Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Κύπελλο Ελλάδος: Προκρίθηκε ο Άρης Αβάτου – Αποκλείστηκε ο Ορφέας

Κύπελλο Ελλάδος: Προκρίθηκε ο Άρης Αβάτου – Αποκλείστηκε ο Ορφέας

0

Όλα τα αποτελέσματα της 1ης φάσης

Μία πρόκριση και έναν αποκλεισμό είχαμε για τις ξανθιώτικες ομάδες, στην πρώτη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος, που πραγματοποιήθηκε με αγώνες νοκ άουτ των ομάδων της Γ΄Εθνικής.

Ο Άρης Αβάτου νίκησε εκτός έδρας τα Γιαννιτσά και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση, ενώ αντίθετα ο Ορφέας γνώρισε βαριά ήττα στην Ξάνθη με 0-4 από τον Αγροτικό Αστέρα.

Από την Περιφέρεια ΑΜΘ που συμμετείχε στον 1ο Όμιλο προκρίθηκαν τρεις ομάδες: Ο Άρης Αβάτου, η Ένωση Αλεξανδρούπολης και ο Πανδραμαϊκός, ενώ αποκλείστηκαν, εκτός του Ορφέα, οι Νέστος Χρυσούπολης και Μέγας Αλέξανδρος Ορφανίου.

Ο Άρης έκανε την ανατροπή και κέρδισε την Αναγέννηση στα Γιαννιτσά αν και βρέθηκε να χάνει στο  7′. Η ξανθιώτικη ομάδα ισοφάρισε στο 24΄με τον Γκέκα ενώ στη συνέχεια, στο 65΄πήρε το προβάδισμα με τον Βαφειάδη. Στα υπόλοιπα λεπτά του παιχνιδιού ο Άρης κράτησε τη νίκη, ενώ η Αναγέννηση κέρδισε πέναλτυ στο 94΄το οποίο όμως έστειλε στο δοκάρι.

Ο Ορφέας συνετρίβη μέσα στην Ξάνθη με 0-4 από τον Αγροτικό Αστέρα, δεχόμενος δύο γκολ στο πρώτο μέρος σε διάστημα δύο λεπτών. Ο Ορφέας μπήκε καλύτερα στο δεύτερο μέρος και προσπάθησε να ανατρέψει το εις βάρος του σκορ, όμως δέχθηκε γκολ στο 73΄ενώ το 0-4 διαμορφώθηκε λίγα λεπτά αργότερα στο 82΄.

Τα παιχνίδια της Β΄φάσης θα γίνουν στις 12 Σεπτεμβρίου όπου θα διασταυρωθούν και πάλι ομάδες της Γ΄Εθνικής.