Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Αθλητικά Νέα Δ’ Εθνική: Πολύτιμοι βαθμοί για τον Ορφέα

Δ’ Εθνική: Πολύτιμοι βαθμοί για τον Ορφέα

0
orfeas-empros

Επέστρεψε στις νίκες η ξανθιώτικη ομάδα που επικράτησε 1-0 της Προσοτσάνης

Βαριά ήττα με σκορ 5-0 για την ΑΕΠ Ευμοίρου στη Ν. Ζίχνη

Στις νίκες επέστρεψε ο Ορφέας Puma Ξάνθης κι έτσι έμεινε ζωντανός στη μάχη της παραμονής. Η ξανθιώτικη ομάδα επιβλήθηκε με σκορ 1-0 επί της Προσοτσάνης στον αγώνα που έγινε το περασμένο Σάββατο κι έτσι ¨ξεκόλλησε¨ από τους 14 βαθμούς.
Αντίθετα η ΑΕ Ποντίων Ευμοίρου γνώρισε ακόμη μία ήττα και το ¨όνειρο¨ της παραμονής απομακρύνθηκε ακόμη περισσότερο.
Στόχος των ομάδων εξάλλου είναι να τερματίσουν επάνω από τη μέση του βαθμολογικού πίνακα καθώς οι επτά ομάδες που θα τερματίσουν κάτω από τη μέση θα υποβιβαστούν και αντίστοιχα οι ισάριθμες που θα τερματίσουν από την 7η θέση και ψηλότερα θα παραμείνουν στην κατηγορία.
Ορφέας Puma Ξάνθης – Προσοτσάνη 1-0
Με το γκολ του Χουσεΐνογλου στο 60’ ο Ορφέας Puma πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο που του δίνει ελπίδες για τη συνέχεια. Η ξανθιώτικη ομάδα «εγκλώβισε» τους φιλοξενούμενους στο Α’ ημίχρονο και δεν τους επέτρεψε να γίνουν απειλητικοί, αντίθετα με τους γηπεδούχους που πίεζαν και δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες. Λίγο μετά την έναρξη της επανάληψης πάντως (50’) η δραμινή ομάδα είχε δοκάρι με προβολή του Δούμπλατζη, όμως ο Ορφέας απάντησε αμέσως και με τη συμπλήρωση μίας ώρας αγώνα ο Χουσεΐνογλου με πλασέ πέτυχε το νικητήριο γκολ. Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Μαριάδη στο 75ο λεπτό.
Οι συνθέσεις:
ΟΡΦΕΑΣ PUMA ΞΑΝΘΗΣ: Αγαθόπουλος, Μόσχος, Μαυρίδης (61’ Καρυώτης), Μπαμπαΐτης, Μαλαδένης, Σουκρή Ογλού, Καραγκιόζης, Δεληγιαννίδης, Χουσεΐν Ογλού, Ξανθόπουλος, Μουμίν Ογλού.
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: Σκιαθίτης, Δημητριάδης (87’ Γεωργιάδης), Καλαϊτζής, Μαριάδης, Κούτρας, Κανάτας, Μοσχοφίδης, Φερφέρης, Δούμπλατζης, Κασσός, Χατζησαββίδης (78’ Ουζούνογλου).
Μέγας Αλεξ. Ν. Ζίχνης – ΑΕ Ποντίων Ευμοίρου 5 – 0
Μόλις στο 1ο ημίχρονο οι γηπεδούχοι «καθάρισαν» το παιχνίδι και πρόσθεσαν στη συγκομιδή τους ένα εύκολο τρίποντο.
Η ΑΕ Ποντίων Ευμοίρου δεν κατάφερε σε κανένα σημείο να γίνει απειλητική και να διεκδικήσει κάτι καλύτερο, καθώς χαρακτηριστικό είναι το ότι στο 20ο λεπτό του αγώνα το σκορ ήταν 3-0 και μέχρι τη λήξη του Α’ ημιχρόνου είχε διαμορφωθεί σε 5-0, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.
Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 10’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιφτελίδη ενώ πέντε λεπτά αργότερα οι Μπουζούρας διπλασίασε τα τέρματα για τη Ν. Ζίχνη. Στο 20’ ο Ζαχαριάδης με πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0 και στην συνέχεια ανέλαβε και πάλι δράση ο Τσιφτελίδης. Ο επιθετικός της σερραϊκής ομάδας μέσα σε ένα πεντάλεπτο, στο 30 και το 35 με δύο σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0 και κάπου εκεί το παιχνίδι «κλείδωσε» μιας και τα επόμενα λεπτά έως το φινάλε ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα.
Μ. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ N. ΖΙΧΝΗΣ: Παλιάϊκος, Τζήμας, Φιλιππίδης, Μουσικάκης (60’ Ζαράκης), Τσιαμπούρης, Ντόλας, Κυριακός, Καρφαρίδας, Ζαχαριάδης (55’ Πρόβατος), Τσιφτελίδης (50’ Χατζηαγοράκης), Μπουζούρας.
ΑΕ ΠΟΝΤΙΩΝ ΕΥΜΟΙΡΟΥ: Στέλιου, Κάτσης, Μιχαηλίδης, Γιαννίδης (70’ Τσεχερίδης), Ευθυμιάδης, Τζομιάδης, Ταχτσιδης Ι. (60’ Ναζλουγάνης), Ταχτίσης Ν., Γκαγκλίδης, Μικελάτζε, Βασιλειάδης.