Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ιστορική άνοδος για τον Ορφέα στη  νέα SUPERLEAGUE 2!

Ιστορική άνοδος για τον Ορφέα στη  νέα SUPERLEAGUE 2!

0

Νίκησε τον Αχέρωντα με 1-0 και πήρε το τελευταίο εισιτήριο για τους 36 της νέας κατηγορίας

Με ένα γκολ του Αλέξη Μελισσόπουλου ο Ορφέας Ξάνθης πήρε τη νίκη και το πολυπόθητο εισιτήριο για τη Super League 2 και έγινε η δεύτερη ομάδα της Ξάνθης, που θα αγωνίζεται την επόμενη σεζόν στην κατηγορία. Η ξανθιώτικη ομάδα ήθελε μόνο νίκη ενώ ο αντίπαλός της αρκούνταν και στην ισοπαλία για να εξασφαλίσει την άνοδο.

Το μοναδικό τέρμα που καθόρισε την αναμέτρηση και την άνοδο στο γήπεδο της Ξάνθης σημειώθηκε στο 28ο λεπτό από τον πρώτο σκόρερ του πρώτου ομίλου της Γ’ Εθνικής, Αλέξη Μελισσόπουλο! Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να αντιδράσουν και να φθάσουν στο γκολ της ισοφάρισης (που θα τους έδινε και την άνοδο) χωρίς να το καταφέρουν αν και σκόραραν στο 90ο λεπτό, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ.

Με την ολοκλήρωση των αγώνων μπαράζ του πρώτου ομίλου της Γ’ Εθνικής αναδείχθηκαν οι δύο ομάδες που θα ανέβουν κατηγορία, η Αναγέννηση Καρδίτσας και ο Ορφέας Ξάνθης.

Για να συμμετέχει όμως ο Ορφέας στη νέα ενοποιημένη δεύτερη κατηγορία, μετά τη συγχώνευση βάσει αναδιάρθρωσης Super League 2 Football League, θα πρέπει να ανταποκριθεί πλέον και στα οικονομικά κριτήρια (μετοχικό κεφάλαιο 350.000 ευρώ, εγγυητική επιστολή 150.000). Αν τα καταφέρει, η ομάδα θα αγωνιστεί για πρώτη φορά στη Β΄ ύστερα από 57 χρόνια!

Η 5η και τελευταία της εμφάνιση καταγράφηκε το 1963-64. Σημειωτέον ο Ορφέας συγχωνεύτηκε το 1967 με την Ασπίδα για να γεννηθεί ο ΑΟ Ξάνθης και επανασυστάθηκε τα επόμενα χρόνια.

3. Θύελλα Ραφήνας 1 βαθμός (1-5 γκολ)

Κ-16: Συγκλονιστική η ομάδα της Ξάνθη προκρίθηκε στα ημιτελικά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος

Νίκησε στα πέναλτι την ΕΠΣ Αθηνών Μεγάλη πρόκριση πέτυχε η Κ-16 της ΕΠΣ Ξάνθης στα ημιτελι…