Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Αθλητικά Νέα «Πλημμύρισε» δρομείς και θεατές η Ξάνθη

«Πλημμύρισε» δρομείς και θεατές η Ξάνθη

0
xanthi-citytrail161

Με μεγάλη επιτυχία και τη συμμετοχή 700 δρομέων ολοκληρώθηκαν οι αγώνες δρόμου 14,3χλμ. και 4,2χλμ.

Αναλυτικά τα ονόματα των τριών πρώτων νικητών σε κάθε κατηγορία

Για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, πραγματοποιήθηκε την Κυριακή 10/04/2016 με απόλυτη επιτυχία η μεγάλη δρομική γιορτή «Xanthi Old City Trail» στα σοκάκια της Παλιάς Πόλης της Ξάνθης που συνδιοργάνωσαν ο Δήμος Ξάνθης, η Περιφέρεια ΑΜ-Θ. και οι «Xanthi Runners».

Σημείο συνάντησης των 700 περίπου δρομέων που πήραν μέρος στις δύο διαδρομές (14,3χλμ. και 4,2 χλμ.) ήταν η κεντρική πλατεία που το πρωινό της Κυριακής έμοιαζε με ένα πολύχρωμο «μωσαϊκό» λόγω της παρουσίας των αθλητών αλλά και των θεατών που παρακολούθησαν τον αγώνα. Η εκκίνηση δόθηκε στις 11:00 και έπειτα από μία ώρα και λίγα λεπτά άρχισαν να καταφθάνουν οι πρώτοι συμμετέχοντες για τον τερματισμό των 14,3χλμ, ενώ παράλληλα νωρίτερα (στα 17 λεπτά κι έπειτα) σημειώθηκαν οι τερματισμοί του λαϊκού αγώνα των 4,2χλμ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι έγινε για 2η χρονιά και ο παράλληλος μαθητικός αγώνας 1000μ., στον οποίο πήραν μέρος εκατοντάδες νεαρά παιδιά.

Οι δρόμοι της Ξάνθης γέμισαν από πλήθος κόσμου τόσο από την Ξάνθη όσο και από διάφορες πόλεις της Ελλάδας που απόλαυσαν το ηλιόλουστο πρωινό της Κυριακής στους δρόμους της Ξάνθης, άνθρωποι όλων των ηλικιών παππούδες με τα εγγόνια τους, οικογένειες ολόκληρες μετείχαν σε αυτή την μεγάλη γιορτή του δρομικού αθλητισμού που οραματίστηκαν οι «Xanthi Runners» που μόχθησαν πολύ για αυτή την διοργάνωση που, όπως και πέρσι έτσι και φέτος στέφθηκε από απόλυτη επιτυχία, με τους διοργανωτές να δέχονται μετά το τέλος θετικά σχόλια απ’ όλους τους συμμετέχοντες. Όσον αφορά τους τρεις πρώτους ανά κατηγορία ήταν οι εξής (ανεπίσημα αποτελέσματα):

Ασπίδα Ξάνθης: Με στόχο το 1-1 υποδέχεται σήμερα τον ΚΑΟΧ

Στις 17.00 στο Εύμοιρο Να κάνει το 1-1 στους αγώνες με τον ΚΑΟΧ θα επιδιώξει σήμερα το από…