Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Ξάνθη – Ατρόμητος Αθ. 0-0

0
xanthi-atromitos16

Όλα στο «μηδέν» στη χθεσινή αναμέτρηση στα Πηγάδια

Μηδαμινό θέαμα και ελάχιστες φάσεις από τις δύο ομάδες σε ένα ποιοτικά παιχνίδι

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να παρατάσσονται με αμυντικούς προσανατολισμούς, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο να σημειώνονται με το… σταγονόμετρο. Σε μία από αυτές, στο 20’, ο Μπαξεβανίδης έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Γιουνές πήρε την κεφαλιά με τον Γκορμπούνοφ να μπλοκάρει. Στο 40’ το σουτ του Στόιτσεφ δεν ανησύχησε τον Ζίβκοβιτς.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε με κακό ρυθμό και οι δυνατές μονομαχίες δεν επέτρεπαν να παιχτεί ποιοτικό ποδόσφαιρο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο χωρίς σκορ.

Στον ίδιο ρυθμό συνεχίστηκε το παιχνίδι και στο β’ μέρος και χρειάστηκε να συμπληρωθεί το 75ο λεπτό για να καταγραφεί κάποια αξιοσημείωτη φάση, όταν ο Κεϊτά σούταρε από μακρινή απόσταση με τον Ζίβκοβιτς να μπλοκάρει σταθερά. Ούτε και στα τελευταία 15 λεπτά όμως οι παίκτες των δύο ομάδων κατάφεραν να αλλάξουν κάτι στην εικόνα του ματς κι έτσι μοιραία αυτό έληξε χωρίς σκορ, με τους 900 περίπου φιλάθλους που βρέθηκαν χθες στο «Xanthi Arena» των Πηγαδίων να εκφράζουν τη δυσαρέσκεια τους στο τέλος για το κακό θέαμα που παρακολούθησαν, σε ένα από τα χειρότερα – μέχρι στιγμής – παιχνίδια του φετινού πρωταθλήματος.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Ιωάννης Δελφάκης, α’ βοηθός ο Πολυχρόνης Κωσταράς, β’ ο Παναγιώτης Μεσσήνης και 4ος ο Χρήστος Μήτσιος.

Οι συνθέσεις:

Ξάνθη (Λουτσέσκου Ρ.): Ζίβκοβιτς, Φλίσκας, Μπαξεβανίδης, Οκάν, Λισγάρας, Ντε Λούκας, Νιέτο (66’Τριάδης), Καμαρά, Ορφανίδης Π. (66’ Λουσέρο), Σολτάνι, Γιουνές (75’ Ράνος).

Ατρόμητος Αθ. (Κορακάκης Γ.): Γκορμπούνοφ, Μπαγκά, Φυτανίδης, Ούμπιντες, Τόνσο (82’ Μπρίτο), Παπαδόπουλος Δ. (69’ Λε Τάλεκ), Κεϊτά, Στόιτσεφ (55’ Λημνιός), Κιβρακίδης, Λαζαρίδης, Κατράνης.

16. Αστέρας Τρ. 0

* Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε το πρωτάθλημα με -3 βαθμούς.

Ήττες για τις δύο ομάδες της Ξάνθης στη Γ’ Εθνική

Συντριβή γνώρισε ο Άρης Πετεινού στην Κομοτηνή με 6-0 – Εξασφάλισε την παραμονή ο Ορέστης …