Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Αθλητικά Νέα Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η «διπλή» εκδήλωση του Σ.Ο.Ξ.

Με μεγάλη επιτυχία πραγματοποιήθηκε η «διπλή» εκδήλωση του Σ.Ο.Ξ.

0
aponomes_skaki_01_2013-empros

Έκοψε την βασιλόπιτα και διοργάνωσε σκακιστικούς αγώνες ο ξανθιώτικος σύλλογος

Αναλυτικά τα ονόματα των νικητών στα δύο τουρνουά που πραγματοποιήθηκαν            

Ολοκληρώθηκε με μεγάλη επιτυχία το περασμένο Σάββατο (26/01) η «διπλή» εκδήλωση του Σκακιστικού Ομίλου Ξάνθης, στην αίθουσα του συλλόγου (κλειστό γυμναστήριο Φ. Αμοιρίδης).
Ο ξανθιώτικος σκακιστικός σύλλογος πραγματοποίησε την κοπή της βασιλόπιτας του για το 2013 και παράλληλα διοργάνωσε τουρνουά σκάκι τύπου Blitz (αξιολογημένο στη FIDE) με τη συμμετοχή 34 παικτών από την Ξάνθη, Αλεξανδρούπολη και την Θεσσαλονίκη.
Οι αγώνες του τουρνουά Blitz ξεκίνησαν στις 16:30 ενώ δύο ώρες αργότερα έγιναν οι απονομές στους νικητές (μαζί έγιναν και οι απονομές για το πρωτοχρονιάτικο τουρνουά κυπέλλου που έγινε στις αρχές του έτους) και ακολούθησε η κοπή της βασιλόπιτας.
Ο πρόεδρος του συλλόγου κ. Αχιλλέας Σαχπατζίδης στη σύντομη ομιλία του προς τους δεκάδες νεαρούς σκακιστές, τους γονείς τους και φίλους του συλλόγου που παρευρέθηκαν στη γιορτή, μεταξύ άλλων έκανε ένα μίνι – απολογισμό της χρονιάς που πέρασε (2012) και αναφέρθηκε στις επόμενες δραστηριότητες για το 2013, ενώ ευχήθηκε σε όλους τους σκακιστές, τα μέλη και τους φίλους του Σ.Ο Ξάνθης καθώς και στις οικογένειές τους υγεία, ευτυχία και καλή χρονιά.  

Οι νικητές στα τουρνουά σκάκι του Σ.Ο.Ξ.:  


Ι. ΤΟΥΡΝΟΥΑ BLITZ:
Α. Όμιλος
1ος νικητής: Σπαθόπουλος Διογένης, ΜΓΣ “ΕΘΝΙΚΟΣ” Αλεξανδρούπολης
2ος νικητής: Βαλιάνος Γεράσιμος, ΜΓΣ “ΕΘΝΙΚΟΣ” Αλεξανδρούπολης
3ος νικητής: Σταμουλάς Νίκος, Σ.Ο Ξάνθης
1ο κορίτσι: Μισαηλίδου Ευρώπη, Σ.Ο Ξάνθης
1ος Κ14: Κυρλίδης Ελευθέριος, Σ.Ο Ξάνθης
1ος Κ12: Χασούρης Γεώργιος, Σ.Ο Ξάνθης
1ος Κ10: Παρασκελίδης Χρήστος, Σ.Ο Ξάνθης
Β. Όμιλος:
1ος νικητής: Τόλας Γεώργιος, Σ.Ο Ξάνθης
2ος νικητής: Μουρκάκης Ιωάννης, Σ.Ο Ξάνθης
3ος νικητής: Βάμπουλας Γεώργιος, Σ.Ο Ξάνθης
1ο κορίτσι: Φρέντζου Θεοδώρα, Σ.Ο Ξάνθης
ΙΙ. ΚΥΠΕΛΛΟ ΠΡΩΤΟΧΡΟΝΙΑΣ
Α. Όμιλος
1ος νικητής: Σταμουλάς Νίκος, Σ.Ο Ξάνθης
2ος νικητής: Γεωργαντζής Πέτρος, Σ.Ο Ξάνθης
3ος νικητής/1ος Κ14: Κυρλίδης Ελευθέριος, Σ.Ο Ξάνθης
1ο κορίτσι: Μπονόβα Μαρία, Σ.Ο Ξάνθης
1ος Κ12: Χασούρης Γεώργιος, Σ.Ο Ξάνθης
1ος Κ10: Ουμουτίδης Χρήστος, Σ.Ο Ξάνθης
Β. Όμιλος
1ος νικητής: Γάτος-Αντωνίου Κων/νος-Μιχαήλ, Σ.Ο Ξάνθης
2η νικήτρια/1ο κορίτσι: Πλευρίδη Βασιλική, Σ.Ο Ξάνθης
3ος νικητής: Μπακάλογλου Παναγιώτης, Σ.Ο Ξάνθης      
Δημήτρης Καλτέκης
dkaltekis@empros.gr

Περισσότερα Σχετικά Άρθρα
Περισσότερα άρθρα από ΕΜΠΡΟΣ
Περισσότερα άρθρα από Αθλητικά Νέα
Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει

Κατέληξε από κορωνοϊό στα 42 του ο πρόεδρος του Αστέρα Μαγικού Γιώργος Σπυριδόπουλος

Συλλυπητήρια ανακοίνωση από τον ΑΟΞ Θλίψη προκάλεσε στους φιλάθλους (και όχι μόνο) της Ξάν…