Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Έχασε ευκαιρίες και… έδαφος στο κυνήγι της 5ης θέσης

Έχασε ευκαιρίες και… έδαφος στο κυνήγι της 5ης θέσης

0
skoda-kalloni16

«Κόλλησε» στο «μηδέν» η Skoda Ξάνθη στην αναμέτρηση με την ΑΕΛ Καλλονής

Παράπονα και… ατάκες από Λουτσέσκου για τη μικρή προσέλευση φιλάθλων

Σημαντικό έδαφος έχασε η Skoda Ξάνθη στο κυνήγι της 5ης θέσης του πρωταθλήματος, με το ισόπαλο (0-0) στο ματς κόντρα στην ΑΕΛ Καλλονής. Οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες χωρίς σκορ στο κυριακάτικο μεταξύ τους παιχνίδι, παρά τις αρκετές προσπάθειες που είχαν μπροστά στις δύο εστίες. Πολλές ευκαιρίες είχαν οι γηπεδούχοι που έπεσαν πάνω στον Δαύκο, ενώ η Καλλονή είχε δοκάρια με το φάουλ του Τσαμπούρη στο 75’ και με τον Γεωργίου στις καθυστερήσεις. Έτσι η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου έχει πλέον 31 βαθμούς στον σχετικό πίνακα μετά την 13η φετινή της ισοπαλία και 6η στο γήπεδό της.

Οι φάσεις του αγώνα

3’: Το καλό σουτ του Ορφανίδη μετέτρεψε σε κόρνερ με επέμβαση ο Δαύκος.

13’: Την ίδια κατάληξη είχε και το μονοκόμματο σουτ του Παπαστεριανού.

17’: Μετά από πλεονέκτημα σε φάουλ πάνω στον Νιέτο, το σουτ του Ορφανίδη απέκρουσε ο Δαύκος.

28’: Σέντρα του Μπαξεβανίδη, κεφαλιά του Καπετάνου με την μπάλα να σταματά από την προσπάθεια του Δαύκου, στην καλύτερη στιγμή του α’ μέρους.

44’: Ο Νιέτο από αριστερά έκανε το σουτ με την μπάλα να καταλήγει στην αγκαλιά του τερματοφύλακα.

47’: Μετά από φάουλ του Νιέτο ο Σολτάνι μέσα από την περιοχή νικήθηκε από τον Δαύκο. Στην εκτέλεση του κόρνερ από τον Ισπανό, ο Γούτας έπιασε την κεφαλιά με τον τερματοφύλακα της Καλλονής να είναι και πάλι σταθερός.

56’: Αντεπίθεση της Καλλονής και σουτ άστοχο του Μανούσου.

65’: Το σουτ του Σολτάνι μετέτρεψε σε κόρνερ ο τερματοφύλακας.

66’: Πάσα του Ορφανίδη στην πλάτη της άμυνας, ο Παπαστεριανός απέφυγε τον τερματοφύλακα αλλά το πλασέ του βρήκε την εξωτερική πλευρά των δικτύων και η ευκαιρία χάθηκε!

75’: Δοκάρι για την Καλλονή με το απευθείας φάουλ του Τσαμπούρη.

77’: Διαγώνιο σουτ του Γουάλας άουτ.

78’: Φάουλ του Μπαξεβανίδη, η κεφαλιά του Γούτα στα χέρια του Δαύκου.

79’: Ο τερματοφύλακας μπλόκαρε το σουτ του Βασιλακάκη.

85’: Ο Δαύκος πρόλαβε τον Καπετάνο πριν κάνει την κεφαλιά.

87’: Το διαγώνιο σουτ του Γουάλας πέρασε λίγο άουτ!

90’+: Στην τελευταία φάση της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι πραγματοποίησαν την αντεπίθεση με τον Γεωργίου από κοντινή απόσταση να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι της εστίας της Ξάνθης.

* Διαιτητής του αγώνα ήταν ο Γιάχος (ΕΠΣ Χίου) με βοηθούς τους κ.κ. Μπούξμπάουμ (Αν. Αττικής) – Δόση (ΕΠΣ Αθηνών).

Οι συνθέσεις των ομάδων

SKODA ΞΑΝΘΗ: Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Γουάλας, Γούτας, Λισγάρας, Παπαστεριανός (78’ Σκούρτης), Βασιλακάκης, Ορφανίδης, Νιέτο (87’ Ντιμιτρόφ), Σολτάνι (66’ Κρίστοφερ), Καπετάνος.

ΑΕΛ ΚΑΛΛΟΝΗΣ: Δαύκος, Γεωργίου, Αναστασιάδης, Γκόλιας, Καλτσάς, Τσαμπούρης, Μίκιτς, Μπλάζιτς (83’ Ούκα), Γουερέ (54’ Ξυδάς), Μανούσος (89’ Γκαμαγκάς), Μάρκοβιτς.

Παράπονα και ατάκες από Λουτσέσκου για τη μικρή προσέλευση φιλάθλων

Μετά τον αγώνα με την Καλλονή, που ολοκληρώθηκε χωρίς γκολ, ο προπονητής της Ξάνθης, Ραζβάν Λουτσέσκου, στη συνέντευξη τύπου δήλωσε: «Πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στους παίχτες μου για την προσπάθεια. Δούλεψαν, πάλεψαν, έτρεξαν. Χάσανε ευκαιρίες, πέντε στον αριθμό, ξεκάθαρες, αλλά και άλλες μεγάλες καταστάσεις. Φυσιολογικά έχοντας ως μέλημα όταν εμείς πιέζουμε να χάσει ευκαιρίες στην «κόντρα» και ο αντίπαλος. Έπρεπε να έχουμε κερδίσει αυτό το παιχνίδι, ήταν δύσκολο παιχνίδι, πάντα αναλύουμε τα παιχνίδια πριν παίξουμε».

Έπειτα αναφέρθηκε στη μικρή προσέλευση φιλάθλων σημειώνοντας: «Έχω απεριόριστο σεβασμό στην πόλη, στην Ξάνθη. Πρέπει όμως να πω στους φιλάθλους ότι έναν χρόνο και δέκα μήνες πριν η ομάδα έπαιζε μπαράζ για υποβιβασμό. Μετά απολαύσαμε το ποδόσφαιρο, παίξαμε μπάλα, μας εκτίμησε η Ελλάδα, καταφέραμε να πετύχουμε μια ορθή νοοτροπία παίζοντας εξαιρετικά απέναντι στις μεγάλες ομάδες της Ελλάδας. Είχαμε ένα δύσκολο πρόγραμμα, είχαμε αλλαγές το καλοκαίρι στο ρόστερ, παλέψαμε όμως, ήμασταν ανταγωνιστικοί, είχαμε δύναμη να προσπεράσουμε την κακή περίοδο και πλέον επιστρέψαμε δυνατοί. Μετά από Ολυμπιακό και ΑΕΚ έχουμε τις λιγότερες ήττες, παλεύουμε με δύναμη. Πάντα με σεβασμό στο άθλημα και πλέον στο τελευταίο κομμάτι του πρωταθλήματος. Παίξαμε σήμερα όμως χωρίς φιλάθλους. Σαν να ήταν ένα θέατρο. Και δεν θα είχα πει τίποτα, αλλά οι φίλαθλοι του Παναιτωλικού από την ώρα που «πατήσαμε» στο Αγρίνιο μας «γάμ…»! Εδώ παίζουμε σαν να είναι θέατρο. Εδώ ο κόσμος στην Ξάνθη πρέπει να είναι υπερήφανος για την ομάδα, είτε τελειώσουμε στην 3η, είτε στην 10η θέση, θα έχουμε πάντα το κεφάλι ψηλά. Οι παίχτες μας αξίζουν περισσότερα από αυτήν εδώ την πόλη».

Από την πλευρά του ο προπονητής της Καλλονής, Ν. Καραγεωργίου δήλωσε:

«Γνωρίζαμε ότι θα είναι ένα δύσκολο παιχνίδι και για εμάς είναι επιτυχία το ότι πήραμε το βαθμό της ισοπαλίας απέναντι στη Skoda Ξάνθη, σε μία δύσκολη έδρα. Έχουμε αρχίσει να δείχνουμε θετικά δείγματα και το καλό πρόσωπο της ομάδας όμως δυστυχώς αργήσαμε να το πετύχουμε αυτό και μείναμε πολύ πίσω στη βαθμολογία, χωρίς ελπίδες για παραμονή».

16. ΑΕΛ Καλλονής 15

* Δεν υπολογίζεται το αποτέλεσμα του χθεσινοβραδινού αγώνα Αστέρας Τρ. – ΑΕΚ, ενώ η αναμέτρηση Ηρακλής – Ολυμπιακός αναβλήθηκε.

ΕΠΟΜΕΝΗ (26η) ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΣΑΒΒΑΤΟ 12 ΜΑΡΤΙΟΥ 2016

15.00: Πανιώνιος – Skoda Ξάνθη (NS3)

17.15: ΑΕΛ Καλλονής – ΠΑΣ Γιάννινα (NS3)

19.30: Παναιτωλικός – Π.Α.Ο.Κ. (NS1)

ΚΥΡΙΑΚΗ 13 ΜΑΡΤΙΟΥ 2016

15.00: Ατρόμητος Αθ. – Αστέρας Τρίπ. (NS2)

17.15: Ηρακλής – Βέροια (NS4)

17.15: Λεβαδειακός – Πλατανιάς (NS3)

19.30: Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός (NS1)

ΔΕΥΤΕΡΑ 14 ΜΑΡΤΙΟΥ 2016

19.30: Α.Ε.Κ. – Πανθρακικός (NS1)

Κυπελλούχος ΕΠΣ Ξάνθης 2024 ο Άρης Αβάτου

Επικράτησε επί του ΑΟΞ με 3-0. Ανακοίνωση συγχαρητηρίων από το ΔΣ του ΑΟΞ   Την κούπα…