Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Παραολυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινο μετάλλιο για τον Μιχαλεντζάκη στα 100μ. ελεύθερο!

0

Στην 4η θέση 100μ. ύπτιο ο Θρακιώτης Δημήτρης Καρυπίδης

Σπουδαίες επιτυχίες και επιδόσεις για τους Θρακιώτες κολυμβητές Μιχαλεντζάκη και Καρυπίδη, μόλις στην πρώτη ημέρα των Παραολυμπιακών στο Τόκυο.

Ο χρυσός Παραολυμπιονίκης του Ρίο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο με 58.73 στα 100μ. ελεύθερο στην κατηγορία S8. Έτσι ο αθλητής του ΟΦΘΑ και του Ηρόδικου με προπονητή τον Τάσο Καλλιτσάρη, κατακτάει το 2ο χάλκινο μετάλλιο για την ελληνική αποστολή μετά του Τριανταφύλλου στην ξιφασκία.

Μεγάλη επιτυχία και για τον δεύτερο θρακιώτη κολυμβητή Δημήτρη Καρυπίδη, ο οποίος κατέκτησε την 4η θέση στον τελικό των 100μ. ύπτιου στην κατηγορία S1. Ο Αλεξανδρουπολίτης κολυμβητής τερμάτισε σε χρόνο 2.58.07. Ο πρωταθλητής του ΟΦΘΑ και του προπονητή Γιώργου Τυλιγαδά, είχε περάσει απευθείας στον τελικό, όπου έκανε και μεγάλο ατομικό ρεκόρ.

Πηγή sport addict

Περισσότερα άρθρα από ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Κ-16: Συγκλονιστική η ομάδα της Ξάνθη προκρίθηκε στα ημιτελικά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος

Νίκησε στα πέναλτι την ΕΠΣ Αθηνών Μεγάλη πρόκριση πέτυχε η Κ-16 της ΕΠΣ Ξάνθης στα ημιτελι…