0
asteras mparales

Skoda Ξάνθη – Αστέρας Τρίπολης 0-1

Ένα «τυχερό» γκολ έκρινε τη σαββατιάτικη αναμέτρηση

Δεν κατάφερε στο δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι εντός έδρας η Skoda Ξάνθη να πάρει διαδοχικό τρίποντο. Στα πλαίσια της 28ης αγωνιστικής ημέρας του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Superleague, ο Αστέρας Τρίπολης ήταν πιο τυχερός και με το γκολ του Μπαράλες στο 60’ πέτυχε το 0-1 με την μπάλα να παίζει άσχημο παιχνίδι στους γηπεδούχους καθώς η προσπάθεια του επιθετικού των φιλοξενούμενων κόντραρε σε αμυντικό της ξανθιώτικης ομάδας. Στο 94’ δοκάρι είχε ο Κάλβο για την ξανθιώτικη ομάδα.

Στις λεπτομέρειες νικητής ο Αστέρας
Από θετικά αποτελέσματα προέρχονταν Skoda Ξάνθη και Αστέρας Τρίπολης στη μεταξύ τους αναμέτρηση. Στο παιχνίδι του Σαββάτου στο γήπεδο των Πηγαδίων οι δύο ομάδες ήθελαν να συνεχίσουν τις επιτυχίες με τους παίκτες του Νίκου Κεχαγιά μετά το 4-1 επί του Λεβαδειακού να ζητούν την 9η εντός έδρας φετινή τους επιτυχία ενώ από την άλλη μεριά η ομάδα του Στάικου Βεργέτη έψαχνε το 5ο φετινό τρίποντο μακριά από την έδρα της έχοντας και καλή ψυχολογία μετά το 1-0 επί του Πανθρακικού.
Αναφορικά με την προϊστορία, στα Πηγάδια η Skoda με αντίπαλο τον Αστέρα μετρούσε τρεις νίκες ενώ δύο παιχνίδια είχαν λήξει ισόπαλα και μόνο σε ένα οι φιλοξενούμενοι είχαν καταφέρει να «αποδράσουν» νικητές.
Η ξανθιώτικη ομάδα σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι παρατάχθηκε χωρίς αλλαγές στο βασικό της σχήμα. Ο Κυριακίδης έκατσε στη θέση κάτω από τα δοκάρια, οι Μπαξεβανίδης-Παΐτο-Χοσέμι-Γούτας στην άμυνα, το δίδυμο Ντε Γκούζμαν-Φλίσκα ήταν τα δύο 6άρια πλαισιωμένοι από τους Κάλβο-Σολτάνι στα δύο άκρα της μεσαίας γραμμής. Στην κορυφή ξεκίνησε ο Σολάρι και λίγο πιο πίσω έπαιζε ο Μάνταλος. Δυνατά προσπάθησε να μπει από τα πρώτα λεπτά του αγώνα η Ξάνθη αλλά εκτός από την πίεση δεν ευτύχησε να βρει και το γρήγορο γκολ. Αρκετές οι «μονομαχίες» και οι φάσεις που δεν μετουσιώνονταν σε ευκαιρίες την τελευταία στιγμή. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απειλήσουν από κάποιες στατικές φάσεις (φάουλ, κόρνερ) με τους γηπεδούχους να απομακρύνουν τον κίνδυνο ενώ παράλληλα προσπαθούσαν – κυρίως από τα πλάγια – να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις. Στα πρώτα 45 λεπτά η αναμέτρηση ήταν ενδιαφέρουσα, υπήρχε ρυθμός και ένταση όμως έλλειπαν οι κλασικές ευκαιρίες. Οι παίκτες του Νίκου Κεχαγιά ήταν καλύτεροι στο πρώτο κομμάτι του διαστήματος αυτού, ο Αστέρας ισορρόπησε στην συνέχεια και το 0-0 σφράγισε τις προσπάθειες των παικτών στο α’ μέρος.
Στο ίδιο μοτίβο ξεκίνησε και η επανάληψη. Οι προσπάθειες των δύο ομάδων αναλώνονταν στο χώρο του κέντρου αλλά στο 60ό λεπτό, ο Αστέρας στάθηκε τυχερός. Ο Μπαράλες από θέση μέσα αριστερά, έκανε το ψηλοκρεμαστό σουτ, η μπάλα βρήκε σε πόδι αμυντικού και κατέληξε στα δίχτυα του Κυριακίδη, για να γίνει το 0-1. Ο Σολάρι λίγο αργότερα προσπάθησε να ισοφαρίσει αλλά η κεφαλιά του ήταν άστοχη. Η Skoda μετά το 0-1 έγινε πιο επιθετική με σαφή διάθεση να φτάσει γρήγορα στην ισοφάριση, πίεσε είχε δοκάρι στην τελευταία φάση με τον Κάλβο, όμως έμεινε με την προσπάθεια και ο Αστέρας Τρίπολης – πιο τυχερός – πήρε τους βαθμούς με το γκολ του Μπαράλες.

Φάσεις – Γκολ
19’ Κόρνερ του Κάλβο, κεφαλιά του Μάνταλου άουτ.
23’ Κεφαλιά πάσα του Μπαράλες στον Καράσκο, σουτ άστοχο από τον τελευταίο.
26’ Η προσπάθεια του Ντε Γκούζμαν πέρασε άουτ.
29’ Σέντρα του Καράσκο, ο Μπαράλες σε πρώτο χρόνο σούταρε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.
37’ Ο Κυριακίδης βγήκε έγκαιρα με τα πόδια προ του Καράσκο και στην συνέχεια ο Ντε Μπλάσις πλάσαρε άουτ.
60’ Το σουτ του Μπαράλες κόντραρε και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Κυριακίδη για να γίνει το 0-1
65’ Σέντρα του Μπαξεβανίδη, κεφαλιά του Σολάρι πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι του Μπαντή.
71’ Νέα σέντρα του Μπαξεβανίδη, ο Ράνος πήρε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά λίγο πάνω από το δοκάρι.
89’ Ο Κυριακίδης νίκησε στο τετ α τετ τον Μπαράλες.
94′ Δοκάρι σε σουτ του Κάλβο!
Διαιτητής: Κουκουλάκης Μιχάλης (ΕΠΣ Ηρακλείου). Βοηθοί: Μπαλτάς (ΕΠΣ Αχαΐας) – Σταυρουλάκης (ΕΠΣ Ρεθύμνου).
Οι συνθέσεις:
SKODA ΞΑΝΘΗ (Νίκος Κεχαγιάς): Κυριακίδης, Μπαξεβανίδης, Παΐτο, Γούτας, Χοσέμι (78’ Μαρίν), Ντε Γκούζμαν, Φλίσκας, Κάλβο, Σολτάνι, Μάνταλος (83’ Τριάδης), Σολάρι (70’ Ράνος).
ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Στάικος Βεργέτης): Μπαντής, Λούι, Κοντοές, Σανκαρέ, Ζησόπουλος, Κουρμπέλης, Εντό, Ουσέρο, Ντε Μπλάσις (82’ Ναβάρο), Μπαράλες (89’ Χουάνμα), Καράσκο (73’ Κάφα).

18. Άρης 19
*= Δεν υπολογίζεται το αποτέλεσμα του χθεσινοβραδινού αγώνα ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός ενώ η αναμέτρηση ΑΕΛ Καλλονής – Βέροια είναι σήμερα στις 19:30.

Ήττες για τις δύο ομάδες της Ξάνθης στη Γ’ Εθνική

Συντριβή γνώρισε ο Άρης Πετεινού στην Κομοτηνή με 6-0 – Εξασφάλισε την παραμονή ο Ορέστης …