Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Σχολικοί αγώνες μπάσκετ: Πρωταθλητές το 2ο ΓΕΛ  στα αγόρια, το 1ο ΓΕΛ στα κορίτσια

0

Στη Β΄Φάση των Σχολικών Πρωταθλημάτων θα αγωνιστούν οι δύο ομάδες

Το 2ο ΓΕΛ Ξάνθης κατέκτησε το Σχολικό πρωτάθλημα Λυκείων Ξάνθης μπάσκετ στα αγόρια ενώ τα κορίτσια του 1ου ΓΕΛ πήραν τον τίτλο στα αγόρια.

Οι μαθήτριες του 1ου ΓΕΛ πήραν τον τίτλο χωρίς αγώνα ενώ η ομάδα αγοριών του 2ου ΓΕΛ κέρδισε στον τελικό την ομάδα του 3ου ΓΕΛ με 52-25. Πρωταγωνιστής του ήταν ο Κουρτίδης που πέτυχε 22 πόντους, με πέντε τρίποντα, ενώ διψήφιο αριθμό πόντων πέτυχαν και οι Λιάτσας και Μπαρδακίδης, ενώ από την ομάδα του 3ου πρώτος σκόρερ ήταν ο Τασελαρίδης.

Διαιτητές: Θεοδωρίδης Γ., Παπαδόπουλος Χρ.

Δεκάλεπτα: 12-2, 27-8(ημίχρονο), 44-14, 52-25(τελικό αποτέλεσμα)

2ο ΓΕΛ Ξάνθης(Ηλ. Καραλίδης): Ριζά Ογλού, Ορφανίδης, Παπαδόπουλος Δ.  2, Μπαρδακίδης  10, Γκοβέσης  2, Κουρτίδης  21(5), Λιάτσας  14(1), Γιαζκουλίδης, Χαϊτίδης  3(1), Βουλκίδης, Μουμτζάκης

3ο ΓΕΛ Ξάνθης(Β. Ηλιάδης – Αλ. Μιχαλοπούλου): Βαλατσούκης, Βασαλάκης, Δημητρακόπουλος, Ιωαννίδης, Καζάκης, Κούτρας  3(1), Λεμονίδης  2, Μερμικλής, Παπαδόπουλος Κ., Τασελαρίδης  12, Τσικρίκης, Χατζηευφραιμίδης  8

Οι δύο πρωταθλήτριες ομάδες της Ξάνθης, πλέον περιμένουν τον αντίπαλο τους στην Β’ φάση των Σχολικών πρωταθλημάτων.

Περισσότερα άρθρα από ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Γ’ Εθνική: Αυλαία την Κυριακή με την 34η αγωνιστική

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές Με την 34 και τελευταία αγωνιστική ολοκληρώνεται το πρωτάθλη…