Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Ήττα (1-0) στη Λάρισα και… πρόωρος αποκλεισμός στο κύπελλο για τη Skoda Ξάνθη

Ήττα (1-0) στη Λάρισα και… πρόωρος αποκλεισμός στο κύπελλο για τη Skoda Ξάνθη

0
apokleismos

Η περσινή φιναλίστ μένει εκτός διοργάνωσης από τον Δεκέμβρη!

Πανόπουλος: «Άθλια εμφάνιση, ντροπή για όλους στην ομάδα»

Κατώτερη των περιστάσεων παρουσιάστηκε η Skoda Ξάνθη στον χθεσινό αγώνα κυπέλλου στη Λάρισα από την οποία ηττήθηκε 1-0 κι έτσι αποκλείστηκε πρόωρα από τη διοργάνωση.

Σε ένα παιχνίδι με δυνατές μονομαχίες ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων, αλλά με λιγοστές φάσεις, οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν ελαφρώς καλύτεροι αλλά πιο αποφασισμένοι για τη νίκη και με ένα γκολ του Μπόγιοβιτς στο 33’ πήραν το προβάδισμα που κράτησαν μέχρι το τέλος. Η ξανθιώτικη ομάδα προσπάθησε να πιέσει προς το τέλος χωρίς να φτάσει στην ισοφάριση που θα την κρατούσε στο «κόλπο» της πρόκρισης όμως δεν κατάφερε να βρει στόχο με το 1-0 να για τους γηπεδούχους να μένει μέχρι το τέλος.

Έτσι η Skoda Ξάνθη που πέρσι έφτασε μέχρι τον τελικό του κυπέλλου Ελλάδας, φέτος θα μείνει από την φάση των ομίλων εκτός συνέχειας από τα μέσα Δεκεμβρίου, καθώς απομένει ένα παιχνίδι για τη φάση των ομίλων της διοργάνωσης, στις 17/12, όταν η Ξάνθη θα παίξει εκτός έδρας με τον Πανελευσινιακό και παράλληλα θα διεξαχθεί το Λάρισα – ΑΕΚ.

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

14’: Σουτ του Αναστασόπουλου πέρασε πάνω από το δοκάρι του Τσέναμο.

19’: Σουτ του Κρίστοφερ δεν βρήκε στόχο.

25′: Ευκαιρία για τη Λάρισα, σέντρα του Κουτσιανικούλη από αριστερά, κεφαλιά του Μπόγιοβιτς άουτ.

34′: Ο Μπόγιοβιτς έπειτα από πάσα βρέθηκε αμαρκάριστος στη μεγάλη περιοχή της Ξάνθης και επιχείρησε το δυνατό σουτ που δεν μπόρεσε να αποκρούσει ο Τσέναμο, ανοίγωντας το σκορ για τη Λάρισα.

41′: Γυριστή κεφαλιά του Τριάδη, με εντυπωσιακή επεμβαση απέκρουσε σε κόρνερ ο Καβουσάκης.

58’: Σέντρα του Σολτάνι ο Καπετάνος έκανε την κεφαλιά με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

71’: Σουτ του Ντιμιτρόφ λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι.

76’: Ο Ερέα έβγαλε με μπαλιά τον Καπετάνο μόνο απέναντι στον Καβουσάκη με τον επιθετικό της Ξάνθης να προσπαθεί να πλασάρει επάνω από τον τερματοφύλακα όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

81’: Ο Λουσέρο εκτέλεσε το φάουλ με τον Καπετάνο να παίρνει την κεφαλιά όμως ο Καβουσάκης μπλόκαρε τη μπάλα.

85’: Σέντρα του Λουσέρο ο Ερέα έκανε την προβολή με τη μπάλα να καταλήγει άουτ.

89’: Διπλή χαμένη ευκαιρία για τη Λάρισα με τους Μαρουκάκη και Μασούρα.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Ντόστανιτς)Καβουσάκης, Βέρτζος, Κομεσίδης, Μασούρας, Κοντοχρήστος, Μπανούσης, Αναστασόπουλος, Λαμπρόπουλος (70’ Νικολακάκης), Κρητικός (28’ Ροβίθης), Κουτσιανικούλης, Μπόγιοβιτς (75’ Μαρουκάκης).

SKODA ΞΑΝΘΗ (Λουτσέσκου Ρ.): Τσέναμο, Καρυπίδης. Φλίσκας, Μπέρτος (63’ Ορφανίδης Π.), Μπαξεβανίδης, Παπαστεριανός, Λουσέρο, Γκόμες (46’ Ερέα), Σολτάνι, Τριάδης (68’ Ντιμιτρόφ), Καπετάνος.

Ανακοίνωση Πανόπουλου για το χθεσινό αποτέλεσμα

Ανακοίνωση για το αποτέλεσμα του χθεσινού αγώνα έβγαλε ο Χρήστος Πανόπουλος δηλώνοντας πως οι συνεχιζόμενες άθλιες – όπως τις χαρακτηρίζει – εμφανίσεις είναι ντροπή για όλους στην ομάδα! Στην ανακοίνωση η οποία αναρτήθηκε χθες το απόγευμα στην ιστοσελίδα της ΠΑΕ κι ενώ ο αγώνας με τη Λάρισα βρισκόταν λίγο πριν τη λήξη αναφέρονται τα εξής:

«Το να μη μιλάς δεν είναι αδυναμία, είναι επιλογή.

Ε λοιπόν, είναι ντροπή για μένα, για τον Προπονητή, για το Προπονητικό Τeam, και για τους Ποδοσφαιριστές οι άθλιες συνεχιζόμενες εμφανίσεις της ομάδας. Δικαιολογίες δεν υπάρχουν. ΚΑΜΜΙΑ!

Ας αφήσουμε το μπλα, μπλα ΟΛΟΙ, και τις δικαιολογίες και ας δούμε την αλήθεια, και η αλήθεια φαίνεται στο γήπεδο.

Ας ξυπνήσουν όσοι πρέπει να ξυπνήσουν, μην τους ξυπνήσουν άλλοι».

Ήττες για τις δύο ομάδες της Ξάνθης στη Γ’ Εθνική

Συντριβή γνώρισε ο Άρης Πετεινού στην Κομοτηνή με 6-0 – Εξασφάλισε την παραμονή ο Ορέστης …