Γκρζέλακ ο «λυτρωτής»

0

Και εκεί που όλα έδειχναν πως η Ξάνθη δεν θα καταφέρει ούτε αυτή τη φορά να πάρει τους τρεις βαθμούς στα Πηγάδια, ο Γκρζέλακ με ένα πανέμορφο γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων της έδωσε το «φιλί» της ζωής και τη νίκη κόντρα στον Θρασύβουλο (1-0).
Καλός ο ρυθμός και ευκαιρίες για αμφότερες τις ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, κακό το δεύτερο 45λεπτο, όπου όμως έκρυβε ένα φινάλε-θρίλερ.
Μ’ αυτή τη νίκη η ξανθιώτικη ομάδα έφτασε τους 9 βαθμούς, ενώ οι «πράσινοι» παρέμειναν χωρίς βαθμολογική συγκομιδή.

Η εξέλιξη του αγώνα

5′ Ο Ζουέλα είδε τον Πεκάνια εκτός θέσης, επιχείρησε το σουτ από μακριά, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.
8′ Σουτ Κιντάνα έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.
14′ Σουτ Ουέλινγκτον έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε πάνω από το δοκάρι.
16′ Κίτρινη στον Τσιώλη για φάουλ στον Κιντάνα.
18′ Αντεπίθεση του Θρασύβουλου, κάθετη μπαλιά του Χλωρού, σουτ του Άλβες, ο Γκσπούρνινγκ μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια.
21′ Κίτρινη στον Κωστούλα για χέρι.
32′ Σουτ Μασιέλ μέσα από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι.
40′ Ατομική ενέργεια του Χλωρού που πήρε την μπάλα λίγο κάτω από τη μεσαία γραμμή, μπήκε στην περιοχή, ο Γκσπούρνινγκ έδιωξε με το πόδι το σουτ του αντιπάλου του.
43′ Σουτ Αγκάλι έξω από την περιοχή, η μπάλα έφυγε δίπλα από το δεξί δοκάρι.
45′ Σέντρα Κιντάνα από τα δεξιά, σουτ του Μασιέλ, ο Λιαπάκης έβαλε το πόδι του και έδιωξε σε κόρνερ.
Β’ ημίχρονο
48′ Σέντρα Κιντάνα, Αγκάλι και Μασιέλ δεν μπόρεσε να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα.
56′ Κίτρινη στον Μίχο για φάουλ στον Πόι.
58′ Κίτρινη στον Ρόκα.
60′ Κίτρινη στον Βάλλα για φάουλ στον Άλβες.
60′ Κίτρινη στον Ροκάστλ για διαμαρτυρία.
65′ Κίτρινη στον Παπαδημητρίου για διαμαρτυρία.
69′ Σέντρα Χλωρού, σουτ Κόζλεϊ από τα αριστερά μέσα στην περιοχή, η μπάλα έφυγε άουτ.
72′ Σουτ Μπαριέντος έξω από την περιοχή, η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.
84′ Σουτ Κιντάνα από τα δεξιά μέσα στην περιοχή, ο Πεκάνια έδιωξε σε κόρνερ.
89′ Κίτρινη στον Κιντάνα επειδή εκτέλεσε το φάουλ πριν σφυρίξει ο διαιτητής.
90′ Φάουλ Γκρζέλακ, η μπάλα πέρασε ξυστά από το δοκάρι.
95’ ΓΚΟΛ: Ο Λαμπριάκος κέρδισε τις κόντρες, η μπάλα έφτασε στον Γκρζέλακ, ο οποίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής με δεξί σουτ την έστειλε στο δεξί παραθυράκι του Πεκάνια.
Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:
SKODA ΞΑΝΘΗ (Γιώργος Παράσχος): Γκσπούρνινγκ, Παπαδημητρίου, Τζιωρτζιόπουλος, Ζουέλα, Κιντάνα, Γκρζέλακ, Ταίντέρ (46΄ Ριζογιάννης), Αγκάλι (74΄ Λαμπριάκος), Κωστούλας, Μασιέλ (52΄ Πόι), Βάλλας.
ΘΡΑΣΥΒΟΥΛΟΣ (Σάκης Τσιώλης): Πεκάνια, Μίχος, Τσιώλης (57΄ Μπαριέντος), Ν. Βασιλείου, Σωτήρχος, Λιαπάκης, Ροκάστλ, Ρόκας, Γκονσάλβες, Άλβες (68΄ Κόζλει), Χλωρός (76΄ Βεντούρα).

Δηλώσεις προπονητών:

Γιώργος Παράσχος(Skoda Ξάνθη):
«Θα κρατήσω μόνο το αποτέλεσμα, καθώς έστω και στο 95’ οι τρεις βαθμοί μετράνε.
Στο Α’ ημίχρονο είχαμε μία ανούσια κυκλοφορία της μπάλας που έγινε κι επικίνδυνη μάλιστα, όταν έκλεβαν τη μπάλα οι αντίπαλοι κι έβγαιναν σε αντεπιθέσεις.
Στις λίγες ευκαιρίες που είχαμε, θα μπορούσαμε να έχουμε πετύχει κάποιο τέρμα, εάν ήμασταν καλύτεροι στην τελική προσπάθεια.
Στο κέντρο επίσης, χρειαζόμαστε πιο γρήγορους παίκτες, τους οποίους δεν διαθέτουμε αυτή τη στιγμή, ωστόσο θα πορευτούμε με αυτούς προς το παρόν.
Θα πρέπει να προσέξω ιδιαίτερα στις προπονήσεις και θα προσπαθήσω να ¨φρεσκάρω¨ τους παίκτες, καθώς σήμερα μας έλειπε η φρεσκάδα, αλλά και οι γρήγορες επιστροφές.
Ευτυχώς στο σημερινό παιχνίδι γύρισε πίσω και ο Θρασύβουλος και κλείστηκε, κάτι που μας βοήθησε στο να βρεθούμε κοντά στην εστία του, με αποτέλεσμα να έρθει το γκολ.
Ελπίζω να γνωρίσω καλύτερα τους παίκτες μέσα στην επόμενη εβδομάδα και στη συνέχεια να παρουσιάσουμε ένα καλύτερο πρόσωπο».
Σάκης Τσιώλης(Θρασύβουλος):
«Ήταν μία αξιόλογη προσπάθεια από τον Θρασύβουλο σε μία έδρα που ευνοεί να παίξεις καλό ποδόσφαιρο.
Από το σημερινό παιχνίδι στεναχωρηθήκαμε από τον τρόπο που χάσαμε τον βαθμό της ισοπαλίας, όχι μόνο για την βαθμολογία, αλλά γιατί θα μας βοηθούσε ψυχολογικά στη συνέχεια.
Πάντως έχω την εντύπωση πως η τελευταία φάση όπως ξεκινάει το γκολ της Ξάνθης, έχει δοθεί ανάποδο φάουλ, το οποίο εάν δινόταν υπέρ μας, θα έληγε το παιχνίδι χωρίς τέρματα. Θέλω να δω τη φάση καλύτερα το βράδυ στην τηλεόραση για να σχηματίσω μία καλύτερη εικόνα.
Είχαμε ένα δύσκολο πρόγραμμα όπου δεν πήραμε κανένα βαθμό σε τέσσερα παιχνίδια, όμως νομίζω πως στη συνέχεια θα μπορέσουμε να τα καταφέρουμε καλύτερα.
Εύχομαι στην Ξάνθη ότι καλύτερο για τη συνέχεια και να πετύχει τους στόχους της».