαρκόφσκι.

Δευτέρα 12 Νοεμβρίου 2012
19.30: Κέρκυρα – Παναθηναϊκός (Novasports 2)
Διαιτητής: Δασκαλόπουλος (ΕΠΣ Κορινθίας)