Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ ΕΠΣ Ξάνθης: Πλημμύρισαν γκολ τα γήπεδα της Α΄ και Β΄ Κατηγορίας

ΕΠΣ Ξάνθης: Πλημμύρισαν γκολ τα γήπεδα της Α΄ και Β΄ Κατηγορίας

0

Τα αποτελέσματα και οι βαθμολογίες της 6ης αγωνιστικής

Έβρεχε γκολ το Σαββατοκύριακο στα γήπεδα της ΕΠΣ Ξάνθης με 29 συνολικά γκολ να σημειώνονται στην Α΄ Κατηγορία, και άλλα 25 στη Β΄Κατηγορία για την 6η αγωνιστική.

Το σκορ της ημέρας σημειώθηκε στη Γενισέα με την τοπική ομάδα να κατατροπώνει τη Διομήδεια με 9-1! Ο πρωτοπόρος της Α΄ Άρης Πετεινού επικράτησε επί του Απόλλωνα Ξάνθης, με τις δύο ομάδες να παραμένουν ισόβαθμες, ενώ η τρίτη Θαλασσιά φιλοδώρησε με μισή ντουζίνα γκολ τον ΑΠΟΞ.

Στη Β΄Κατηγορία η Λευκόπετρα πήρε τη νίκη και στην Κεντητή με 2-4  ενώ ο δεύτερος Ατρόμητος Χρύσας νίκησε εκτός έδρας το Σέλινο με 0-7!

Τα δύο εξ αναβολής παιχνίδια της Α΄ και Β΄ Κατηγορίας ορίστηκαν από την ΕΠΣ Ξάνθης να διεξαχθούν την Τετάρτη 30 Νοεμβρίου και ώρα 15:15. Πρόκειται συγκεκριμένα, για το παιχνίδι της Α’ κατηγορίας μεταξύ της Ασπίδας Ξάνθης και του Φίλιππου Δροσερού, που θα γίνει στο γήπεδο της Λευκόπετρας και για το παιχνίδι της Β΄ Κατηγορίας ανάμεσα στον ΑΟ Κότινου και την Δόξα Μυρωδάτου που θα διεξαχθεί στα Κιμμέρια.

Όλα τα αποτελέσματα, οι σκόρερς και η βαθμολογίες

Α΄ ΕΠΣ Ξάνθης- 6η Αγωνιστική

-Άρης Πετεινού – Απόλλων Ξάνθης  2-1 (47′ Κουτσομιχάλης, 88′ Τυριάκης – 82′ Σελβίδης Γ.)

-ΑΠΟΞ – Αναγέννηση Θαλασσιάς 1-6 (53′ Χελιδώνης – 9′, 11′, 77′ Ορφανίδης, 19′ , 57′ 85′ Καζακης)

-Ελπίς Γενισέας – Απόλλων Διομήδειας 9-1 (2′, 4′ , 77′ Ζυκολλάρι, 7′ Μελισσόπουλος, 15′ Τσέκος, 48′, 51′ Ξαντινίδης, 55′ Κωνσταντινίδης, 70′ Μπουνταγκίδης Γ. – 41′ Αναστασιάδης)

-Ασπίδα Πηγαδίων – Ασπίδα Ξάνθης 1-0(60′ Θαμνίδης)

-Ηρακλής Ζυγού – Ερμής Μάνδρας  5-3(47′, 74′ Ισκελής, 72′ Δρόσος, 75′, 78′ Κωφίδης Στ. – 17′, 43′, 92′ Κρέκα Σ.)

-Φίλιππος Δροσερού – Αετός Τοξοτών  3-0α.α

Η Βαθμολογία

  1. Άρης Πετεινού 15 (20-2)*
  2. Απόλλων Ξάνθης 15 (16-7)
  3. Αναγέννηση Θαλασσιάς 13 (27-7)
  4. Ελπίδα Γενισέας 10 (17-4)*
  5. Ηρακλής Νέου Ζυγού 10 (11-6)
  6. Ασπίδα Ξάνθης 8 (5-3)**
  7. Παύλος Μελάς Κουτσού 8 (6-11)
  8. Φίλιππος Δροσερού 7 (6-6)**
  9. ΑΟ Βιστονίδας 5 (5-6)*
  10. ΑΠΟΞ 4 (8-12)*
  11. Ασπίδα Πηγαδίων 4 (4-10)*
  12. Ερμής Μάνδρας 0 (7-24)
  13. Απόλλων Διομήδειας 0 (2-36)

* Οι ομάδες που έκαναν ρεπό τους

** Οι ομάδες με ένα παιχνίδι λιγότερο λόγω αναβολής

 

Β’ ΕΠΣ Ξάνθης – 6η Αγωνιστική

-Κεντητή – Κεραυνός Λευκόπετρας  2-4 (55′ Μιλαχήμ Ογλού Μ., 93′ Χιλμή Ογλού- 16′, 62′ Λαζαρίδης Β., 81′ Τοπτσή Χ., 87′ Χασάνογλου Μεχμ. )

-Κεραυνός Π. Κατραμίου – ΑΟ Κότινο 1-0 (72′ Σουλεϊμάν Τουνάη)

-ΑΟ Μύκη – Αετός Γοργόνας 1-1 (25′ Σαλή Ογλού Ντ. – 51′ Καλταπανίδης)

-Δόξα Μυρωδάτου – Εχίνος Σπορ  1-4(90′ Τσίρκας -13′, 53′ Ντελή Χασάν Χ., 39′ Χατζημεμίς Μ., 58′ Χότσκα Τ.)

-Άτλας Σελίνου – Ατρόμητος Χρύσας  0-7(17′, 48′ Ευθυμιάδης Μ, 20′, 35′ , 70′ Βασιλειάδης Γ., 83′ Ευθυμιάδης Γ., 90′ Καλαϊτζής)

-Δόξα Σταυρούπολης – Εθνικός Κιμμερίων  3-1 (37′ αυτογκόλ, 55(π) Τολμίδης Κ., 92′ Παναγιώτογλου – 16′ Χουσμέν Χαμδή)

-Αναγέννηση Π. Χρύσας – Κεσσάνη Ερασμίου   3-0α.α.

Η Βαθμολογία

  1. Κεραυνός Λευκόπετρας 16 (18-5)
  2. Ατρόμητος Χρύσας 14 (22-7)
  3. ΑΟ Κεντητής 13 (20-9)
  4. Αναγέννηση Π. Χρύσας 12 (20-8)
  5. Δόξα Σταυρούπολης 12 (15-10)
  6. ΑΟ Μύκης 11 (11-4)
  7. Εχίνος Σπορ 9 (14-12)
  8. Άτλας Σελίνου 9 (7-13)
  9. Αετός Γοργόνας 8 (13-15)
  10. Κεραυνός Π. Κατραμίου 7 (8-13)
  11. ΑΟ Κοτίνου 6 (6-5)*
  12. Εθνικός Κιμμερίων 4 (8-18)
  13. Δόξα Μυρωδάτου 0 (2-20)*
  14. Κεσσάνη Ερασμίου (αποχώρησε)

* Οι ομάδες που έχουν ένα αγώνα λιγότερο

Περισσότερα Σχετικά Άρθρα
Περισσότερα άρθρα από ΕΜΠΡΟΣ
Περισσότερα άρθρα από ΑΘΛΗΤΙΚΑ
Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει

Μεγάλη επιτυχία των αθλητών του ΓΑΣ ΑΡΙΩΝ στους περιφερειακούς αγώνες αντιπτέρισης

Έγιναν την Κυριακή στην Κομοτηνή Στο περιφερειακό πρωτάθλημα αντιπτέρισης που έγινε στην Κ…