Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Λεύκιππος: Αποχαιρέτησε με νίκη τη σεζόν κι απέφυγε τα play out με την 5η θέση

Λεύκιππος: Αποχαιρέτησε με νίκη τη σεζόν κι απέφυγε τα play out με την 5η θέση

0

Η τελική βαθμολογία του 4ου Ομίλου της Β΄Εθνικής

Με τον καλύτερο τρόπο αποχαιρέτησε την φετινή αγωνιστική περίοδο ο Λεύκιππος Ξάνθης, επικρατώντας στο Αμοιρίδειο με  76-62 του Πανσερραϊκού, κι έτσι τερμάτισε 5ος στον 4ο Όμιλο της Β΄Εθνικής, μία θέση που τον εξαιρεί από την διαδικασία των play out.

Ο Λεύκιππος πήρε τη νίκη αποδίδοντας όμορφο και ουσιαστικό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα. Η ομάδα του Δημήτρη Παπαδόπουλου μπήκε στο παιχνίδι συγκεντρωμένη και αποφασισμένη να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και αυτό είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να πάρει μεγάλες διαστάσεις από την αρχή.  Η διαφορά έφτασε στους 20 πόντους 24-4 στο 9ο λεπτό.

Με το γκάζι πατημένο στο πρώτο ημίχρονο ο Λεύκιππος ολοκλήρωσε το 2ο δεκάλεπτο με 46-19 θέτοντας τις βάσεις για επικράτηση. Η άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησε ο Πανσερραϊκός στο 3ο δεκάλεπτο βραχυκύκλωσε την επίθεση του Λεύκιππου, με τους φιλοξενούμενους να πλησιάζουν στους 11 (51-40) στο 28ο λεπτό.

Οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις στην επίθεση φτάνοντας και πάλι το σκορ στα επίπεδα των 20 πόντων με τον νικητή να έχει κριθεί. Τα τελευταία λεπτά αποτέλεσαν μια καλή ευκαιρία για τους προπονητές να χρησιμοποιήσουν όλους τους διαθέσιμους παίχτες δίνοντας έτσι έναν όμορφο χαρακτήρα.

Τα 10λεπτα: 24-7,46-19 ημίχρονο,56-40, 76-62 τελικό.

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Παπαδόπουλος): Καντά 11 (2), Τσίλογλου, Βερζαμάνης 4, Κατσαμούρης 23 (3), Τσαλαπάτας, Μαλανδρής 20 (5), Παπαδόπουλος, Μακαρατζής 4, Μπουτσακτσή 4, Παλλάκης 6 (2), Χρήστου 4, Ζαβούρας.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Κακιούζης): Αχτσής 2, Γρίψιος 11(3), Γεωργιανός 12(1), Χριστοδούλου 1, Κεραμάρης 6, Μάντζιος 7, Αποστολίδης, Ντίνος 14(2), Χατζόπουλος 3, Μπανάβας, Ντωνές 2, Πεχλιβανίδης 4.

Επτά μετάλλια κατέκτησαν οι αθλητές Ταεκβοντό της ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΞΑΝΘΗΣ

Σε διασυλλογικό πρωτάθλημα έγχρωμων ζωνών Βορείου Ελλάδος Ολοκληρώθηκε το 2ο προκριματικό …