Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ρεκόρ συμμετοχής στον 9ο Δημοκρίτειο Ημιμαραθώνιο

Ρεκόρ συμμετοχής στον 9ο Δημοκρίτειο Ημιμαραθώνιο

0

Παρά τις άσχημες καιρικές συνθήκες

Με ρεκόρ συμμετοχής αθλητών παρά τις άσχημες καιρικές συνθήκες που επικρατούσαν διεξήχθη ο 9ος Δημοκρίτειος Ημιμαραθώνιος Ξάνθης την Κυριακή. Συμμετείχαν 501 δρομείς στα 21 χλμ. και 954 στα 5 χλμ., ενώ το κρύο ήταν έντονο και υπήρχε ομίχλη μέσα στην πόλη αλλά και στις περιαστικές περιοχές απ’ όπου και περνούσαν οι δρομείς.

Ο ημιμαραθώνιος είχε αφετηρία και τερματισμό στην κεντρική πλατεία και νικητής αναδείχθηκε ο 22χρονος Γιώργος Ιατρουδέλλης με 1:10:00. Ακολούθησαν ο Δήμος Μαγγίνας με 1:10:53 και ο Αθανάσιος Σανέτσης με 1:14:47.

Στις γυναίκες πρώτευσε η Σόνια Τσεκίνι με 1:22:31. Δεύτερη ήταν η Σουλτάνα Τόκα (1:26:17) και τρίτη η Ντεσισλάβα Βασίλεβα (1:29:48).

Ο 21χρονος Δημήτρης Συμεωνίδης ήταν ο νικητής στα 5 χλμ., με 15:32. Δεύτερος ήταν ο 17χρονος Κωνσταντίνος Μαυρόπουλος με 15:45 και τρίτος ο Ελευθέριος Ανδρονικίδης με 15:47.

Πρώτη γυναίκα στα 5 χλμ. ήταν η Μαρία Λουκίδου (17:47). Ακολούθησαν οι Εύη Τσιγγάνου (19:08) και Κλεάνθη Κυριακίδου (19:59).

Με πολλές διακρίσεις επέστρεψαν οι αθλητές του ΑΠΟΦΚΑ και του Διομήδη από το διασυλλογικό πρωτάθλημα Κ18

11 μετάλλια κατέκτησε ο ΑΠΟΦΚΑ – 4 ο Διομήδης Διεξήχθη την Κυριακή στην Ελευθερούπολη το δ…