Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ 3 χρυσά και ένα αργυρό μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Κ16 για τους αθλητές του ΑΠΟΦΚΑ

0

Η ομάδα των κοριτσιών ανέδειξε 3ο Σύλλογο στην Ελλάδα μεταξύ 170 Σωματείων τον ΑΠΟΦΚΑ

Το Σάββατο 17 και την Κυριακή 18 Ιουνίου ολοκληρώθηκε το 33ο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα στίβου κατηγορίας Κ16 σε δύο ομίλους. Στο Βόρειο Όμιλο στην Ελευθερούπολη και στο Νότιο Όμιλο στη Χαλκίδα.

Ο ΣΕΓΑΣ εξέδωσε τα επίσημα αποτελέσματα και τις θέσεις κατάταξης βάσει επιδόσεων και στους δύο ομίλους.

Ο ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης συμμετείχε με 11 αθλήτριες και 3 αθλητές.

Η Στυλιανή Ορφανίδη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 150μ. Κ16. Στην απονομή ο Αντιπρόεδρος του ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης Πατσαμάνης Ευάγγελος

Η Στυλιανή Ορφανίδη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 150μ. με τον εξαιρετικό χρόνο των 18.77΄(-0,5).

Η αθλήτρια της προπονήτριας Τσελέμπη Σουλτάνας, κατά τη διάρκεια του πρωινού προκριματικού γύρου εξέπληξε τους θεατές και τους ειδικούς του στίβου με την ιλιγγιώδη ταχύτητά της στα 150μ., τερματίζοντας με τον τρομερό χρόνο 18.60΄(+0,1), που είναι η έκτη καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Κ16 και φυσικά νέο ατομικό και πανθρακικό ρεκόρ.

Δεδομένης της τρυφερής ηλικίας της (15 ετών), η αξιοσημείωτη επίδοσή της ανέδειξε τις τεράστιες δυνατότητές της ως μία τις νεότερες και πιο ελπιδοφόρες σπρίντερ του αθλήματος στην Ελλάδα, δικαιώνοντας την προπονήτριά της.

Η Βασιλική Τσαφαράκη κατέκτησε χρυσό μετάλλιο στο τετραπλούν στην κατηγορία Κ16

Η Τσαφαράκη Βασιλική στο τετραπλούν κέρδισε το χρυσό μετάλλιο με άλμα στα 14.41μ.(+0,7), σημειώνοντας την 7η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Ελλάδα και την δεύτερη καλύτερη φέτος. Η άλτρια του ΑΠΟΦΚΑ σημείωσε νέο ατομικό ρεκόρ και νέο πανθρακικό. Το προηγούμενο 14.06μ. είχε πετύχει η ίδια στα Ζαχαριάδεια Θεσσαλονίκης στις 27/5/23.

Η 15χρονη αθλήτρια της Τσελέπη Σουλτάνας είχε φέτος μια εξαιρετική πορεία και καταπληκτική εξέλιξη. Τα πάει πολύ καλά και στο τριπλούν, όπου αναμένεται και εκεί να εντυπωσιάσει.

Ο Γεώργιος Ιωαννίδης κατέκτησε Χρυσό μετάλλιο στη Σφυροβολία Κ16

Ο 15χρονος φοβερός ρίπτης της Σφυροβολίας, Γεώργιος Ιωαννίδης έστειλε την σφύρα στα 56.82μ., μετά από συναρπαστικό αγώνα, επίδοση που συνοδεύτηκε με το Χρυσό μετάλλιο.

Αθλητής της Σουλτάνας Τσελέμπη ο 15χρονος, τα κατάφερε με προπόνηση στα χωράφια και χωρίς βαλβίδα ρίψεων, ενώ αναμένεται να έχει ακόμα μεγαλύτερη εξέλιξη τη νέα χρονιά.

Από αριστερά η Κοτζακελίνη Μαριάνη, 2η πανελληνιονίκης στο μήκος, κατηγορίας Κ16

Η Κοτζακελίνη Μαριάνθη, το νέο αστέρι του άλματος σε μήκος, προσγειώθηκε στα 5.42μ. (+1,70), πετυχαίνοντας ατομικό ρεκόρ και ρεκόρ Συλλόγου Κ16, Κ18 και κατέκτησε το Αργυρό μετάλλιο. Το προηγούμενο ρεκόρ κατείχε η Στέλα Ασήμογλου (5.30μ.) από τις 4/6/1994.

Η αθλήτρια της Σουλτάνας Τσελεμπή αγωνίστηκε και στα 80μ. όπου τερμάτισε στην 6η θέση με χρόνο 10.59 (+1.30) πετυχαίνοντας νέο ατομικό ρεκόρ και 3η καλύτερη επίδοση Συλλόγου.

Η 14χρονη Μαριάνθη που θα είναι και του χρόνου στην ίδια κατηγορία (γεν.2009) γράφτηκε στον ΑΠΟΦΚΑ στις 14/5/21 και σε δύο χρόνια «πέταξε» στα μετάλλια.

5η θέση για την Εμμανουέλα Βουτσιλά στο τετραπλούν

Η 14χρονη Βουτσιλά Εμμανουέλα ήταν εντυπωσιακή στο τετραπλούν και με ατομικό ρεκόρ 13.79μ. κατετάγη στην 5η θέση. Το νέο αστέρι της Σουλτάνας Τσελέμπη με τα πλούσια σωματικά προσόντα, έχει το μέλλον δικό της.

Οι θέσεις που κατέκτησαν οι αθλητές του ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα:

1η 150μ. 18.77΄
Τσαφαράκη Βασιλική 1η Τετραπλούν 14.41μ.
Ιωαννίδης Γεώργιος 1ος Σφύρα 56.82μ.
Κοτζακελίνη Μαριάνθη 2η Μήκος 5.42μ.
Βουτσιλά Εμμανουέλα 5η Τετραπλούν 13.79μ.