0
goal-empros

Ο βαθμός της ισοπαλίας στη Ν. Σμύρνη ήταν αρκετός

«Αυλαία» στο πρωτάθλημα την ερχόμενη Κυριακή (19:00) εντός έδρας με Εργοτέλη

Το ισόπαλο 1-1 και οι βαθμοί που μοιράστηκαν Πανιώνιος και Skoda Ξάνθη στη χθεσινή αναμέτρηση ήταν αρκετοί για να εξασφαλίσουν την παραμονή και στους δύο αντιπάλους. Οι δύο ομάδες που αναμετρήθηκαν στη Ν. Σμύρνη ευνοήθηκαν και από τα αποτελέσματα των άλλων ομάδων που εμπλέκονται στα σενάρια υποβιβασμού κι έτσι αφού ξέφυγαν οριστικά από την επικίνδυνη ζώνη, θα ολοκληρώσουν χωρίς άγχος τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις την ερχόμενη Κυριακή που λήγει η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος.
Η ξανθιώτικη ομάδα στην τελευταία αγωνιστική θα υποδεχτεί τον Εργοτέλη (που καίγεται για τη νίκη) την ερχόμενη Κυριακή (22/04) στις 19:00.
Πανιώνιος – Skoda Ξάνθη 1-1
Η  Skoda Ξάνθη μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο στο ξεκίνημα και είχε απειλητική διάθεση όμως οι γηπεδούχοι φάνηκαν πιο επιθετικοί στην συνέχεια έχοντας και δοκάρι με το φάουλ του Αντούνιες. Στο 26’ όμως η ξανθιώτικη ομάδα βρήκε τον τρόπο να σκοράρει. Ο Βλαχοδήμος από αριστερά έκανε την σέντρα και ο Βασιλακάκης πήρε την κεφαλιά και σημείωσε το 0-1. Στην συνέχεια ο Πανιώνιος προσπάθησε να ανεβάσει την απόδοσή του αλλά ο Μαρκόφσκι ήταν αυτός που είχε την πιο χαρακτηριστική ευκαιρία μέχρι την λήξη του ημιχρόνου με τον επιθετικό της Skoda Ξάνθη στο 36’ να σουτάρει πάνω στον Σιδεράκη.
Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κάπως με τους γηπεδούχους να θέλουν να απειλήσουν για να φτάσουν στην ισοφάριση. Είχαν μία καλή στιγμή με τον Σάμαρη κι άλλη μία με φάουλ του Αντούνιες πριν φτάσουν στο 1-1 στο 73ο λεπτό με την κεφαλιά του Όμο. Το 1-1 σφράγισε την αναμέτρηση με τον Πανιώνιο και την Skoda Ξάνθη να παίρνουν από έναν βαθμό να φτάνουν τους 33 πόντους στο πρωτάθλημα μία αγωνιστική πριν το φινάλε.
Οι συνθέσεις:
Πανιώνιος (Α. Μάντζιος): Σιδεράκης, Κούρντι, Πιέρ, Σιόβας, Ρόκας (55’ Σκέμπρι), Μενδρινός, Σάμαρης , Όμο, Αντούνες, Ντιμπαλά (67’ Αμπντουλάγιεβ), Κούτσι.
Στον πάγκο: Μιχαηλίδης, Αναστασόπουλος, Κουλουχέρης, Γουνδουλάκης, Πετκάκης.
Skoda Ξάνθη (Μ. Ουζουνίδης): Λυμπερόπουλος, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Μαρκόφσκι, Μαρσελίνιο (57’ Μάνταλος), Πλατέλλας (57’ Πόι), Βασιλακάκης, Βλαχοδήμος (79’ Σταθάκης), Στάσιακ, Κομεσίδης.
Στον πάγκο: Βιβιανί, Σουάνης, Εντιμάρ, Καζάκης.
Κέρκυρα, Εργοτέλης και Παναιτωλικός θα παλέψουν για την παραμονή
Η 29η αγωνιστική έβαλε φωτιά στην ουρά της βαθμολογίας και όλα θα κριθούν την 30η και τελευταία. Εκεί Κέρκυρα, Εργοτέλης και Παναιτωλικός θα παλέψουν για μια θέση στην επόμενη Super League καθώς οι δύο που θα μείνουν πίσω θα ακολουθήσουν τη Δόξα Δράμας στη Β’ Εθνική. Αναλυτικά τα σενάρια υποβιβασμού:
Κέρκυρα: Με δική της νίκη σώζεται. Με ισοπαλία δική της και νίκη του Εργοτέλη πάει μπαράζ. Με ήττα δική της, για να μείνει θέλει ήττα του Εργοτέλη και του Παναιτωλικού (την έχει στην ισοβαθμία).
Εργοτέλης: Θέλει νίκη δική του και ήττα της Κέρκυρας. Σε περίπτωση ισοπαλίας της Κέρκυρας τότε υπάρχει αγώνας μπαράζ μεταξύ των δύο.
Παναιτωλικός: Για να σωθεί η ομάδα του Αγρίνιου θέλει νίκη την τελευταία αγωνιστική και ήττα των άλλων δύο.

Ήττες για τις δύο ομάδες της Ξάνθης στη Γ’ Εθνική

Συντριβή γνώρισε ο Άρης Πετεινού στην Κομοτηνή με 6-0 – Εξασφάλισε την παραμονή ο Ορέστης …