Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Γ’ Εθνική: Καθαρή ήττα του Αβάτου- Έχασε σε αγώνα θρίλερ ο Πετεινός

Γ’ Εθνική: Καθαρή ήττα του Αβάτου- Έχασε σε αγώνα θρίλερ ο Πετεινός

0

Τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής και η βαθμολογία

Ένα παιχνίδι γκραν γκινιόλ διαδραματίστηκε στον Πετεινό που άφησε την ομάδα του Άρη με την πίκρα της ήττας, η οποία μάλιστα ήρθε στο 97΄.

Το παιχνίδι που ήταν ήρεμο στην κανονική του διάρκεια, πήρε φωτιά στις καθυστερήσεις όπου μπήκαν δύο γκολ και κρίθηκε τελικά με πέναλτι στο 97΄. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 22΄, ενώ οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να βγάλουν αντίδραση χωρίς επιτυχία τόσο στο πρώτο όσο και στο δεύτερο ημίχρονο. Και στο 93΄όταν όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι θα τελείωνε με 0-1, ο Ραφαήλ Μελισσόπουλος με ένα ξαφνικό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή έκανε το 1-1 κι έβαλε φωτιά στις κερκίδες και στους παίκτες του Άρη που πίστεψαν ότι πήραν το βαθμό της ισοπαλίας. Όμως το παιχνίδι δεν είχε τελειώσει. Στο 97΄είχαμε ανατροπή του Πασχαλίδη μέσα στη μικρή περιοχή και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι προκαλώντας τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων. Τελικά το πέναλτι εκτελέστηκε από τον Παύλο Σταματόπουλο που ψύχραιμα έκανε το 1-2 και άφησε τον Άρη με την απογοήτευση ότι έφτασε στην πηγή αλλά δεν ήπιε νερό.

Ο Άρης Αβάτου δέχθηκε ένα εύκολο γκολ μόλις στο 3ο λεπτό, γεγονός που βάρυνε τα πόδια των παικτών του, ενώ πριν συμπληρωθεί το μισάωρο δέχθηκε και δεύτερο γκολ. Στη συνέχεια ο Άρης απείλησε, δημιούργησε φάσεις χωρίς όμως αποτέλεσμα, ενώ δεν κατάφερε ούτε να επωφεληθεί του γεγονότος ότι η Δόξα έμεινε με δέκα παίκτες από το 73΄ μετά από αποβολή παίκτη της. Πίεσαν με αξιώσεις μέχρι το τέλος, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 14ης αγωνιστικής στον 1ο όμιλο:

-Γήπεδο Πετεινού: Άρης Πετεινού – Ορέστης Ορεστιάδας 1-2 (93′ Μελισσόπουλος – 23′ Σταματόπουλος & 97′ πεν.)

-ΔΑΚ Κομοτηνής: Πανθρακικός – Αναγέννηση Επανομής 2-0 (9′ Χαλκιαδάκης, 73′ Παχούμης)

-Γήπεδο ΓΣ Δόξας: Δόξα Δράμας – Άρης Αβάτου 2-0 (3′ Περσίδης, 28′ Κυριακίδης)

-Γήπεδο Χρυσούπολης: Νέστος Χρυσούπολης – Θερμαϊκός Θέρμης 4-0 (7′ Σέα, 11′ Ορφανίδης πεν., 85′ Μπαρέττας, 93′ Ράνος)

-Γήπεδο “Ανθή Καραγιάννη”: ΑΟ Καβάλα – Βέροια 6-1 (24′ & 49′ Τζελίδης, 50′, 53′ & 68′ Γκέκας, 72′ Παπαδόπουλος – 17′ Χατζηπάντος)

-Γήπεδο Ευκαρπίας: Νίκη Ευκαρπίας – Μ.Α. Αγίας Μαρίνας 1-0 (76′ Βουτυράς)

-Γήπεδο Παραλιμνίου: Απόλλων Παραλιμνίου – ΑΟ Χανιώτης 1-1 (33′ Τσιμίκας – 85′ Κόμνος)

-Γήπεδο Βαρβάρας: Αετός Βαρβάρας – ΠΑΟΚ Κρηστώνης 0-2 (58′ Χατζηασλανίδης, 90′ Κυρανάς)

-Γήπεδο Μηχανιώνας: Ποσειδώνας Ν. Μηχανιώνας – Κεραυνός Αγγελοχωρίου 3-0 α.α.

8. Νίκη Ευκαρπίας 21 (20-14)
  9. Ποσειδώνας Νέας Μηχανιώνας 20 (16-15)
  16. Αετός Βαρβάρας 8 (9-31)
  17. Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας 8 (5-22)
  18. Βέροια ΝΠΣ 7 (8-35)

* Έχει αφαίρεση ενός βαθμού

Γ΄Εθνική: Αυλαία με εκτός έδρας νίκη για Άβατο

Αποχαιρέτησε με ήττα ο Πετεινός Αυλαία με την 34η αγωνιστική είχαμε την Κυριακή, με πολλά …