Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Σπουδαία επιτυχία για τον Ιάσονα Παπαδόπουλο από την Ξάνθη που κατέκτησε το Χρυσό στο Παγκόσμιο Special Olympics στο Βερολίνο

0

Πρόκειται για τη μεγαλύτερη αθλητική διοργάνωση στη Γερμανία από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1972

Σπουδαία παρουσία και Χρυσό μετάλλιο για τον πρωταθλητή Ιάσονα Παπαδόπουλο από την Ξάνθη που μαζί με την Άννα Αντωνοπούλου κατέκτησαν την κορυφή του κόσμου στην κατηγορία διπλού μεικτού badminton στους Παγκόσμιους αγώνες Special Olympics που διεξάγονται στο Βερολίνο

Στους φετινούς Special Olympics συμμετέχουν με μεγάλη αποστολή η Ελλάδα που μετέχει με 71 αθλητές και αθλήτριες, καθώς και 22 προπονητές. Όσον αφορά τον ξανθιώτη πρωταθλητή προσθέτει ακόμα μια σπουδαία διάκριση σε Παγκόσμια διοργάνωση

Σεβασμός, συμμετοχή, αλληλεγγύη, ελπίδα, συμμετοχή, ένταξη. Αυτές οι λέξεις μπορούν να περιγράψουν τo κλίμα των Παγκόσμιων Αγώνων Special Olympics για αθλητές και αθλήτριες με νοητική αναπηρία, που διεξάγονται στο Βερολίνο. Πρόκειται για τη μεγαλύτερη αθλητική διοργάνωση στη Γερμανία από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1972. Ένα μεγάλο στοίχημα, όπως αυτό της ένταξης και της ορατότητας των ατόμων με νοητική αναπηρία, αποτελεί προτεραιότητα για τη γερμανική κυβέρνηση και την υπ. Εσωτερικών Νάνσι Φέζερ, όπως ανέφερε σε σχετική συνέντευξή Τύπου.

Περισσότερα άρθρα από ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Έφτασε στην Αθήνα το τρόπαιο του Europa Conference League!

Οι φίλαθλοι θα έχουν την ευκαιρία να το δουν από κοντά και να φωτογραφηθούν δίπλα του̷…