Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο ΠΑΟΚ – Skoda Ξάνθη 2-1

ΠΑΟΚ – Skoda Ξάνθη 2-1

0
kleiton-panigiria

Αφήνει στην άκρη το πρωτάθλημα και βλέπει το ματς κυπέλλου με τον Ηρακλή η ξανθιώτικη ομάδα

Την Μ. Πέμπτη (09/04) στις 17:00 ο αγώνας στο «Καυτανζόγλειο»

Μετά από το προγραμματισμένο «ρεπό» λόγω των υποχρεώσεων των Εθνικών Ομάδων η Superleague συνεχίστηκε το πρώτο Σαββατοκύριακο του Απριλίου με τις αναμετρήσεις της 30ής αγωνιστικής. Η Skoda Ξάνθη αντιμετώπισε εκτός έδρας τον ΠΑΟΚ σε μία αναμέτρηση από την οποία ζητούσε βαθμολογικό όφελος προκειμένου να συνεχίσει να διεκδικεί θέση στην 5άδα του σχετικού πίνακα και ταυτόχρονα την είσοδο στα play off.

Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν με νέο προπονητή στον πάγκο, τον Γιώργο Γεωργιάδη, που παρέταξε τους παρακάτω παίκτες στο παιχνίδι ενάντια στην Skoda Ξάνθη: Ιτάνζ, Κωνσταντινίδη, Ρατς, Τζαβέλλα, Βίτορ, Τζιόλη, Κάτσε, Παπαδόπουλο, Μακ, Περέιρα και Αθανασιάδη.

Από την δική του πλευρά ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε κάτω από τα δοκάρια τον Κυριακίδη, στην άμυνα τους Μπαξεβανίδη, Παπάζογλου, Γούτα, Γκομσί, στο κέντρο τους Ομπόντο, Παπαστεριανό, Λουσέρο, Σολτάνι και Κλέιτον και τον Καπετάνο στην κορυφή της επίθεσης.

Με ένα γκολ αλλά χωρίς τις μεγάλες ευκαιρίες ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο του αγώνα της Τούμπας. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να αξιοποιήσει την μοναδική καλή του στιγμή προς την εστία του Κυριακίδη με την κεφαλιά του Παπαδόπουλου στο 21’ σε ένα χρονικό εύρος που και οι δύο ομάδες είχαν καλά διαστήματα. Η Skoda Ξάνθη ήταν αυτή που έφτασε κοντά στο γκολ πρώτη με τις δύο καλές στιγμές του Κλέιτον αλλά οι γηπεδούχοι σκόραραν και απείλησαν στη συνέχεια.

Στο ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου η Skoda Ξάνθη προσπάθησε να μπει επιθετικά αλλά οι γηπεδούχοι ανέλαβαν γρήγορα την πρωτοβουλία. Έχασαν δύο ευκαιρίες σε ένα λεπτό και με τον ίδιο σκόρερ λίγο αργότερα, τον Παπαδόπουλο έφτασαν στο 2-0 βάζοντας τις βάσεις για την επιτυχία. Η ομάδα του Ραζβάν Λουτσέσκου προσπάθησε να αντιδράσει και στο 60’ απείλησε με το άστοχο σουτ του Σολτάνι και στο 65’ με την εντυπωσιακή κεφαλιά του Λουσέρο και την απόκρουση του Ιτάνζ. Στο λεπτό αυτό ο προπονητής της ξανθιώτικης ομάδας έκανε και την 3η του αλλαγή περνώντας στο παιχνίδι τον Ράνο αντί του Καπετάνου. Οι προσπάθειές της ανταμείφτηκαν με την μείωση του σκορ στο 73’. Ο Τζαβέλλας έκανε λάθος και ο Κλέιτον που κυνήγησε την φάση κέρδισε την μπάλα, έκανε το πλασέ και «έγραψε» το 2-1 δίνοντας περισσότερο ενδιαφέρον στα τελευταία λεπτά. Η Ξάνθη σταδιακά ανέβαζε την πίεσή της για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης όμως δεν κατάφερε κάτι ουσιαστικό και το 2-1 σφράγισε την αναμέτρηση που έκλεισε με αρκετά νεύρα και κίτρινες στο φινάλε.

Πλέον η ξανθιωτικη ομάδα αφήνει στην άκρη το πρωτάθλημα που θα συνεχιστεί σε δύο εβδομάδες (λόγω Πάσχα) και στρέφει την προσοχή της στον επερχόμενο αγώνα για τα ημιτελικά του κυπέλλου Ελλάδας, τη Μ. Πέμπτη στις 17:00 στο «Καυτανζόγλειο» με αντίπαλο τον Ηρακλή.

Οι καλύτερες στιγμές

9’: Σολτάνι και Κλείτον συνδυάζονται μέσα στην περιοχή, όμως του σουτ του Βραζιλιάνου υπό πίεση φεύγει ψηλά άουτ.

20’: Καπετάνος και Κλέιτον συνδυάστηκαν με τον δεύτερο να περνά δύο αντιπάλους αλλά πριν κάνει την τελική επιλογή τον έκοψε ο Μακ.

21’: Σέντρα του Κάτσε, κεφαλιά του Παπαδόπουλου και 1-0.

22’: Ο Αθανασιάδης πήρε την πάσα του Τζιόλη αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει.

42’: Το σουτ του Περέιρα πέρασε ψηλά άουτ.

53’: Δύο επεμβάσεις από τον Κυριακίδη σε σουτ του Περέιρα και του Μακ.

54’: Ο Παπαδόπουλος με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 2-0.

60’: Το σουτ του Σολτάνι πέρασε άουτ.

65’: Σέντρα του Μπέρτου, κεφαλιά του Λουσέρο σε κόρνερ ο Ιτάνζ.

73’: Ο Κλέιτον εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Τζαβέλλα και με όμορφο πλασέ έκανε το 2-1

Διαιτητές

Διαιτητής: Μιχάλης Βοσκάκης (ΕΠΣ Ρεθύμνου)

Α’ Βοηθός: Δημήτρης Τάτσης (ΕΠΣ Ηπείρου)

Β’ Βοηθός: Τρύφωνας Πετρόπουλος (ΕΠΣ Αρκαδίας)

4ος Διαιτητής: Δημήτρης Θάνος (ΕΠΣ Γρεβενών)

Κίτρινες: 26’ Μακ, 28’ Καπετάνος, 87’ Βασιλακάκης, 92’ Μπέρτος, 93’ Μπαξεβανίδης, 94’ Σολτάνι

Κόκκινη:

Συνθέσεις

ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Κωνσταντινίδης, Ρατς, Τζαβέλλας, Βίτορ, Τζιόλης (46’ Νομπόα), Κάτσε, Παπαδόπουλος (68’ Γκολάσα), Μακ (75’ Κίτσιου), Περέιρα, Αθανασιάδης.

SKODA ΞΑΝΘΗ: Κυριακίδης, Μπαξεβανίδης, Γκομσί (46’ Μπέρτος), Παπάζογλου, Γούτας, Ομπόντο, Παπαστεριανός (46’ Βασιλακάκης), Λουσέρο, Σολτάνι, Κλέιτον, Καπετάνος (66’ Ράνος).

18. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ -6 (αποχώρησε)

* Δεν υπολογίζεται το αποτέλεσμα του χθεσινοβραδινού αγώνα ΠΑΣ Γιάννινα – Ολυμπιακός ενώ η αναμέτρηση Ατρόμητος Αθ. – Κέρκυρα είναι προγραμματισμένη για σήμερα.

** Εκκρεμεί η αναμέτρηση Πανθρακικός – Ολυμπιακός που είχε αναβληθεί λόγω κακοκαιρίας.

Ήττες για τις δύο ομάδες της Ξάνθης στη Γ’ Εθνική

Συντριβή γνώρισε ο Άρης Πετεινού στην Κομοτηνή με 6-0 – Εξασφάλισε την παραμονή ο Ορέστης …