Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Ώρα κυπέλλου για Ξάνθη – σήμερα αντιμετωπίζει τον ΠΑΣ στα Ιωάννινα

Ώρα κυπέλλου για Ξάνθη – σήμερα αντιμετωπίζει τον ΠΑΣ στα Ιωάννινα

0
proponisi-162

Στις 15:00 η αναμέτρηση στους «Ζωσιμάδες» απευθείας από το Otesport 3

Με στόχο το θετικό ξεκίνημα στη διοργάνωση θα αγωνιστεί η ξανθιώτικη ομάδα – αναλυτικά η αποστολή

Στη… «μάχη» του κυπέλλου Ελλάδας ρίχνεται σήμερα η Ξάνθη, η οποία θα αντιμετωπίσει στις 15:00 τον ΠΑΣ Γιάννινα στο γήπεδο των «Ζωσιμάδων» της ηπειρωτικής πόλης, στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής της φάσης των ομίλων.

Στην τρέχουσα (1η) φάση, οι ομάδες έχουν χωριστεί σε οκτώ ομίλους των τεσσάρων ομάδων (Γιάννινα, Καλλονή, Αγροτικός Αστέρας στον όμιλο της Ξάνθης), οι οποίες θα αναμετρηθούν μεταξύ τους από μία φορά κι έτσι θα αναδειχθούν οι δύο που θα προκριθούν στους «16» της διοργάνωσης.

Παραδοσιακά στους στόχους της Ξάνθης ο θεσμός του κυπέλλου

Το κύπελλο Ελλάδος είναι ένας θεσμός στον οποίο παραδοσιακά η Ξάνθη στοχεύει να κάνει μία καλή πορεία (αποκορύφωμα το 2015 όταν έφτασε στον τελικό) κι έτσι το συγκρότημα του Ραζβάν Λουτσέσκου θέλει να ξεκινήσει σήμερα με ένα θετικό αποτέλεσμα.

Η προετοιμασία της ξανθιώτικης ομάδας ενόψει του αγώνα με τον ΠΑΣ ήταν μικρής διάρκειας καθώς μετά τον αγώνα πρωταθλήματος του περασμένου Σαββάτου στον Πλατανιά, η αποστολή παρέμεινε στην Κρήτη όπου προπονήθηκε την Κυριακή, ενώ επέστρεψε στη βάση της για μία προπόνηση τη Δευτέρα και το καθιερωμένο χαλάρωμα χθες, ενώ μετά το τέλος των χθεσινών ασκήσεων που περιλάμβαναν τακτική και οικογενειακό διπλό, ανακοινώθηκε η αποστολή για τον αγώνα με τον ΠΑΣ, που ταξίδεψε οδικώς στην πόλη των Ιωαννίνων.

Διαιτητής της αναμέτρησης ΠΑΣ Γιάννινα – Ξάνθη ορίστηκε ο Γιάννης Παπαδόπουλος της ΕΠΣ Μακεδονίας με βοηθούς τους κ.κ. Αλέξανδρο Γρεβένη (1ος – ΕΠΣ Χαλκιδικής) – Ηλία Νατσιούλα (2ος – ΕΠΣ Λάρισας) ενώ χρέη 4ου διαιτητή θα εκτελέσει ο Γιώργος Τζοβάρας της ΕΠΣ Φθιώτιδας.

Στο «στρατόπεδο» του ΠΑΣ Γιάννινα, ο Γιάννης Πετράκης επέλεξε στην αποστολή τους: Περιστερίδη, Πασχαλάκη, Μπέριο, Σκόνδρα, Ναδάλες, Καρανίκα, Μασούρα, Κούτρη, Γιάκο, Ζάιρο, Μαμπούλου, Κόντε, Κοζορώνη, Μπουκουβάλα, Δώνη, Μαυροπάνο, Μιχαήλ, Γαρουφαλιά.

Η αποστολή της Ξάνθης για τον αγώνα με τον ΠΑΣ Γιάννινα

Με μία μίξη «βασικών» και «νέων» παικτών στελέχωσε την αποστολή για το σημερινό ματς ο Ραζβάν Λουτσέσκου, θέλοντας να δώσει ευκαιρίες σε ορισμένους νεαρούς, αλλά και παράλληλα να ξεκουράσει κάποιους από τους παίκτες που έχουν αγωνιστεί στους αγώνες πρωταθλήματος. Έτσι ο Ρουμάνος τεχνικός συμπεριέλαβε στην αποστολή τους Στράτο Σβάρνα, Λάζαρο Ορφανίδη, Ραφαήλ Μελισσόπουλο και τον αναπληρωματικό τερματοφύλακα Παναγιώτη Σταθάκη ενώ αντίθετα άφησε εκτός μεταξύ άλλων τους, Λουσέρο, Γουάλας, Καρασαλίδη, Ζαρόπουλο, Σολτάνι (τραυματίας).

Αναλυτικά η αποστολή της Ξάνθης για τον αγώνα στα Ιωάννινα:

Τερματοφύλακες:

Ζίβκοβιτς Ζίβκο

Σταθάκης Παναγιώτης

Αμυντικοί:

Μπαξεβανίδης Δήμος

Χατζητερζόγλου Οκάν

Παπαγεωργίου Θανάσης

Φλίσκας Κώστας

Λισγάρας Χρήστος

Σβάρνας Στράτος

Ορφανίδης Λάζαρος

Μέσοι:

Ντε Λούκας Πάμπλο

Καμαρά Κασά

Βασιλακάκης Θοδωρής

Ορφανίδης Πέτρος

Λάζιτς Τζόρτζιε

Τριάδης Παναγιώτης

Νιέτο Ντάνι

Μελισσόπουλος Ραφαήλ

Επιθετικοί:

Γιουνές Χαμζά

Ράνος Αντώνης

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

ΤΟ ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 1ης ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ

1ος Όμιλος

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου

17.15: ΠΑΟΚ – Λάρισα (Otesport 3)

Πέμπτη 27 Οκτωβρίου

15.00: Πανελευσιακός – Τρίκαλα (Otesport 3)

2ος Όμιλος

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου

19.30: Ολυμπιακός – Πλατανιάς (Otesport 1)

Πέμπτη 27 Οκτωβρίου

15.00: Σπάρτη – ΑΟ Χανιά (Otesport 1)

3ος Όμιλος

Απόλλων Σμύρνης – ΟΦΗ (χθες)

Πέμπτη 27 Οκτωβρίου

19.30: Παναθηναϊκός – Ηρακλής (Otesport 3)

4ος Όμιλος

Καλλονή – Αγροτικός Αστέρας (χθες)

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου

15.00: ΠΑΣ Γιάννινα – Ξάνθη (Otesport 3)

5ος Όμιλος

Αιγινιακός – Άρης (χθες)

Πέμπτη 27 Οκτωβρίου

17.15: Αστέρας Τρίπολης – Βέροια (Otesport 3)

6ος Όμιλος

ΑΕΚ – Κέρκυρα (χθες)

Πέμπτη 27 Οκτωβρίου

17.15: Λαμία – Αναγέννηση Καρδίτσας (Otesport 1)

7ος Όμιλος

Πανθρακικός – Καλλιθέα (χθες)

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου

17.15: Ατρόμητος Αθ. – Παναιτωλικός (Otesport 1)

8ος Όμιλος

Τετάρτη 26 Οκτωβρίου

15.00: Πανιώνιος – Λεβαδειακός (Otesport 1)

Πέμπτη 27 Οκτωβρίου

15.00: Πανσερραϊκός – Κισσαμικός (Otesport 2)

Δημήτρης Καλτέκης

dkaltekis@empros.gr

Περισσότερα Σχετικά Άρθρα
Περισσότερα άρθρα από ΕΜΠΡΟΣ
Περισσότερα άρθρα από Ποδόσφαιρο
Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει

Γ΄Εθνική: Με το δεξί ξεκίνησαν Άρης Αβάτου και Ορφέας

Νίκη και ισοπαλία αντίστοιχα για τις ξανθιώτικες ομάδες Με μεγάλη νίκη ξεκίνησε για τον Άρ…