Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ 3 χρυσά μετάλλια σε δύο μέρες κατέκτησε ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης στο Πανευρωπαϊκό κολύμβησης

0

Το τρίτο του χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Δημοσθένης Μιχαλεντζάκης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κολύμβησης της Μαδέρα στην Πορτογαλία, το βράδυ της Πέμπτης και τρίτο χρυσό μετάλλιο σε λιγότερες από 48 ώρες.

Αυτή τη φορά αναδείχθηκε πρώτος και στα 50 μέτρα ελεύθερο της κατηγορίας S8, σημειώνοντας χρόνο 26.84 έκανε το απίστευτο τρία στα τρία, αφού αποδείχθηκε ανίκητος και στα τρία αγωνίσματα που δηλώθηκε. Τα άλλα δύο χρυσά υπενθυμίζεται ότι τα κέρδισε στα 100 μέτρα πεταλούδα την Τρίτη και στα 100 μέτρα ελεύθερο την Τετάρτη.

Με 27.06 ο Αντρέι Νικολάεφ από την Ρωσία κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο και θα ανέβει στο δεύτερο σκαλί του βάθρου ενώ τρίτος με 27.45 ο ουκρανός Ντενις Ρουμπρόφ. Έτσι, χάρη στον Μιχαλεντζάκη που αποδεικνύεται και κορυφαίος αθλητής των αγώνων μέχρι στιγμής, θα ακουστεί για τρίτη φορά ο ελληνικός εθνικός ύμνος!!!

Διακρίσεις για ΑΠΟΦΚΑ και Διομήδη στο Χειμερινό Κύπελλο Ρίψεων

Που έγινε στις Σέρρες την προηγούμενη εβδομάδα Στο κύπελλο χειμερινών ρίψεων αναπτυξιακών …