Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Πάλεψε αλλά λύγισε η Μαρία Σάκκαρη – Προκρίθηκε στους 8 ο Τσιτσιπάς

Πάλεψε αλλά λύγισε η Μαρία Σάκκαρη – Προκρίθηκε στους 8 ο Τσιτσιπάς

0

Τα αποτελέσματα των Ελλήνων αθλητών της Τρίτης – Το πρόγραμμα της Τετάρτης

Πλούσιο ήταν το χθεσινό πρόγραμμα για τους Έλληνες αθλητές στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

-Η μέρα ξεκίνησε με τον αποκλεισμό του Παναγιώτη Γκιώνη.  Ο Έλληνας αθλητής έκανε το ματς της ζωής του κόντρα στον Τζουνγκ Γιουνγκ-σικ, φτάνοντας μια «ανάσα» από την πρόκριση, αλλά ηττήθηκε 4-3 σετ και αποχαιρέτησε το Τόκιο.

-Στην παράταση και με παρατήρηση αποκλείστηκε από τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τζούντο ο Αλέξης Νταντατσίδης.

-Η Μαρία Σάκκαρη πήρε το πρώτο σετ, αλλά η Ελίνα Σβιτολίνα απάντησε κερδίζοντας τα δύο επόμενα και πήρε τη πρόκριση (2-1 σετ) για τους «8» του Ολυμπιακού τουρνουά, σβήνοντας το όνειρο της Μαρίας για μετάλλιο. Η Ελληνίδα πήρε το προβάδισμα στα σετ με εντυπωσιακό τρόπο, αλλά η Ουκρανή έκανε την αντεπίθεσή της στα δύο επόμενα και έκλεισε εισιτήριο για τους «8».

-Χωρίς να δυσκολευτεί ιδιαίτερα ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε με 2-0 σετ (6-3 και 6-4) του Φράνσις Τιαφόε από τις ΗΠΑ και προκρίθηκε στην επόμενη φάση Τένις.

-Από τη δεύτερη στην έβδομη θέση της γενικής κατάταξης στα Laser υποχώρησε η Βασιλεία Καραχάλιου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

-Μετά την τρομερή νίκη κόντρα στην Πρωταθλήτρια Ευρώπης Ουγγαρία, η Εθνική πόλο ανδρών άγγιξε μια ακόμα τεράστια υπέρβαση κόντρα στην Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Ιταλία (6-6).

-Εκτός συνέχειας στα 100μ. ελεύθερο για μόλις έξι εκατοστά του δευτερολέπτου έμεινε ο Απόστολος Χρήστου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

-Η δεύτερη ιστιοδρομία δεν πήγε τόσο καλά όσο η πρώτη για τον Ιωάννη Μιτάκη, ο οποίος υποχώρησε 6ος με 17 βαθμούς ποινής στη γενική κατάταξη.

-Δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση για τον τελικό των 800μ. ελεύθερο ο Δημήτρης Μάρκος, που ενώ έκανε υπερπροσπάθεια, αλλά στο φινάλε της κούρσας έχασε την επαφή με τις πρώτες θέσεις και τερμάτισε σε 7:58.68.

Το πρόγραμμα την Ελλήνων αθλητών – Τετάρτη 28 Ιουλίου

ΤΖΟΥΝΤΟ

Ελισάβετ Τελτσίδου (-70κ.) (05:00)

ΤΕΝΙΣ

Στέφανος Τσιτσιπάς – Μαρία Σάκκαρη (Μεικτό Διπλό) Γύρος «16» (Τετάρτη 28 Ιουλίου)

ΙΣΤΙΟΠΛΟΪΑ

Βύρων Κοκκαλάνης RSX Aνδρών Από τις 06:05 (7η, 8η και 9η Κούρσα)

Γιάννης Μιτάκης FINN Από τις 06:05 (3η, 4η Κούρσα)

Κατερίνα Δίβαρη RSX Γυναικών Από τις 06:15 (7η, 8η και 9η Κούρσα)

Παναγιώτης Μάντης, Παύλος Καγιαλής 470 Ανδρών Από τις 06:05 (1η, 2η Κούρσα)

ΚΟΛΥΜΒΗΣΗ

Ανδρέας Βαζαίος 200μ μικτή ατομική Προκριματικός (14:15)

Απόστολος Παπαστάμος 200μ. μικτή ατομική Προκριματικός (14:15)

Επιμέλεια Αλέξανδρος Διαφωνίδης

Περισσότερα άρθρα από ΑΘΛΗΤΙΚΑ

Γ΄Εθνική: Αυλαία με εκτός έδρας νίκη για Άβατο

Αποχαιρέτησε με ήττα ο Πετεινός Αυλαία με την 34η αγωνιστική είχαμε την Κυριακή, με πολλά …