Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Αθλητικά Νέα Ο Άρης Αβάτου κυπελλούχος ΕΠΣ Ξάνθης 2017!

Ο Άρης Αβάτου κυπελλούχος ΕΠΣ Ξάνθης 2017!

0
avato kypello

Συνδύασε την πρώτη του παρουσία σε τελικό με την κατάκτηση του τίτλου επικρατώντας 2-1 επί της Αναγέννησης Θαλασσιάς

Κόντρα και στο… δυνατό αέρα αγωνίστηκαν οι δύο ομάδες στη ¨γιορτή¨ του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου μπροστά σε 2000 θεατές

Ο Άρης Αβάτου είναι από το βράδυ του Σαββάτου (11/03/2017) κυπελλούχος ΕΠΣ Ξάνθης για πρώτη φορά στην ιστορία του, καθώς νίκησε στον τελικό της διοργάνωσης την Αναγέννηση Θαλασσιάς με σκορ 2-1.

Στον τελικό που έγινε στο “Xanthi FC Arena” των Πηγαδίων μπροστά σε περίπου 2000 θεατές, φιλάθλους των δύο ομάδων και φίλων του ποδοσφαίρου, οι δύο αντίπαλοι δικαίωσαν την παρουσία τους εκεί αλλά και τον χαρακτηρισμό τους ως τις δύο καλύτερες ομάδες του ερασιτεχνικού της Ξάνθης στην τρέχουσα περίοδο αφού οι παίκτες των φιναλίστ κατέθεσαν όλες τις δυνάμεις τους για να παρουσιάσουν ένα ωραίο παιχνίδι. Μπορεί βέβαια ο δυνατός αέρας που φυσούσε καθ’ όλη τη διάρκεια του ματς να μην επέτρεψε στο να ξεδιπλώσουν όλες τις αρετές τους στο γήπεδο ωστόσο σημειώθηκαν αρκετές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες με τον τελικό να αποκτά δραματικό χαρακτήρα αφού κρίθηκε στις καθυστερήσεις του ματς.

Το σκορ άνοιξε για τον Άρη Αβάτου στο 38′ ο Κουτσούμπας με κοντινή κεφαλιά έπειτα από ωραία εκτέλεση φάουλ του Χαριτίδη, για να έρθει η ισοφάριση στο 57′ όταν σε εκτέλεση φάουλ του Στέλιου Τουργαΐδη ο Παπαδιώτης άθελα του έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του κάνοντας το 1-1.

Κι ενώ όλα έδειχναν ότι το ματς θα οδηγηθεί στην παράταση, ήρθε το γκολ του Γκέκα στις καθυστερήσεις που διαμόρφωσε το 2-1 υπέρ της ομάδας του Αβάτου, χωρίς να υπάρχει χρόνος για να αντιδράσει η ομάδα της Θαλασσιάς.

Στις σημαντικότερες στιγμές του τελικού, στο 4′ στην απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σ. Τουργαΐδη, ο Αμουτζάκης έδιωξε με εκτίναξη στη γωνία του τη μπάλα σε κόρνερ. Στο 18′ το σουτ του Μπουνταγκίδη έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Περπερής. Στο 31′ σημειώθηκε η πρώτη πολύ μεγάλη ευκαιρία για τον Άρη Αβάτου, καθώς ύστερα από κόρνερ του Χαριτίδη, η μπάλα από τον αέρα πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στο δεξί δοκάρι. Στη συνέχεια τρεις φορές τα σουτ των παικτών του Άρη βρήκαν πάνω σε αμυντικούς της Θαλασσιάς. Λίγο αργότερα (38′) ο Άρης Αβάτου πήρε το προβάδισμα στο σκορ όταν ο Χαριτίδης εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά και ο Κουτσούμπας με γυριστή κεφαλιά έκανε το 1-0.

Με το ξεκίνημα του Β’ ημιχρόνου η Θαλασσιά ανέβασε ρυθμούς και κατάφερε να φέρει ξανά στα ίσια το ματς στο 57′, όταν σε εκτέλεση φάουλ του Στέλιου Τουργαΐδη από τα δεξιά ο Παπαδιώτης προσπάθησε να εμποδίσει τον Χριστοφορίδη που ήταν σε καλή θέση και άθελα του έστειλε την μπάλα στα δίκτυα της ομάδος του κάνοντας το 1-1. Στο 68′ ο Άρης Αβάτου άγγιξε το 2ο γκολ όμως στο σουτ του Πασχαλάκη που είχε βρεθεί σε θέση τετ – α -τετ μπροστά στον Περπερή η μπάλα κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των δικτύων της Θαλασσιάς. Στο 80′ ο Σουκρήογλου εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή και σε θέση πλάγια και δεξιά με την μπάλα να περνάει λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Περπερή, ενώ η Θαλασσιά είχε ακόμη μία καλή ευκαιρία στο 85′ όταν ο Σαρηγιαννίδης μετά από μία σέντρα βρέθηκε μόνος του σε πολύ καλό σημείο κοντά στην μικρή περιοχή, όμως του σουτ του έφυγε άουτ. Τελικά ο Γκέκας ήρθε ως “λυτρωτής”  στο 3ο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων όταν μέσα από την περιοχή της Θαλασσιάς έκανε την ενέργεια και βρήκε το χώρο για ένα σουτ με τον επιθετικό του Αβάτου να είναι εύστοχος και να διαμορφώνει το τελικό 2-1, οδηγώντας στην κατάκτηση του κυπέλλου την ομάδα του και σε έξαλλους πανηγυρισμούς τους συμπαίκτες, προπονητικό τιμ, παράγοντες και φιλάθλους του Άρη.

Οι συνθέσεις:

Αναγέννηση Θαλασσιάς (Αποστολίδης): Περπερής, Βασιλειάδης, Κοτζάκελης (65′ Παπαδημητρίου), Βουλγαρίδης, Μυλωνάς, Τουργαΐδης Κ., Τουργαΐδης Σ., Κωτίδης, Χριστοφορίδης, Σαρηγιαννίδης, Γιαννακούδης. Στον πάγκο: Καζάκης, Ματζαρίδης, Δανδανόπουλος, Μπάτζιος, Δελητζόγλου, Καζάκος.

Άρης Αβάτου (Κετσιεμενίδης): Αμουτζάκης, Κούτρας, Μπουνταγκίδης, Παπαδιώτης, Σουκρήογλου, Κουτσούμπας, Πασχαλάκης (70′ Δεσύλλας), Δόντσος, Κοτόπουλος (60′ Γκέκας), Χαριτίδης, Ευθυμιάδης. Στον πάγκο: Βασιλειάδης Γ., Δασκαλάκης, Βαρελάς, Βασιλειάδης Ι., Ταχτσίδης.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Μόσχος Γκαϊτατζής, με βοηθούς τους Χασάν Κούλα και Δημήτρη Κηλικιώτη και 4ος διαιτητής ήταν ο Βασίλης Ουζουνίδης με τη συνολική εικόνα της διαιτητικής τριάδας να κρίνεται καλή, χωρίς να υπάρχουν έντονα παράπονα από τις ομάδες.

Πολυτιμότερος παίκτης του τελικού αναδείχθηκε ο Κουτσούμπας του Άρη Αβάτου, και κορυφαίος παίκτης της φιναλίστ Θαλασσιάς ο Μυλωνάς.

Η ομάδα του Άρη Αβάτου έγινε η 18η διαφορετική ομάδα που κατακτά τον τίτλο του Κυπέλλου ΕΠΣ Ξάνθης. Οι κάτοχοι του τίτλου είναι οι:

9 κατακτήσεις:

Ορφέας Puma Ξάνθης: 1998, 1999, 2003, 2004, 2007, 2009, 2010, 2011, 2012.

7 κατακτήσεις:

Ασπίδα Ξάνθης: 1979, 1980, 1981, 1982,1989, 1992, 2002.

Π. Μελάς Κουτσού: 2013, 2014.

1 κατάκτηση: Ερμής Μάνδρας (1983), Κεραυνός Λευκόπετρας (1985), Κεσσάνη Ερασμίου (1988), Ερασιτέχνες Α.Ο.Ξ. (1990), Δημόκριτος Αβδήρων (1995), Α.ΠΟ. Ξάνθης (1997), Εχίνος Σπορ (2006), ΑΟ Βιστονίδας (2008), Ηρακλής Ν. Ζυγού (2015), Αναγέννηση Θαλασσιάς (2016), Άρης Αβάτου(2017).

Καλτέκης Δημήτρης

dkaltekis@empros.gr

Περισσότερα άρθρα από Αθλητικά Νέα

Λεύκιππος: Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε στη Θεσσαλονίκη απέναντι στη ΧΑΝΘ

Αποκλείστηκε από τον  μεγάλο τελικό αλλά τερμάτισε 3ος στον 3ο Όμιλο της National League 1…