Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Κύπελλο ΕΠΣ Ξάνθης: Τα αποτελέσματα της Α΄Φάσης

Κύπελλο ΕΠΣ Ξάνθης: Τα αποτελέσματα της Α΄Φάσης

0

Ποιες ομάδες πέρασαν

Πλούσια σε γκολ ήταν η Α΄Φάση του Κυπέλλου ΕΠΣ Ξάνθης που διεξήχθη την Τετάρτη. Έτσι μετά από πολλούς μήνες απουσίας και αποχής, επιτέλους επέστρεψε με εντυπωσιακό τρόπο η δράση στα γήπεδα της Ξάνθης, καθώς σημειώθηκαν 23 τέρματα σε 5 αγώνες!

Οι αγώνες ήταν νοκ-άουτ και την πρόκριση για τον επόμενο γύρο πήραν οι Βιστονίδα, ΑΟ Κότινου, Άρης Πετεινού, Φίλιππος Δροσερού και Παύλος Μελάς Κουτσού.

Στο πιο ανταγωνιστικό παιχνίδι της ημέρας, μεταξύ Βιστονίδας και Ασπίδας Ξάνθης όλα κρίθηκαν στην παράταση καθώς στην κανονική διάρκεια έληξε 0-0. Το γκολ της νίκης πέτυχε ο Κιολείδης στο 116΄για την Βιστονίδα.

Στα τελευταία λεπτά  της κανονικής διάρκειας κρίθηκε το ματς του Κότινου με την Κοτύλη με τους τυπικά γηπεδούχους να καταφέρνουν την ανατροπή και πρόκριση. Συντριπτικές  εκτός έδρας νίκες πέτυχαν ο Φίλιππος Δροσερού και το Κουτσό, όπως επίσης και το Άρης Πετεινού.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

ΑΟ Βιστονίδας – Ασπίδα Ξάνθης  1-0 στην παράταση (116′ Κιολείδης)

ΑΟ Κότινου – Κοτύλη  2-1 (Οκάν Μέκερα, Καπζά Ενίς – Χουσείν Καβάζ)

Απόλλων Διομήδειας – Άρης Πετεινού  1-4 (Καρύδης – Χριστοφορίδης(3), Τουρατζίδης Αγγ.)

Αστέρας Μαγικού – Φίλιππος Δροσερού  2-6 (Δόντσος, Αντωνιάδης – Ζιπίδης, Ρετζέπογλου, Χασάνογλου, Κιουλού(2), Αλή Μπαρή,

Κεραυνός Λευκόπετρας – Π. Μελάς Κουτσού 0-6(Γούλας Βαγγ.,(3), Γκασπαριάν(2), Τηλαβερίδης)

Πέρασαν άνευ αγώνα οι: Αετός Γοργόνας, Αετός Τοξοτών, Αναγέννηση Θαλασσιάς, Απόλλων Ξάνθης, ΑΠΟΞ, Ελπίς Γενισέας, Ερμής Μάνδρας, Ηρακλής Ζυγού, Κεντητή, Θύελλα Μαγγάνων, Ξάνθη 2

Κ-16: Συγκλονιστική η ομάδα της Ξάνθη προκρίθηκε στα ημιτελικά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος

Νίκησε στα πέναλτι την ΕΠΣ Αθηνών Μεγάλη πρόκριση πέτυχε η Κ-16 της ΕΠΣ Ξάνθης στα ημιτελι…