Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Αθλητικά Νέα «Άνοστο» παιχνίδι χωρίς σκορ

0
skoda_paok_09_01_12-empros

Skoda Ξάνθη – Π.Α.Ο.Κ. 0-0

Παρέμεινε στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας η ξανθιώτικη ομάδα

Έλλειπαν οι μεγάλες ευκαιρίες από το πρώτο ημίχρονο του χθεσινού αγώνα των Πηγαδίων μεταξύ της Skoda Ξάνθη και του Π.Α.Ο.Κ.
Οι δύο αντίπαλοι έριξαν το βάρος στον έλεγχο της μεσαίας γραμμής με τους φιλοξενούμενους να έχουν περισσότερη κατοχή μπάλας – μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά – και την ξανθιώτικη ομάδα να κρατά εύκολα μακριά από την εστία του Βιβιανί τους αντιπάλους ψάχνοντας παράλληλα τους χώρους μπροστά για να δημιουργήσει προβλήματα.
Ωστόσο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να σκοράρει στο πρώτο μέρος σε ένα διάστημα από το οποίο απουσίαζαν οι συγκινήσεις.
Ανάλογο ρυθμό είχαν και τα πρώτα λεπτά του Β’ ημιχρόνου με τη Skoda Ξάνθη πάντως να μπαίνει πιο αποφασιστικά και με διάθεση να αναλάβει πιο ενεργητικό ρόλο στην αναμέτρηση.
Η ξανθιώτικη είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του ρυθμό του αγώνα αλλά και από το δεύτερο ημίχρονο απουσίαζαν οι μεγάλες ευκαιρίες. Λίγο μετά το 70ο λεπτό οι προπονητές των δύο αντιπάλων ξεκίνησαν να κάνουν τις δικές τους κινήσεις, χωρίς όμως να αλλάξει κάτι. Για τους γηπεδούχους, ο Μαρσελίνιο στο 71’ είχε την μεγάλη ευκαιρία να σκοράρει αλλά δεν τα κατάφερε ενώ οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με την κεφαλιά του Αθανασιάδη στο 90’ που θα μπορούσε να δώσει τη νίκη στο «δικέφαλο», όμως η μπάλα πέρασε άουτ κι έτσι το «άνοστο» 0-0 έμεινε ως τελικό αποτέλεσμα.
* Οι δηλώσεις προπονητών και φωτογραφικό υλικό από το χθεσινό παιχνίδι στην επόμενη σελίδα.
Φάσεις
12′: Ο Ντάνι κόντραρε το σουτ του Σαλπιγγίδη και ο Βιβιανί μπλόκαρε την μπάλα.
15′: Το αδύναμο σουτ του Γκαρσία μπλόκαρε ο Βιβιανί.
18′: Το καλό φάουλ του Μάνταλου πέρασε από Μαρκόφσκι και Βάλλα χωρίς να μπορέσουν να προωθήσουν την μπάλα στα δίχτυα.
38′: Η παράλληλη σέντρα από αριστερά του Λίνο βρήκε στα πόδια του Βάλλα προ του Αθανασιάδη και πέρασε κόρνερ.
56′: Το φάουλ του Εντιμάρ προκάλεσε σύγχυση στην περιοχή του ΠΑΟΚ αλλά μετά την απόκρουση του Γλύκου αιφνιδιάστηκαν και οι παίκτες της Skoda Ξάνθη που δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.
63′: Άστοχη η κεφαλιά του Αθανασιάδη.
71′: Ο Βλαχοδήμος πάσαρε στον Μαρσελίνιο κι αυτός από πλάγια κοντινή θέση έκανε το πλασέ αλλά η μπάλα πέρασε μόλις άουτ από το δεξί δοκάρι του Γλύκου.
83′: Το σουτ του Σαλπιγγίδη κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
90′: Ο Ρομπέρ έκανε την σέντρα ο Αθανασιάδης πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε λίγο άουτ.
Διαιτητής: Σιδηρόπουλος (ΕΠΣ Δωδεκανήσου)
Βοηθοί: Ευθυμιάδης (ΕΠΣ Πιερίας), Φραγκιαδάκης (ΕΠΣ Δωδεκανήσου).
Κίτρινες: 55′ Σνάουτσνερ, 57′ Μαλεζάς, 68′ Εντιμάρ, 79′ Μπέρτος.
Οι συνθέσεις:
SKODA ΞΑΝΘΗ: Βιβιανί, Μπέρτος, Βάλλας, Κομεσίδης, Εντιμάρ, Ντάνι, Βασιλακάκης (75′ Νταρμπιόν), Μάνταλος (65′ Βλαχοδήμος), Πόι, Μαρσελίνιο, Μαρκόφσκι (88′ Καζάκης).
ΠΑΟΚ: Γλύκος, Σνάουτσερ, Μαλεζάς, Τσιρίλο, Φωτάκης, Ίβιτς (63′ Γιάννου), Γκαρσία, Λαζαρ, Σαλπιγγίδης (88′ Ρομπέρ), Λίνο, Αθανασιάδης.

16. Δόξα Δράμας 2 (9 αγ.)*
* Δεν υπολογίζεται το αποτέλεσμα του χθεσινοβραδινού αγώνα Δόξα Δράμας – Ολυμπιακός.

Λεύκιππος: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε στη Θεσσαλονίκη απέναντι στη ΧΑΝΘ

Αποκλείστηκε από τον  μεγάλο τελικό αλλά τερμάτισε 3ος στον 3ο Όμιλο της National League 1…