Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Πανιώνιος –Skoda Ξάνθη 1-1

Πανιώνιος –Skoda Ξάνθη 1-1

0
skoda panion

Κέρδος ο βαθμός σε ακόμη μία μέτρια εμφάνιση εκτός έδρας

Ξεκίνησε ιδανικά (γκολ στο 6’) όμως οπισθοχώρησε αδικαιολόγητα και δέχθηκε την ισοφάριση από τους γηπεδούχους

Με ανάμεικτα συναισθήματα επέστρεψε από τη Ν. Σμύρνη η Skoda Ξάνθη καθώς μπορεί να πήρε μεν τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1) από το ματς με τον Πανιώνιο, όμως η εμφάνιση της –εκτός από λίγα καλά χρονικά διαστήματα – ήταν πολύ μέτρια με τους παίκτες (πλην ελάχιστων εξαιρέσεων) να κινούνται σε «ρηχά νερά».
Η ξανθιώτικη ομάδα είχε το καλύτερο δυνατό ξεκίνημα στο ματς και προηγήθηκε μόλις στο 6’ με γκολ του Καπετάνου, όμως στη συνέχεια οπισθοχώρησε αδικαιολόγητα (θυμίζοντας την εικόνα του ματς της 3ης αγωνιστικής στα Ιωάννινα) και μοιραία δέχθηκε το γκολ της ισοφάρισης από τους γηπεδούχους στην εξέλιξη του αγώνα (32’πέναλτι Κολοβός).
Οι προσπάθειες των Ξανθιωτών ποδοσφαιριστών μάλιστα έγιναν ακόμη πιο δύσκολες μετά το γκολ που πέτυχε ο Πανιώνιος καθώς στο ίδιο σημείο αποβλήθηκε ο Φλίσκας που είχε κάνει το πέναλτι χτυπώντας τη μπάλα με το χέρι.
Ωστόσο στην εξέλιξη του αγώνα η Ξάνθη και στα 60 λεπτά που απέμεναν για τη λήξη η Ξάνθη διατηρώντας το αμυντικό της στυλ κράτησε το 1-1 μέχρι το φινάλε.
Ο Νίκος Νεντίδης με τον Τάσο Σιδερίδη ήταν το υπηρεσιακό τεχνικό δίδυμο που έκατσε στον πάγκο της Ξάνθης με τον νέο τεχνικό Ραζβάν Λουτσέσκου να παρακολουθεί τη νέα του ομάδα από την κερκίδα. Καθώς θα πιάσει δουλειά και επίσημα από την ερχόμενη Τρίτη.
* Με το βαθμό που απέσπασε η Ξάνθη έφτασε τους 6 βαθμούς (11η θέση) και ο Πανιώνιος στους 7 (8η θέση). Αναλυτικά η τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής και η βαθμολογία στο αυριανό φύλλο.
** Στα πλαίσια της επόμενης (6ης) αγωνιστικής η Skoda Ξάνθη θα υποδεχθεί την ΑΕΛ Καλλονής (Σάββατο 04 Οκτωβρίου -18:15).
Φάσεις –γκολ
4’ Διπλή ευκαιρία με τον Κολοβό για τον Πανιώνιο αλλά τα σουτ του απέκρουσαν οι Καρυπίδης – Κυριακίδης αντίστοιχα.
6’ Σέντρα του Ρούντι από αριστερά, το σουτ του Σολτάνι απέκρουσε ο τερματοφύλακας και ο Καπετάνος που καιροφυλακτούσε έκανε το 0-1.
23’ Ο Κυριακίδης πρόλαβε την μπάλα από τον Μπουμάλ.
24’ Νέα απόκρουση του Κυριακίδη στο σουτ του Κολοβού!
32’ Φάση διαρκείας για τους γηπεδούχους με τον Μπούζα να κάνει τελευταίος το σουτ και να αποκρούει ο Φλίσκας με το χέρι. Καταλογίστηκε πέναλτι και αποβλήθηκε ο αρχηγός της Skoda Ξάνθη
33’ Ο Κολοβός με πέναλτι κάνει το 1-1.
58’ Το φάουλ του Κολοβού απέκρουσε ο Κυριακίδης.
60’ Ο Κυριακίδης βγήκε νικητής στο τετ α τετ με τον Γιάννου και στη συνέχεια το σουτ του Μπουμάλ ήταν άστοχο.
70’ Η κεφαλιά του Καρυπίδη βρήκε στο χέρι του Γιάννου χωρίς να υποδειχθεί κάτι.
83’ Δυνατό σουτ του Σολτάνι από δεξιά με την μπάλα να περνά μόλις άουτ.
84’ Το γυριστό του Κολοβού πέρασε άουτ.
93’ Το φάουλ του Ομπόντο δεν βρήκε τον στόχο.
94′ Ο Λισγάρας με κεφαλιά προς την εστία του παραλίγο να πετύχει αυτογκόλ με την μπάλα να βρίσκει το δοκάρι του Κυριακίδη και στη συνέχεια ο Τασουλής αστόχησε από κοντά.
Διαιτητές
Διαιτητής: Δημήτρης Στυλιαράς (ΕΠΣ Αιτωλοακαρνανίας)
Α’ Βοηθός: Χρήστος Μπαλτάς (ΕΠΣ Αχαΐας)
Β’ Βοηθός: Ηλίας Αλεξέας (ΕΠΣ Μεσσηνίας)
4ος Διαιτητής: Ανδρέας Παππάς (ΕΠΣ Αθηνών)
Κίτρινες: 12’ Αργυρόπουλος, 27’ Μπέρτος, 43’ Σιώπης, 47’ Σολτάνι, 70’ Χατζηισαΐας, 87’ Κυριακίδης
Κόκκινες: 32’ Φλίσκας
Οι συνθέσεις
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Γιαννακόπουλος, Μητρόπουλος, Τασουλής, Παντίδος, Μπουμάλ (73’ Μασούρας), Γιάννου, Σιώπης, Κολοβός, Αργυρόπουλος, Μπούζας (60’ Ιμπαγάσα), Χατζηισαΐας.
SKODA ΞΑΝΘΗ: Κυριακίδης, Μπέρτος (58’ Μπαξεβανίδης), Κομεσίδης, Λισγάρας, Καρυπίδης, Βασιλακάκης, Λουσέρο, Φλίσκας, Καπετάνος (71’ Ολιβέιρα), Ρούντι (46’ Ομπόντο), Σολτάνι.

Γ’ Εθνική: Πήρε βαθμό στη Χρυσούπολη το Άβατο – Ήττα για τον Πετεινό

Αποτελέσματα και βαθμολογία της 32ης αγωνιστικής Ο Άρης Αβάτου πήρε πολύτιμο βαθμό ισοπαλί…