Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Αθλητικά Νέα Κύπελλο ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Για το «νταμπλ» θα αναμετρηθούν Ασπίδα Ξάνθης – Αγ. Βαρβάρα Καβάλας

0
amoirideio-empros

Αύριο στις 17:00 ο τελικός της διοργάνωσης στο «Φ. Αμοιρίδης»

Οι δύο πρωταθλήτριες στις κατηγορίες τους διεκδικούν το τρόπαιο

Για το… «νταμπλ» θα μονομαχήσουν αύριο στις 17:00 στο «Φ. Αμοιρίδης» Ασπίδα Ξάνθης και Αγ. Βαρβάρα Καβάλας, στον τελικό του Κυπέλλου ΕΚΑΣΑΜΑΘ 2012. Αμφότερες οι ομάδες αναδείχθηκαν φέτος πρωταθλήτριες στις κατηγορίες τους κι έτσι θέλουν να διπλασιάσουν τους φετινούς τίτλους.
Ανάμεσα τους βέβαια υπάρχει διαφορά μίας ολόκληρης κατηγορίας κι έτσι οι φιλοξενούμενοι είναι αυτόματα το φαβορί γεγονός όμως στο οποίο δεν πρέπει να σταθεί η ξανθιώτικη ομάδα, καθώς ένας τελικός είναι ένα παιχνίδι όπου όλα τα αποτελέσματα είναι ανοιχτά, ενώ στα υπέρ για την Ασπίδα είναι το ότι έδρα διεξαγωγής έχει οριστεί το «Φ. Αμοιρίδης» κι έτσι η Ασπίδα θα είναι τυπικά φιλοξενούμενη αλλά ουσιαστικά γηπεδούχος!
Η Αγ. Βαρβάρα Καβάλας αναδείχθηκε φέτος πρωταθλήτρια στην Α’ κατηγορία της ΕΚΑΣΑΜΑΘ (προβιβάστηκε στη Γ’ Εθνική για πρώτη φορά στην ιστορία της) και αντίστοιχα η Ασπίδα Ξάνθης πρωταθλήτρια της Β’ ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Η παρουσία της ξανθιώτικης ομάδας στον τελικό πάντως είναι αξιοσημείωτη καθώς για πρώτη φορά φιναλίστ του θεσμού θα είναι ομάδα της Β’ κατηγορίας.
Έτσι το δεύτερο τρόπαιο θα ‘ναι το «κερασάκι στην τούρτα» σε μία σεζόν ούτως ή άλλως πετυχημένη για τις δύο ομάδες.
Πως έφτασαν στον τελικό:
Η Αγ. Βαρβάρα Καβάλας αντιμετώπισε ομάδες της Α’ κατηγορίας και στον τελικό θα βρει απέναντι της για πρώτη φορά στη φετινή διοργάνωση ομάδα της Β’.
Η καβαλιώτικη ομάδα κέρδισε εκτός έδρας τον Πανσερραϊκό με 48-70 στην α’ φάση, στη β’ φάση την ΑΕ Κομοτηνής, επίσης εκτός έδρας με 59-70 και στα ημιτελικά τους Μακεδόνες Κρηνίδων, στα Ποταμούδια, με 87-45.
Η Ασπίδα Ξάνθης από την πλευρά της έπαιξε όλους τους προκριματικούς (νοκ άουτ) αγώνες στην έδρα της, όπου διαδοχικά νίκησε τη Φιλία Ορεστιάδας με 68-56 (α’ γύρο) και την Ολυμπιάδα Αλεξανδρούπολης με 65-52 στο β’ γύρο. Στα ημιτελικά κληρώθηκε με τον Έβρο Σουφλίου, ο αντίπαλος όμως δεν κατέβηκε στην Ξάνθη κι έτσι η Ασπίδα πέρασε στον τελικό με 20-0 ¨άνευ αγώνος¨.

Λεύκιππος: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε στη Θεσσαλονίκη απέναντι στη ΧΑΝΘ

Αποκλείστηκε από τον  μεγάλο τελικό αλλά τερμάτισε 3ος στον 3ο Όμιλο της National League 1…