Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Γ’ Εθνική: Βούτηξε βαθιά στη ζώνη του υποβιβασμού ο Ορφέας μετά την ήττα στη Θέρμη (3-1)

0

Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία μετά την 19η αγωνιστική

Την ήττα με 3-1 γνώρισε ο Ορφέας Ξάνθης από τον Θερμαϊκό στη Θέρμη στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής, συνεχίζοντας ένα σερί αρνητικών αποτελεσμάτων που τον έφεραν πλέον βαθιά μέσα στη ζώνη του υποβιβασμού, που απ’ ότι δείχνει η αγωνιστική του παρουσία, δύσκολα θα ξεφύγει. Τα πράγματα για τον Ορφέα θα είναι πολύ δύσκολα και την επόμενη αγωνιστική, καθώς υποδέχεται τον πρωτοπόρο Καμπανιακό, ενώ δεν έχει κάνει ακόμα το ρεπό του.

Ο Άρης Αβάτου μετά το ρεπό του αυτή την εβδομάδα, παρέμεινε στην 8η θέση με 23 βαθμούς, όσους έχει και ο Νέστος Χρυσούπολης που συνεχίζει την εντυπωσιακή συγκομιδή βαθμών στο Β΄ γύρο.

Ο Θερμαϊκός πήρε το προβάδισμα στο 33ο λεπτό με τον παλιό  σέντερ φορ του ΑΟΞ Θανάση Παπάζογλου, ο οποίος με κεφαλιά έκανε το 1-0, σκορ που διατηρήθηκε στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ορφέας απάντησε στο 58 με τον Κουκουρίγκο κι έκανε το 1-1, όμως λίγα λεπτά αργότερα, στο 64΄, πάλι με κεφαλιά του Παπάζογλου η Θέρμη έκανε το 2-1.

Ο Ορφέας προσπάθησε για την ισοφάριση, αλλά αντ’ αυτού ήρθε στο 88΄, με τον ίδιο παίκτη τον Θανάση Παπάζογλου να πετυχαίνει το τρίτο του γκολ με πέναλτυ και να διαμορφώνει το τελικό σκορ.

Αποτελέσματα 19ης Αγωνιστικής

-Δόξα Δράμας – Απόλλων Παραλιμνίου 3-1 (25′ Σαμπανίδης, 47′ Κόντος, 49′ Μπλιός – 85′ Τσιάρτης)

-Αγροτικός Αστέρας – Αλεξανδρούπολη FC 1-0 (55′ Λεσάι)

-Καμπανιακός – Βύρων Καβάλας 1-1 (34′ πεν. Ιγνατίδης – 82′ Τσερπές)

-AO Καβάλα – Νέστος Χρυσούπολης 0-0

-Θερμαϊκός Θέρμης – Ορφέας Ξάνθης 3-1 (33′ Παπάζογλου, 65′, 89′ πεν. – 58′ Κουκουρίγκος)

-Ποσειδώνας Μηχανιώνας – Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου 4-1 (40′ Ξανθόπουλος, 48′ Μυλόπουλος, 73′ παν. Γκέσιος, 90+2′ Δεληζάνος – 3′ Τουρσάι)

-Πανθρακικός – Πανδραμαϊκός 1-0 (85′ Γιαννακιτσίδης)

Ρεπό: Άρης Αβάτου