Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Η Κ16 της ΕΠΣ Ξάνθης στις  “8” καλύτερες ομάδες της χώρας

Η Κ16 της ΕΠΣ Ξάνθης στις  “8” καλύτερες ομάδες της χώρας

0

Νίκησε στο Κιλκίς και πήρε την πρόκριση για την επόμενη φάση

Την μεγάλη πρόκριση στις “8” καλύτερες ομάδες Κ16 της χώρας πέτυχε η μεικτή ομάδα της ΕΠΣ Ξάνθης που κέρδισε με 1-0 στο γήπεδο Αξιούπολης την ΕΠΣ Κιλκίς, χάρις σε τέρμα του αρχηγού της ομάδας Σάββα Μπαλάση!

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της Ξάνθης ήταν κυρίαρχη είχε δύο πολύ καλές στιγμές με Χριστοδούλου και Αβραμίδη, είχε δοκάρι σε δυνατό σουτ του Χρήστου Χριστοδούλου που σταμάτησε στο οριζόντιο για να φτάσουμε τελικά στο 35′ οπού η πίεση των Ξανθιωτών απέδωσε καρπούς με τον Σάββα Μπαλάση με κεφαλιά να σκοράρει για το 0-1 που ήταν το σκορ ημιχρόνου.

Στην επανάληψη το ματς ισορρόπησε από πλευράς γηπεδούχων που είχαν και δοκάρι, όμως οι Ξανθιώτες συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο του αγώνα με τον Κουρτίδη όποτε χρειάστηκε να “καθαρίζει” ενώ αν ήταν πιο προσεκτικoί μπροστά θα μπορούσαν και να “καθαρίσουν” το ματς. Το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε τους Ξανθιώτες να πανηγυρίζουν την μεγάλη πρόκριση στους “8” οπού θα βρουν μπροστά τους την ΕΠΣ Αθηνών

Την αναμέτρηση διεύθυνε ο Δημοσθένης Γκαϊλατσής με βοηθούς τους Σιλουανό Σαββίδη και Ιωάννη Λουρή όλοι τους της ΕΠΣ Ημαθίας

ΕΠΣ ΚΙΛΚΙΣ(Π. Παυλίδης): Κατσάκης, Κοτσακτσής, Κουντουράς, Κατούδης, Γουλέλης, Πολυζώης, Στράντζαλης, Κοσμίδης, Γρηγοράκης, Νανγκανιέλλο, Τερζενίδης

ΕΠΣ ΞΑΝΘΗΣ(Απ. Κουτρουλός): Κουρτίδης, Καρβουνίδης, Μπαλάσης, Κερεμιτσής, Τονικίδης, Μπιζάνης, Μπογιατζόπουλος, Αλεξιάδης, Δρόσος, Αβραμίδης, Χριστοδούλου. Έπαιξαν και οι: Δροσόπουλος, Εγκέ, Μελεμενλής. Στην αποστολή ήταν επίσης οι Αδέμογλου, Ρίζος, Μπουμπούκης, Ιωάννου, Φάκας και Κωνσταντινίδης

Πηγή sports addict

Περισσότερα άρθρα από ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Γ’ Εθνική: Αυλαία την Κυριακή με την 34η αγωνιστική

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές Με την 34 και τελευταία αγωνιστική ολοκληρώνεται το πρωτάθλη…