Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Χάλκινο μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σκακιού πήρε η Πηνελόπη Μήλιου

Χάλκινο μετάλλιο στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σκακιού πήρε η Πηνελόπη Μήλιου

0

Αθλήτρια του Σκακιστικού Ομίλου Ξάνθης

Το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η αθλήτρια του Σκακιστικού Όμιλου Ξάνθης, Πηνελόπη Μήλιου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Σκακιού που διεξήχθη στην Πάτρα από τις 30 Αυγούστου έως 5 Σεπτεμβρίου 2021.

Η Πηνελόπη συμμετείχε στην κατηγορία Κ14  και κατέκτησε την 3η θέση και το χάλκινο μετάλλιο με βαθμολογία 4,5/7, αποκομίζοντας 111,2 ELO.

Τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο στην ίδια κατηγορία κατέκτησε μία άλλη θρακιώτισσα, η Άρτεμις Μπλίτσα του ΜΓΣ Εθνικός Αλεξανδρούπολης με βαθμολογία 5/7.

Από την Ξάνθη συμμετείχαν επίσης οι Ουζούνης Κωνσταντίνος στην κατηγορία Παμπαίδων (Ο12) με 4,5/9, Μπαλαφούτης Ηλίας στην κατηγορία Παίδων (Ο14) με 4/9 και Μανιάτη Κωνσταντίνα στην κατηγορία Παγκορασίδων (Κ12) με 3,5/7.

Με 6 μετάλλια επέστρεψε η «Ανατολική Δύναμη» από το Κύπελλο ΤΑΕΚΒΟ ΝΤΟ Αν.Μακεδονίας και Θράκης

Διοργανώθηκε το Σαββατοκύριακο στην Αλεξανδρούπολη Με 9 αθλητές και αθλήτριες συνοδεία του…