Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Λεύκιππος: Νίκησε εκτός έδρας την Αρετσού  58-79

Λεύκιππος: Νίκησε εκτός έδρας την Αρετσού  58-79

0

Με ακόμη ένα ροζ φύλλο αγώνα στις αποσκευές του επέστρεψε από την Θεσσαλονίκη ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ που νίκησε την Αρετσού με 79-58 φτάνοντας έτσι τις 5 συνεχόμενες νίκες στο πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής.

Το πρώτο και το δεύτερο δεκάλεπτο οι μονομάχοι δεν παρουσίασαν καλό θέαμα με τα άστοχα σουτ και τα λάθη να είναι αρκετά. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να μείνει σε χαμηλά επίπεδα με τον ΛΕΥΚΙΠΠΟ να έχει προβάδισμα 7 πόντων (20-27).

Η ανωτερότητα σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο βγήκε στο 2ο ημίχρονο με τους παίχτες του Νίκου Δώδου να βρίσκουν επιθετικό ρυθμό και να αρχίζουν να παίρνουν διψήφιες διαφορές στην αναμέτρηση.

Χαρακτηριστικό ότι στο 3ο δεκάλεπτο ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ σημείωσε 23 πόντους όταν στα 2 προηγούμενα είχε σημειώσει συνολικά 27 !

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και με το σκορ να κυμαίνεται σε διψήφια διαφορά οι φιλοξενούμενοι πήραν «φωτιά» έξω από τα 6.75 και με 8 τρίποντα σε αυτό το διάστημα «καθάρισαν το παιχνίδι».

Διαιτητές: Ταρενίδης Στ., Χατζημπαλίδης, Νέδογλου

Δεκάλεπτα: 7-11, 20-27, 38-50, 58-79

Λεύκιππος (Δώδος): Μαυρογιάννης 12(2), Κατσαμούρης 9(1),  Χρήστου 15(4), Παπαδήμας 2, Παλλάκης 5(1), Μανάκας 13, Βοϊβατόπουλος 11(1), Μηντζαρίδης 3(1), Μαραβέγιας 3(1), Μακαρατζής 3(1), Τσίλογλου 3(1), Δεληγιάννης.

Τα αποτελέσματα

Αρετσού Καλαμαριά-Λεύκιππος Ξάνθης 58-79 (9/4)

14. ΚΑΟ Χαλκιδικής 22 1-19

Κ-16: Συγκλονιστική η ομάδα της Ξάνθη προκρίθηκε στα ημιτελικά του Πανελληνίου Πρωταθλήματος

Νίκησε στα πέναλτι την ΕΠΣ Αθηνών Μεγάλη πρόκριση πέτυχε η Κ-16 της ΕΠΣ Ξάνθης στα ημιτελι…