Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Ολυμπιακός – Skoda Ξάνθη 2-0

Ολυμπιακός – Skoda Ξάνθη 2-0

0
olymbiakos skoda15

Άντεξε για μία ώρα στο χθεσινό παιχνίδι στο «Γ. Καραϊσκάκης» και «λύγισε» από τα δύο γρήγορα γκολ

Την Τετάρτη (18/03 – 17:15) ο επόμενος αγώνας με το Παναιτωλικό στα Πηγάδια

Δεν κατάφερε να φύγει με κάτι θετικό από το «Γ. Καραϊσκάκης» η Skoda Ξάνθη που στη χθεσινή αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό ηττήθηκε με σκορ 2-0.

Για τον αγώνα με τον Ολυμπιακό ο Ραζβάν Λουτσέσκου επέλεξε τον Κυριακίδη κάτω από τα δοκάρια, τους Μπέρτο – Γκομσί – Καρυπίδη – Παπάζογλου στην άμυνα, τους Ομπόντο –Παπαστεριανό – Λουσέρο και Σολτάνι στο κέντρο μαζί με τον Κλέιτον σε ρόλο οργανωτή και τον Καπετάνο στην κορυφή της επίθεσης.

Η ξανθιώτικη ομάδα έπαιξε με αμυντικούς προσανατολισμούς ψάχνοντας τις αντεπιθέσεις όμως δεν κατάφερε να κάνει το παιχνίδι της και μοιραία γνώρισε την ήττα από τον Ολυμπιακό που αν και είχε τον έλεγχο του αγώνα έγινε απειλητικός σε λιγοστές περιπτώσεις και σε μία από αυτές (57’ Ντομίνγκες) άνοιξε το σκορ, ενώ το 2ο του αγώνα σημειώθηκε τρία λεπτά αργότερα από ολιγωρία του Καρυπίδη στην άμυνα και κλέψιμο του Αφελάι.

Μέχρι το τέλος του αγώνα δεν άλλαξε κάτι, με την ξανθιώτικη ομάδα να γνωρίζει την δεύτερη ήττα της στο 2015 και να μένει στους 40 βαθμούς πριν τα δύο διαδοχικά εντός έδρας παιχνίδια με Παναιτωλικό και Ατρόμητο από τα οποία θα φανεί σε ένα μεγάλο βαθμό αν θα καταφέρει να «πλασαριστεί» στην πρώτη 5άδα της τελικής βαθμολογίας.

Φάσεις – Γκολ

13’: Μακρινό σουτ του Παπαστεριανού η μπάλα αρκετά άουτ.

14’: Ωραία ενέργεια και σουτ του Καπετάνου, εύκολα ο Ρομπέρτο.

15’: Σουτ του Κασάμι έξω από την περιοχή η μπάλα πολύ άουτ.

24′: Ο Σιόβας έπιασε την κεφαλιά μετά από ένα φάουλ του Ντομίγκες. Η μπάλα εκτός αγωνιστικού χώρου.

48′: Πολύ καλή ευκαιρία για τον Ολυμπακό με τον Κασάμι να κάνει το γύρισμα από κοντά και τον Κυριακίδη να διώχνει με μεγάλη δυσκολία στην γραμμή της εστίας του.

53′: Νέα καλή στιγμή για τον Ολυμπιακό. Κεφαλιά του Χάραη μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

57’: Γκολ για τον Ολυμπιακό από τον Ντομίνγκες. Ο Ντοσεβί έβγαλε ωραία παράλληλη πάσα από τα δεξιά και ο Ντομίνγκες με δεξί πλασέ στην κίνηση νίκησε τον Κυριακίδη και έκανε το 1-0 για τον Ολυμπιακό.

68′: Πολύ μεγάλη ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Σολτάνι με τον Καπετάνο άλλαξαν με ευκολία την μπάλα στην περιοχή του Ολυμπιακού. Ο τελευταίος δέχθηκε εξαιρετικά την μπάλα και έκανε το πλασέ με τον Ρομπέρτο να αποκρούει και να διώχνει τον κίνδυνο.

69’: Ο Αφελάι έκανε το 2-0 για τον Ολυμπιακό. Ο Ολλανδός έκλεψε την μπάλα από τον Καρυπίδη ο οποίος ολιγώρησε με την μπάλα στα πόδια του και έφυγε μόνος του νικώντας και τον Κυριακίδη με ωραίο πλασέ.

84’: Σουτ του Κασάμι ο Κυριακίδης πετάχτηκε υπέροχα και έδιωξε σε κόρνερ στην αριστερή του γωνία.

Διαιτητές

Διαιτητής: Δημητρόπουλος Αλέξανδρος (ΕΠΣ Φθιώτιδας)

Α’ Βοηθός: Γεωργαράκος Νίκος (ΕΠΣ Αθηνών)

Β’ Βοηθός: Κουρομπύλια Χρυσούλα (ΕΠΣ Δυτ. Αττικής)

4ος Διαιτητής: Μήτσιος Χρήστος (ΕΠΣ Ηπείρου).

Κίτρινες: 21’ Μπέρτος, 45’ Ομπόντο, 48’ Παπαστεριανός, 62’ Σολτάνι, 81’ Κλέιτον.

Κόκκινη: –

Συνθέσεις

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο, Μαζουάκου, Σιόβα, Μποτία, Κασάμι, Μιλιβόγιεβιτς (83’ Εντιγκά), Αφελάι, Ντοσεβί (75’ Φορτούνης), Ντομίνγκεζ. Χάρα (75’ Μπενίτεζ).

SKODA ΞΑΝΘΗ: Κυριακίδης, Μπέρτος (53’ Μπαξεβανίδης), Γκομσί, Παπάζογλου, Καρυπίδης, Ομπόντο, Παπαστεριανός (60’ Βασιλακάκης), Κλέιτον, Λουσέρο, Σολτάνι, Καπετάνος (73’ Ράνος).

18. ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ -6

* Εκκρεμούν οι αναμετρήσεις Πανθρακικός – Ολυμπιακός και Ατρόμητος Αθ. – Ο.Φ.Η. που είχαν αναβληθεί.

17.15: Πανιώνιος – Βέροια (NS7)

19.30: Ατρόμητος Αθ. – Παναθηναϊκός (NS1)

ΠΕΜΠΤΗ 19 ΜΑΡΤΙΟΥ 2015

19.30: Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης (NS1)

* Κέρκυρα – Νίκη Βόλου (ματαίωση)

Γ’ Εθνική: Αυλαία την Κυριακή με την 34η αγωνιστική

Το πρόγραμμα και οι διαιτητές Με την 34 και τελευταία αγωνιστική ολοκληρώνεται το πρωτάθλη…