Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ 7η συνεχόμενη νίκη του Λεύκιππου εκτός έδρα με την ΜΕΝΤ 68-91

7η συνεχόμενη νίκη του Λεύκιππου εκτός έδρα με την ΜΕΝΤ 68-91

0

Για την 26η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ αντιμετώπισε εκτός έδρας την ΜΕΝΤ την οποία νίκησε με το  σαρωτικό 67-91 φτάνοντας έτσι τις 7 συνεχόμενες επιτυχίες στο πρωτάθλημα.

Στα πρώτα λεπτά της συνάντησης οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με τον ΛΕΥΚΙΠΠΟ να βρίσκει λύσεις στην επίθεση. Μετά το 8ο λεπτό του αγώνα η ομάδα του Νίκου Δώδου ξεδίπλωσε το ταλέντο της και κυριάρχησε σε άμυνα και επίθεση.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο καλός ρυθμός της επίθεσης παρέμεινε με αποτέλεσμα να ξεφύγει στο σκορ και να φτάσει για πρώτη φορά η διαφορά σε διψήφιο αριθμό 21-32 στο 16ο λεπτό. Χαρακτηριστικό του πρώτου ημιχρόνου το μοίρασμα του χρόνου συμμετοχής από πλευράς τεχνικής ηγεσίας των Ξανθιωτών που χρησιμοποίησε 10 παίχτες σε αυτό το διάστημα.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ έβαλε τις βάσεις για το ροζ φύλλο αγώνα καθώς αύξησε και άλλο την διαφορά και σε επίπεδα αρκετά δύσκολα για να αντιδράσει η ΜΕΝΤ. Η διαφορά έφτασε τους 25 πόντους στο 29ο λεπτό (42-67) με το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο να έχει διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα δεκάλεπτα: 14-17,31-41,43-67, 68-91

Λεύκιππος (Δώδος): Δεληγιάννης 4, Μαυρογιάννης 16(1), Μανάκας 15 (2), Κατσαμούρης 7(1), Μαραβέγιας 17(1), Μηντζαρίδης 3(1), Βοϊβατόπουλος 10(1), Παλλάκης 3(1), Τσίλογλου 8(2), Μακαρατζής 6(2), Παπαδήμας 2.

*** Επόμενος αγώνας για τον Λεύκιππο είναι την Κυριακή 1 Μαΐου με αντίπαλο την ΧΑΝΘ στην Θεσσαλονίκη.

Γ’ Εθνική: Αυλαία την Κυριακή με την 34η αγωνιστική

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές Με την 34 και τελευταία αγωνιστική ολοκληρώνεται το πρωτάθλη…