Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Γ΄Εθνική: Νίκη του Πετεινού στην έδρα του – Έχασε το Άβατο στην Ορεστιάδα

Γ΄Εθνική: Νίκη του Πετεινού στην έδρα του – Έχασε το Άβατο στην Ορεστιάδα

0

Αποτελέσματα και βαθμολογία της 10ης αγωνιστικής

Μία νίκη μία ήττα είχε η 10η αγωνιστική για τις ομάδες της Ξάνθης που συμμετέχουν στο πρωτάθλημα του 1ου Ομίλου της Γ΄Εθνικής.

Ο Άρης Πετεινού έπαιξε για πρώτη φορά στο γήπεδό του στον Πετεινό, το οποίο αποδείχθηκε γουρλίδικο καθώς κατάφερε να πάρει τη νίκη με  1-0 από την Αγία Μαρίνα.

Αντίθετα ο Άρης Αβάτου έχασε με ανατροπή από τον Ορέστη στην Ορεστιάδα. Αν και προηγήθηκε μόλις στο 10΄με 0-1 ο Άρης, ένα σκορ που κατάφερε να κρατήσει σε όλο το πρώτο ημίχρονο, ισοφαρίστηκε με την έναρξη του Β΄ημιχρόνου και βρέθηκε πίσω στο σκορ στο 65΄. Στο 75΄έγινε το 3-1, ενώ ο Άρης μείωσε στο 87΄σε 3-2.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια ξεχωρίζει το 5-0 του Πανθρακικού επί της Βέροιας και η εκτός έδρας νίκη της άχαστης φέτος  Καβάλας στη Μηχανιώνα.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερς της 10ης αγωνιστικής

• Ορέστης Ορεστιάδας – Άρης Αβάτου 3-2 (47 Λαζαρίδης Γ., 65′ Σταματόπουλος, 75′ Πασχαλίδης – 10′ Καραμανίδης, 87′ Τσάπαρης)
  • Πανθρακικός – Βέροια 5-0 (24′(π.), 52′ Βάσκος, 39′, 82′ Ρουμπιές, 77′ Χαλκιαδάκης)
  • Άρης Πετεινού – Μέγας Αλέξανδρος Αγ. Μαρίνας 1-0(69′ Καλαϊτζόπουλος)
  • Δόξα Δράμας – Νέστος Χρυσούπολης 0-0
  • Ποσειδώνας Ν. Μηχανιώνας – ΑΟ Καβάλα 0-1 (5′ Παπαδόπουλος Β.)
  • Αναγέννηση Επανομής – Νίκη Ευκαρπίας 0-1(27′(π) Ξανθόπουλος)
  • Αετός Βαρβάρας – Απόλλων Παραλιμνίου 0-2(78′ Κατσαμάγκας, 92′ Ελέζι)
  • Κεραυνός Αγγελοχωρίου – ΑΟ Χανιώτη 1-4(25′ Αρμάντο – 17′ Αναγνώστης, 33′(π), 90′ Τοπούζης, 86′ Αθανασιάδης)
  • ΠΑΟΚ Κρηστώνης – Θερμαϊκός Θέρμης  0-2 (31′ Λουφάκης, 53′ Γκαργκαλατζίδης)

8. Κεραυνός Αγγελοχωρίου 15 (15-13)
  9. Ποσειδώνας Νέας Μηχανιώνας 14 (11-12)
  16. Αετός Βαρβάρας 7 (9-20)
  17. Μέγας Αλέξανδρος Αγίας Μαρίνας 5 (4-14)
  18. Βέροια ΝΠΣ 4 (5-24)

* Έχει αφαίρεση ενός βαθμού

Επτά μετάλλια κατέκτησαν οι αθλητές Ταεκβοντό της ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΞΑΝΘΗΣ

Σε διασυλλογικό πρωτάθλημα έγχρωμων ζωνών Βορείου Ελλάδος Ολοκληρώθηκε το 2ο προκριματικό …