Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Skoda Ξάνθη – Ατρόμητος Αθ. 1-0

Skoda Ξάνθη – Ατρόμητος Αθ. 1-0

0
skoda-atromitos15

Ασταμάτητη η ξανθιώτικη ομάδα πηγαίνει… τρένο για πλέι – οφ

Με πειστική εμφάνιση και γκολάρα του Κλέιτον πήρε το ντέρμπι και παρέμεινε σε απόσταση «βολής» από την 5η θέση της βαθμολογίας

Με το 9ο φετινό γκολ του Σίλβα Κλέιτον η Skoda Ξάνθη έφτασε στην 12η φετινή της επιτυχία στο πρωτάθλημα της Superleague στα πλαίσια της 29ης αγωνιστικής. Οι παίκτες του Ραζβάν Λουτσέσκου επικράτησαν δίκαια με 1-0 επί του Ατρόμητου με το γκολ του Βραζιλιάνου στο 49’ κι έφτασαν τους 46 βαθμούς στον σχετικό πίνακα. Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν αρκετές ευκαιρίες και στο τέλος έφτασαν στον αντικειμενικό τους στόχο.

Με αυτό το «τρίποντο» η Ξάνθη παρέμεινε στο… τρένο για την πρώτη 5άδα που οδηγεί στα πλέι – οφ ενώ την ίδια στιγμή παραμένει και στον στόχο του κυπέλλου καθώς βρίσκεται στην ημιτελική φάση.

Πλέον ακολουθεί το κενό στο πρωτάθλημα λόγω του αγώνα της Εθνικής ομάδας στην Ουγγαρία την ερχόμενη Κυριακή και σε δύο εβδομάδες στο πρόγραμμα της Ξάνθης υπάρχει ο εκτός έδρας αγώνας με τον ΠΑΟΚ για την 30η αγωνιστική του πρωταθλήματος και λίγες ημέρες αργότερα ο πρώτος αγώνας κυπέλλου με τον Ηρακλή στο «Καυτανζόγλειο».

Το γκολ του Κλέιτον έκανε τη διαφορά

Οι γηπεδούχοι στο χθεσινό παιχνίδι παρατάχθηκαν με τους Κυριακίδη κάτω από τα δοκάρια, Μπέρτο, Γούτα, Παπάζογλου και Γουάλας στην άμυνα, Παπαστεριανό, Ομπόντο, Σολτάνι, Λουσέρο, Κλέιτον στο κέντρο και στην κορυφή της επίθεσης τον Καπετάνο. Στον αντίποδα ο Ατρόμητος ξεκίνησε με τους Γκορμπούνοφ, Κατσουράνη, Φυτανίδη, Ναπολεόνι, Νάστο, Μαρσελίνιο, Δημούτσο, Ουμπίδες, Λαζαρίδη, Γκαρσία και Κοντοέ.

Σε ένα καλό πρώτο ημίχρονο Skoda Ξάνθη και Ατρόμητος είχαν διάθεση για επιθετικό ποδόσφαιρο. Η αναμέτρηση είχε ρυθμό και ευκαιρίες με τους γηπεδούχους να είναι πιο απειλητικοί αλλά είτε λίγο πριν, είτε στην τελική προσπάθεια δεν έκαναν τις καλύτερες επιλογές κι έτσι το Α’ ημίχρονο έκλεισε χωρίς σκορ (0-0).

Στο δεύτερο ημίχρονο η Skoda Ξάνθη μπήκε δυνατά και υποχρέωσε τον Ατρόμητο σε παθητικό ρόλο. Αρχικά απείλησε με μία εκτέλεση φάουλ του Κλέιτον και τέσσερα λεπτά μετά το πρώτο σφύριγμα της επανάληψης το σκορ άνοιξε. Στο 49ο λεπτό λοιπόν ο Κλέιτον ήταν ο παίκτης που άνοιξε το σκορ καθώς υποδέχθηκε την μπάλα, με προσποίηση «άδειασε» δύο αμυντικούς και σούταρε στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Γκορμπούνοφ για το 1-0. Ακολούθησε η 6λεπτη διακοπή λόγω αντικατάστασης του α’ βοηθού κ. Σταυρουλάκη που αντιμετώπισε πρόβλημα τραυματισμού από τον 4ο διαιτητή Αμπάρκιολη. Το παιχνίδι συνεχίστηκε με τους παίκτες του Λουτσέσκου να έχουν την ίδια επιθετική όρεξη και να απειλούν διαδοχικά με Σολτάνι, Καπετάνο και Κλέιτον αλλά στις μεγάλες αυτές ευκαιρίες δεν έγινε το 2-0. Ο Νίκος Νιόπλιας προσπαθώντας να βοηθήσει την ομάδα του έκανε δύο αλλαγές σε μικρό χρονικό διάστημα με τους Καράσκο και Μπρίτο να παίρνουν την θέση των Δημούτσου και Μαρσελίνιο και τον τελευταίο να χειροκροτείται από τους φιλάθλους καθώς έχει αγωνιστεί στην Skoda Ξάνθη. Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτα, το 1-0 είναι δίκαιο και η ξανθιώτικη ομάδα πήρε τους τρεις βαθμούς της νίκης συνεχίζοντας την μάχη για τη διάκριση.

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

6’: Ο Κλέιτον πάσαρε στον Σολτάνι αλλά το πλασέ του τελευταίου κόντραρε στον Λαζαρίδη και πέρασε άουτ.

10’ : Εκτέλεση κόρνερ από τον Μπρίτο ο Κατσουράνης έπιασε την κεφαλιά με τη μπάλα να παίρνει πορεία προς την εστία της Ξάνθης όμως ο Ομπόντο έδιωξε πριν αυτή περάσει τη γραμμή.

12’: Σουτ του Ομπόντο έξω από την περιοχή δεν βρήκε στόχο.

15’: Ψαλιδάκι του Παπαστεριανού έξω από την περιοχή ο Γκορμπούνοφ μπλόκαρε τη μπάλα.

33’: Ο Σολτάνι πρόλαβε τον τερματοφύλακα αλλά η κεφαλιά του κόντραρε στην πλάτη του Γκορμπούνοφ και ο Κοντοές απομάκρυνε σε κόρνερ.

38’: Ο Λουσέρο έβγαλε την προωθημένη μπαλιά για τον Κλέιτον που έκανε το σουτ στην κίνηση όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

44’: Ο Ναπολεόνι έκανε την πάσα στον Μαρσελίνιο που μπήκε στην περιοχή και έκανε το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει άουτ

49’: ΓΚΟΛ 1-0: Σέντρα του Σολτάνι από δεξιά η μπάλα απομακρύνθηκε από τους αμυντικούς για να καταλήξει στον Κλέιτον ο οποίος αφού πέρασε Λαζαρίδη και Δημούτσο με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γκορμπούνοφ για το 1-0.

56′: Μικρή διακοπή στο ματς γιατί ο πρώτος βοηθός, Σταυρουλάκης, ένιωθε ενοχλήσεις στο αριστερό πόδι με αποτέλεσμα να μη μπορεί να συνεχίσει.

62′: Μετά από έξι λεπτά διακοπής συνεχίστηκε το παιχνίδι με τον 4ο διαιτητή Αμπάρκιολη να αντικαθιστά τον Σταυρουλάκη.

69’: Σέντρα από τον Μπέρτο για τον Λουσέρο ο οποίος έστρωσε στον Καπετάνο που σούταρε όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

71’: Ωραία συνεργασία Λουσέρο – Ομπόντο με τον τελευταίο να βγάζει τη μπαλιά για τον Κλέιτον που πλάσαρε από κοντά όμως ο Γκορμπούνοφ απέκρουσε και χάθηκε η μεγάλη ευκαιρία για την ξανθιώτικη ομάδα.

84’: Εκτέλεση κόρνερ από τον Λουσέρο ο Σολτάνι έπιασε τη γυριστή κεφαλιά – ο Γκουρμπούνοφ μπλόκαρε τη μπάλα.

95’: Το σουτ του Μπρίτο πέρασε άουτ.

Διαιτητής: Σπάθας (ΕΠΣ Πειραιά)

Βοηθοί: Σταυρουλάκης (ΕΠΣ Ρεθύμνου) – Φαντόπουλος (ΕΠΣ Πειραιά)

4ος διαιτητής: Αμπάρκιολης (ΕΠΣ Καβάλας)

Κίτρινες: 36’ Σολτάνι, 82’ Καπετάνος – 76’ Νάστος

ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

SKODA ΞΑΝΘΗ (Ρ. Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Γούτας, Μπέρτος, Γουάλας, Παπάζογλου, Σολτάνι (87’ Βάλτερ), Λουσέρο, Ομπόντο, Παπαστεριανός (84’ Φλίσκας), Κλέιτον, Καπετάνος (93’ Ράνος).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ ΑΘ. (Νιόπλιας): Γκορμπούνοφ, Κατσουράνης, Φυτανίδης, Ναπολεόνι, Νάστος, Μαρσελίνιο (76’ Μπρίτο), Δημούτσος (73’ Καράσκο), Ούμπιδες (93’ Παπάζογλου), Λαζαρίδης, Γκαρσία, Κοντοές.

18. Νίκη Βόλου -6

* Δεν υπολογίζεται το αποτέλεσμα του χθεσινοβραδινού αγώνα Βέροια – Παναθηναϊκός ενώ η αναμέτρηση Πλατανιάς – ΑΕΛ Καλλονής είναι προγραμματισμένη για σήμερα.

** Εκκρεμεί η αναμέτρηση Πανθρακικός – Ολυμπιακός που είχε αναβληθεί.

* Λεβαδειακός – ΟΦΗ (ματαίωση)

Σοκ στο ελληνικό ποδόσφαιρο! Θετικό το πρώτο δείγμα Έλληνα διεθνή σε έλεγχο ντόπινγκ στο ματς με τη Γεωργία

Σε σοκ βρίσκεται το ελληνικό ποδόσφαιρο, καθώς Έλληνας διεθνής που ήταν στην αποστολή της …