Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Καταπληκτικές εμφανίσεις και μεγάλα ρεκόρ από τους αθλητές του ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης

Καταπληκτικές εμφανίσεις και μεγάλα ρεκόρ από τους αθλητές του ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης

1

Στους Πανθρακικούς Αγώνες Στίβου στην Αλεξανδρούπολη

Στην Αλεξανδρούπολη, όπως κάθε χρόνο έτσι και φέτος διεξήχθησαν οι Πανθρακικοί Αγώνες Στίβου στις 28 Μαΐου, που στέφθηκαν με απόλυτη επιτυχία παρά τα παιχνίδια του ανέμου. Η νέα γενιά των αθλητών του ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης συνέχισε την παράδοση με εκπληκτικές εμφανίσεις σε σπριντ και άλματα.

Οι κορυφαίες επιδόσεις των αθλητών του ΑΠΟΦΚΑ:

Στυλιανή Ορφανίδη (γεν.2008) 80μ. 10.13΄
Βασιλική Τσαφαράκη (γεν.2008) Τετραπλούν 14.17μ.
Εμμανουηλία Βουτσιλά (γεν.2009) Τετραπλούν 13.86μ.
Μαριάνθη Κοτζακελίνη (γεν.2009) Μήκος 5.19μ.
Κωνσταντίνος Λαζάκης (γεν.2007)  200μ. 22.66΄
Η προπονήτρια του ΑΠΟΦΚΑ Ξάνθης Τσελέμπη Σουλτάνα με την άλτρια μήκους Μαριάνθη Κοτζακελίνη, 1η στο μήκος Κ16 στους Πανθρακικούς Αγώνες της Αλεξανδρούπολης

Αναλυτικά:

Η Στυλιανή Ορφανίδη στην κατηγορία Κ16, μετά από φανταστική εμφάνιση συνεχίζει να καταρρίπτει τα ρεκόρ της που μετά τα 18.86΄ στα 150μ. (Θεσσαλονίκη 27/5), τερμάτισε στα 80μ. σε 10.13΄, σημειώνοντας νέο Πανθρακικό ρεκόρ που παρέμεινε άθικτο επί 35 χρόνια της αθλήτριας του ΑΠΟΦΚΑ Βασιλικής Γιαννίκη με 10.25’, από το μακρινό πανελλήνιο πρωτάθλημα του 1988. Η αθλήτρια της Σουλτάνας Τσελέμπη, με το 10.13΄στα 80μ. έγινε η 9η καλύτερη όλων των εποχών στην Ελλάδα στην κατηγορία Κ16 (14-15 ετών). Για την ιστορία να αναφέρουμε όταν ο Άγγελος Παυλακάκης κατέρριψε το Πανελλήνιο ρεκόρ ανδρών στα 100μ. για πρώτη φορά το 1997 σημείωσε 10.13΄ και κέρδισε το χρυσό μετάλλιο στους Μεσογειακούς Αγώνες στο Μπάρι της Ιταλίας. Την ίδια επίδοση σημείωσε στα 80μ. με 10.13΄ η Στυλιανή Ορφανίδη που πέτυχε με τη σημαδιακή αυτή επίδοση τον στόχο της.

Η Βασιλική Τσαφαράκη, αθλήτρια της Σουλτάνας Τσελέμπη  συνεχίζει ακάθεκτη τα μεγάλα άλματα. Στο τετραπλούν, νέο αγώνισμα από το 2020, πρώτευσε στην κατηγορία Κ16 με 14.17μ. με τον άνεμο λίγο παραπάνω από το επιτρεπτό όριο.

Η Εμμανουηλία Βουτσιλά, η νέα άλτρια της νέας γενιάς με έτος γέννησης το 2009,  που γυμνάζεται στο γκρουπ της Σουλτάνας Τσελέμπη, κατέπληξε στο τετραπλούν όταν με άλμα στα 13.86μ. (ατομικό ρεκόρ) κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο και έβαλε υποθήκη για νέες επιτυχίες, σύντομα όπως φαίνεται.

Η Βασιλική Τσαφαράκη στο τετραπλούν με 14.06μ πέτυχε την 11η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην Ελλάδα ενώ με τα 13.86μ. η Βουτσιλά έγινε η 18η όλων των εποχών στην Ελλάδα.

Μεγάλη σχολή των αλμάτων της προπονήτριας του ΟΦΚΑ Σουλτάνας Τσελέμπη θριαμβεύει.

Η Μαριάνθη Κοτζακελίνη στην κατηγορία Κ16, γεννημένη το 2009, πρώτευσε στο μήκος με άλμα 5.19μ. και με ατομικό 5.18 με κανονικό άνεμο αποτελεί το μέλλον του αθλήματος. Η άλτρια της Σουλτάνας Τσελέμπη είναι μεταξύ των φαβορί για ένα μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα.

Στα 80μ.η Κοτζακελίνη τερμάτισε 4η, σημειώνοντας νέο ατομικό ρεκόρ με 10.65΄, κι έτσι πιάνει το όριο πρόκρισης των 10.84΄ για τη συμμετοχή της στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Ο Κωνσταντίνος Λαζάκης τερμάτισε 2ος στα 200μ. με χρόνο 22.66΄. Ο αθλητής του Άγγελου Σουλτάνη θα αγωνιστεί στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ18 (παίδων) στα 200μ. όπου το όριο είναι 23.74΄, αλλά και στα 400μ. πετυχαίνοντας χρόνο 51.96΄, με όριο πρόκρισης τα 52.84΄.

Ο νεαρός σπρίντερ Γεώργιος Σολωμός (γεν.2009), αθλητής της ΣουλτάναςΤσελέμπη, κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στα 150μ. με χρόνο 18.26΄κιαι έπιασε το όριο των 18.54΄ για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα.

Η Δανάη Λώλου (γεν.2009), εμποδίστρια της νέας γενιάς και αθλήτρια του Άγγελου Σουλτάνη, σφράγισε το εισιτήριο για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα Κ16 στα 300μ. εμπόδια με ατομικό ρεκόρ 52.09΄ (όριο πρόκρισης 52.54΄).

Η Ανθή Σκίρτα στα 80μ. κατέλαβε την δεύτερη θέση με 14.57΄ και είναι μέλος της σκυταλοδρομίας 4Χ80.

Οι υπόλοιποι αθλητές και αθλήτριες του ΑΠΟΦΚΑ στους Πανθρακικούς Αγώνες κατέλαβαν τις παρακάτω θέσεις:

Κωνσταντίνος Μπουγάς Κ18 200μ. 7ος 25.22΄
Λαϊνά Σταυρούλα Κ16 1000μ. 7η 3.53.72΄
Ιωάννα Κωστελίδου Κ16 150μ. 4η 20.33΄
Αθανασία Ορφανίδη Κ16 150μ. 9η 21.15΄
Ευθυμία Δελητζόγλου Κ16 300μ. 5η 55.60΄
Μαριάνθη Διαμαντή Κ16 300μ. 6η 56.95΄
Η προπονήτρια Τσελέπη Σουλτάνα με την Εμμανουηλία Βουτσιλά που κατέκτησε τη 2η θέση στο τετραπλούν

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου με ανακοίνωσή του αναφέρει:

«Το Δ.Σ. εύχεται στους αθλητές καλή επιτυχία στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κ16 στην Ελευθερούπολη το Σάββατο 17 και την Κυριακή 18 Ιουνίου 2023.

Στην προπονήτρια Σουλτάνα Τσελέμπη, οι κόποι της να ανταμειφθούν μετά από μια χρονιά μαρτύριο με προπονήσεις στα βουνά και στο πήγαινε – έλα στην Καβάλα για προετοιμασία των αθλητών της.

Ένα μεγάλο Εύγε είναι το λιγότερο!

Ένα μεγάλο ευχαριστώ και τους γονείς.

Η ιστορία γράφει και οι επιτυχίες συνεχίζονται».

Περισσότερα άρθρα από ΑΘΛΗΤΙΚΑ

ΕΠΣ Ξάνθης: Ο Γιώργος Δρακίδης θα διευθύνει τον σημερινό 45ο τελικό Κυπέλλου

Άλλαξε ο 1ος βοηθός Η Επιτροπή Διαιτησίας της Ε.Π.Σ. Ξάνθης ανακοίνωσε τους διαιτητές του …