Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Όλα στο μηδέν στην Ξάνθη

Όλα στο μηδέν στην Ξάνθη

0
Για ένα ακόμη παιχνίδι η Ξάνθη δεν κατάφερε να σκοράρει, κράτησε το μηδέν στην άμυνα αλλά και πάλι πήρε έναν βαθμό. Ξάνθη και Αστέρας είχαν ελάχιστες ευκαιρίες για γκολ και κανείς δεν θα θυμάται σε λίγες ημέρες το παιχνίδι αυτό.
Από τα πρώτα λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν διάθεση να φανούν επιθετικοί όμως δεν είχαν την εύκολη πάσα για δημιουργία κάποιας μεγάλης φάσης. Ο Αστέρας ήταν στημένος αμυντικά έτσι ώστε να αποκρούσει τις επιθέσεις της Ξάνθης και αν του έβγαινε η αντεπίθεση θα προσπαθούσε να φτάσει στο γκολ.
Το πρώτο ημίχρονο έφυγε χωρίς την πολύ μεγάλη φάση αν και η Ξάνθη θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ αν το τελείωμα του Γιέντρισεκ στο 28’ ήταν καλύτερο, όπως κι εκείνο του Μπαξεβανίδη στο 42ο λεπτό που έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.
Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Ράσταβατς ήταν ξεκάθαρα πιο επιθετική, πίεσε πολύ χωρίς όμως να βγάλει την κλασική ευκαιρία και φυσικά χωρίς να σκοράρει.

Στο 58’ ο Κοβάτσεβιτς στην πρώτη του επαφή με την μπάλα έπιασε ένα πολύ καλό και δυνατό σουτ που ανάγκασε τον Παπαδόπουλο σε δύσκολη απόκρουση.
Ο Αστέρας στο 89ο λεπτό λίγο ήθελε για να «κλέψει» το ματς με τον Μανιά να βρίσκεται σε θέση βολής και λίγο πλάγια, έκανε το πλασέ αλλά ο Ζίφκοβιτς απομάκρυνε την μπάλα με τα πόδια.
Το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος και οι δύο ομάδες  μάλλον δεν πρέπει να είναι και πολύ χαρούμενες για το τελικό αποτέλεσμα.

Ξάνθη: Ζίβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Λισγάρας, Αλμέιδα, Κασάσο, Καμαρά, Μπαριέντος, Σαρπόνγκ, Τζουρίτσκοβιτς, Καντά, Γέντρισεκ.
Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Βλάχος, Πασαλίδης, Μπελόκ, Κυριακόπουλος, Βαλιέντε, Ιγκλέσιας, Φερνάντεθ, Καλτσάς, Μανιάς, Αραβίδης.

Με 6 μετάλλια επέστρεψε η «Ανατολική Δύναμη» από το Κύπελλο ΤΑΕΚΒΟ ΝΤΟ Αν.Μακεδονίας και Θράκης

Διοργανώθηκε το Σαββατοκύριακο στην Αλεξανδρούπολη Με 9 αθλητές και αθλήτριες συνοδεία του…