Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Πλατανιάς – Skoda Ξάνθη 1-0

Πλατανιάς – Skoda Ξάνθη 1-0

0
lucescu pagkos

Καλή για ένα ημίχρονο η ξανθιώτικη ομάδα – επέστρεψε χωρίς βαθμό από τα Χανιά

Με πέναλτι που προήλθε από ολιγωρία της ξανθιώτικης άμυνας πήραν τη νίκη οι γηπεδούχοι

Μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα διακοπής του πρωταθλήματος η δράση της Superleague συνεχίστηκε με την 7η αγωνιστική ημέρα. Η Skoda Ξάνθη στην πρεμιέρα του Ραζβάν Λουτσέσκου στην άκρη του πάγκου της φιλοξενήθηκε από τον Πλατανιά στο Δημοτικό γήπεδο Περιβολίων την Κυριακή το απόγευμα. Οι γηπεδούχοι έχοντας μία νίκη στα πρώτα πέντε παιχνίδια ζητούσαν την επιστροφή στις επιτυχίες μετά την ήττα με 0-1 από τον Αστέρα Τρίπολης. Η ξανθιώτικη ομάδα πήγε να αντιμετωπίσει τον Πλατανιά θέλοντας να πάρει ένα θετικό αποτέλεσμα, μετά και την ισοπαλία στη Ν. Σμύρνη, κάτι όμως που δεν κατάφερε, αν και σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερη από τους γηπεδούχους.
Η εικόνα της Skoda Ξάνθη ήταν καλή για ένα ημίχρονο όπου απείλησε και είχε τον έλεγχο του ματς, όμως στην επανάληψη η απόδοση της έπεσε κατακόρυφα ενώ δέχτηκε και ένα «φθηνό» γκολ από πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Ναζλίδης αφού πέρασε πρώτα με τρίπλες δύο παίκτες της Ξάνθης.
Οι πρώτες επιλογές του Ραζβάν Λουτσέσκου για την βασική 11άδα της Skoda Ξάνθη ήταν ο Ζαρόπουλος στο φετινό του ντεμπούτο κάτω από τα δοκάρια, οι Γουάλας – Μπαξεβανίδης στα πλάγια της άμυνας, οι Καρυπίδης – Λισγάρας το αμυντικό «δίδυμο», ο Ομπόντο με τους Βασιλακάκη, Κλέιτον, Σολτάνι και Λουσέρο στη μεσαία γραμμή με τον Καπετάνο στην κορυφή της επίθεσης.
Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά του αγώνα το παιχνίδι στη συνέχεια απόκτησε ρυθμό με τους δύο αντιπάλους να προσπαθούν να αναλάβουν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Η Ξάνθη ανέβαζε σταδιακά την απόδοσή της και είναι γεγονός ότι έφτασε πολύ κοντά στο γκολ σε τέσσερις τουλάχιστον περιπτώσεις με τον Σολτάνι (2) και τους Κλέιτον – Καπετάνο. Ο Πλατανιάς είχε κάποιες επιθέσεις στις οποίες όμως δεν ανησύχησε τον Ζαρόπουλο και το ημίχρονο έκλεισε χωρίς σκορ με τις εντυπώσεις να… «πηγαίνουν» στην ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου.
Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης οι γηπεδούχοι φάνηκαν να μπαίνουν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο έχοντας και μία καλή στιγμή με τον Κουλιμπαλί. Η πρώτη αλλαγή του Λουτσέσκου ήταν ο Ράνος στη θέση του Καπετάνου με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα ενώ λίγο αργότερα μπήκε ο Ναζλίδης για τον Πλατανιά. Στην πρώτη του προσπάθεια κέρδισε πέναλτι σε μία φάση όπου με ωραία ατομική ενέργεια πέρασε δύο παίκτες και στη συνέχεια ανατράπηκε από τον Καρυπίδη και ευστόχησε στο πέναλτι που καταλόγισε ο διαιτητής Μήτσιος κάνοντας το 1-0.
Η ξανθιώτικη ομάδα δεν μπόρεσε στη συνέχεια να απαντήσει στο γκολ των γηπεδούχων καθώς δεν μπόρεσε να βελτιώσει την εικόντα της, αν και είχε δυο καλές ευκαιρίες με το δοκάρι του Ράνου και το τετ α τετ του Σολτάνι. Στις καθυστερήσεις ο Λισγάρας νικήθηκε από τον τερματοφύλακα στην κεφαλιά αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην ισοφάριση.
Οι καλύτερες στιγμές
21’ Ο Σολτάνι σε θέση βολής αστόχησε από κοντά χάνοντας την μεγάλη ευκαιρία.
25’ Καπετάνος και Σολτάνι συνεργάστηκαν με τον τελευταίο να αστοχεί σε νέο τετ α τετ σουτάροντας άουτ.
36’ Σουτ – βολίδα από τον Κλέιτον λίγο άουτ!
41’ Πολύ καλή μπαλιά του Κλέιτον στον Καπετάνου που κοντρόλαρε λάθος την μπάλα και η ευκαιρία χάθηκε.
44’ Το σουτ του Μενδρινού μπλόκαρε ο Ζαρόπουλος.
70’ Ο Ναζλίδης μπήκε στην περιοχή κέρδισε πέναλτι και ευστόχησε από τα 11 βήματα κάνοντας το 1-0.
76’ Κεφαλιά του Γκόμεζ άουτ.
81’ Ο Παπαστεριανός έκανε το πλασέ με την μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
89’ Ο Μπαξεβανίδης έκανε την σέντρα με τον Ράνο να πιάνει την κεφαλιά με την μπάλα να αποκρούεται από το δοκάρι!
90’ Νέο χαμένο τετ α τετ για τον Σολτάνι που σούταρε άουτ.
93′ Κεφαλιά του Λισγάρα που αποκρούεται μετά δυσκολίας από τον πορτιέρο του Πλατανιά.
Διαιτητές
Διαιτητής: Χρήστος Μήτσιος (ΕΠΣ Ηπείρου)
Βοηθοί: Φραγκιαδάκης (ΕΠΣ Δωδεκανήσου) – Κοντίζας (ΕΠΣ Πειραιά)
Κίτρινες: 14’ Μπαξεβανίδης, 19’ Τετέ, 27’ Λισγάρας, 35’ Δημήτρης, 87’ Τσουράκης
Συνθέσεις
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ ΧΑΝΙΩΝ (Χριστόπουλος): Ολιμπά, Κουλιμπαλί, Μπανανά, Αγκιλέρα, Άλκης, Μαχαμάτ, Τετέ, Μενδρινός, Γκόμες, Μιλούνοβιτς (64’ Τσουράκης), Τόρες (83’ Ιτούα).
SKODA ΞΑΝΘΗ (Ρ. Λουτσέσκου): Ζαρόπουλος, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Καρυπίδης, Γουάλας, Λουσέρο (73’ Ολιβέιρα), Ομπόντο (78’ Παπαστεριανός), Βασιλακάκης, Κλέιτον, Καπετάνος (62’ Ράνος), Σολτάνι.
18. Λεβαδειακός 2
* Δεν υπολογίζεται το αποτέλεσμα του χθεσινοβραδινού αγώνα ΠΑΟΚ – Ατρόμητος Αθ., ενώ η αναμέτρηση Πανιώνιος – ΠΑΣ Γιάννινα είναι προγραμματισμένη για σήμερα.