Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Αθλητικά Νέα Με στόχο την πρώτη… κούπα της σεζόν κοντράρονται αύριο Αναγέννηση Θαλασσιάς – Άρης Αβάτου

Με στόχο την πρώτη… κούπα της σεζόν κοντράρονται αύριο Αναγέννηση Θαλασσιάς – Άρης Αβάτου

0
kypello eps web

Το Σάββατο (11/03) στις 17:00 ο τελικός κυπέλλου Ξάνθης στο «Xanthi FC Arena» των Πηγαδίων

Αναλυτικά τα ¨ρόστερ¨ των δύο φιναλίστ και η προϊστορία των κατακτήσεων

Η αντίστροφη μέτρηση για τον τελικό του κυπέλλου ΕΠΣ Ξάνθης έφτασε σχεδόν στο τέλος της, με τις δύο φιναλίστ ομάδες, Αναγέννηση Θαλασσιάς και Άρη Αβάτου, να έχουν ολοκληρώσει την προετοιμασία τους για την αυριανή μεταξύ τους αναμέτρηση που θα κρίνει τον πρώτο τίτλο της χρονιάς στο τοπικό ποδόσφαιρο, μιας και οι δύο ομάδες θα «μονομαχήσουν» ως το τέλος και για το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ στη συνέχεια.

Ο φετινός τελικός του κυπέλλου Ξάνθης έχει οριστεί για το απόγευμα του Σαββάτου (11/03), στις 17:00 με έδρα διεξαγωγής το «Xanthi FC Arena» των Πηγαδίων.

Η ΕΠΣ έχει ορίσει εισιτήριο για τον τελικό 5 Ευρώ, ενώ η είσοδος για γυναίκες και παιδιά θα είναι ελεύθερη.

Διαιτητής του τελικού ορίστηκε ο Μόσχος Γκαϊτατζής με βοηθούς τους Κούλα Χουσεΐν (1ος) και Δημήτρη Κηλικιώτη (2ος), ενώ χρέη 4ου διαιτητή θα εκτελέσει ο Βασίλης Ουζουνίδης.

Να σημειώσουμε τέλος ότι η τυπικά γηπεδούχος Αναγέννηση Θαλασσιάς έχει βρεθεί σε τελικό της διοργάνωσης τέσσερις φορές, από τις οποίες μία φορά (πέσρι) κατέκτησε τον τίτλο, ενώ για τον Άρη Αβάτου είναι η παρθενική συμμετοχή σε τελικό του κυπέλλου Ξάνθης.

ΤΑ ΡΟΣΤΕΡ ΤΩΝ ΔΥΟ ΦΙΝΑΛΙΣΤ

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΘΑΛΑΣΣΙΑΣ

ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ

Περπερής Φραντζής

Δανδανόπουλος Κυριαζής

ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ

Μπάτζιος Δημήτρης

Βουλγαρίδης Βαγγέλης

Μυλωνάς Δημήτρης

Κουτίνης Κωνσταντίνος

Ματζαρίδης Κωνσταντίνος

Μπάτζιος Παρασκευάς

Δελητζόγλου Βαλάντης

Βασιλειάδης Γιώργος

Παπαδημητρίου Γιάννης

Κοτζάκελης Στέλιος

ΜΕΣΟΙ

Τουργαΐδης Κωνσταντίνος

Κωτίδης Μιχάλης

Σαρηγιαννίδης Πέτρος

Γιαννακούδης Παναγιώτης

Τουργαΐδης Στέλιος

Μαυρίδης Γιάννης

Μπίκος Παναγιώτης

Καζάκος Γιώργος

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ

Χριστοφορίδης Γιάννης

Καζάκης Γιάννης

Προπονητής: Αποστολίδης Ιωάννης

Β. προπονητής: Αβερόπουλος Κώστας

Προπ. Τερματοφυλάκων: Καρδαράς Δημήτρης

ΑΡΗΣ ΑΒΑΤΟΥ

ΤΕΡΜΑΤΟΦΥΛΑΚΕΣ

Αμουτζάκης Δημήτρης

Βαρελάς Χρήστος

Ράπτης Βασίλης

Παπαδόπουλος Νίκος

ΑΜΥΝΤΙΚΟΙ

Βασιλειάδης Γιάννης

Κούτρας Νίκος

Παπαδιώτης Κίμων

Δασκαλάκης Ανδρέας

Μελισσόπουλος Μιχάλης

Μπουνταγκίδης Αλέξης

Πουρναράκης Δημήτρης

Βασιλειάδης Γιώργος

ΜΕΣΟΙ

Κουτσούμπας Βασίλης

Ταχτσίδης Μιχάλης

Σουκρή Ογλού Σουκρή

Δόντσος Βασίλης

Ευθυμιάδης Παύλος

Δεσύλλας Τάσος

Χαριτίδης Αντώνης

Πασχαλάκης Χρήστος

Ξανθόπουλος Ιορδάνης

Θωμαΐδης Χριστόφορος

Τουμπάν Τουράν

Γκιόλης Βασίλης

ΕΠΙΘΕΤΙΚΟΙ

Κοτόπουλος Πάρης

Γκέκας Κοσμάς

Εφεντόπουλος Δημήτρης

Προπονητής: Κετσιεμενίδης Κυριάκος

Β. προπονητής: Μιχαηλίδης Μιχάλης

Όλοι οι τελικοί Κυπέλλου Ε.Π.Σ. Ξάνθης:

1978/79: Ασπίδα Ξάνθης – Θράκη Συδινής 6-0

1979/80: Ασπίδα Ξάνθης – Απόλλων Πολυσίτου 3-0

1980/81: Ασπίδα Ξάνθης – Αετός Τοξοτών 3-1

1981/82: Ασπίδα Ξάνθης – Ερμής Μάνδρας 2-1

1982/83: Ερμής Μάνδρας – Ασπίδα Ξάνθης 3-1 παρ. (1-1 κ.δ.)

1983/84: Ατρόμητος Χρύσας – Κεραυνός Λευκόπετρας 1-0

1984/85: Κεραυνός Λευκόπετρας – Ελπίδα Γενισέας 2-1

1985/86: Ατρόμητος Χρύσας – Ασπίδα Ξάνθης 4-2 πεν. (3-3 κ.δ./παρ.)

1986/87: Ελπίδα Γενισέας – Εθνικός Ολβίου 3-1

1987/88: Κεσσάνη Ερασμίου – Δόξα Σταυρούπολης 1-0

1988/89: Ασπίδα Ξάνθης – Κεσσάνη Ερασμίου 1955 3-1

1989/90: Α.Ο. Ξάνθη Ερασιτέχνες – Παύλος Μελάς Κουτσού 1-0

1990/91: Ελπίδα Γενισέας – Ασπίδα Πηγαδίων 4-1

1991/92: Ασπίδα Ξάνθης – Άτλας Σελίνου 6-1

1992/93: Β’ 52 Γενισέας – Διαγόρας Ν. Κεσσάνης 4-1

1993/94: Β’ 52 Γενισέας – Ορφέας Ξάνθης 2-0

1994/95: Δημόκριτος Αβδήρων – Θράκη Συδινής 1-0

1995/96: Β’ 52 Γενισέας – Α.Π.Ο.Ξ. Ξάνθη 3-2

1996/97: Α.Π.Ο.Ξ. Ξάνθη – Β’ 52 Γενισέας 6-0

1997/98: Ορφέας Puma Ξάνθης – Α.Ε.Κ. Διομήδειας 3-1

1998/99: Ορφέας Puma Ξάνθης – Α.Π.Ο.Ξ. Ξάνθη 5-0

1999/00: Δόξα Ξάνθης – Αναγέννηση Θαλασσιάς 2-1 παρ. (0-0 κ.δ.)

2000/01: Δόξα Ξάνθης – Ορφέας Puma Ξάνθης 1-0

2001/02: Ασπίδα Ξάνθης – Δόξα Ξάνθης 1-0

2002/03: Ορφέας Puma Ξάνθης – Κοτύλη 2-1

2003/04: Ορφέας Puma Ξάνθης – Ασπίδα Ξάνθης 4-2 πεν. (1-1 κ.δ./παρ.)

2004/05: Δόξα Ξάνθης – Απόλλων Διομήδειας 3-2

2005/06: Εχίνος Σπορ – Αναγέννηση Θαλασσιάς 2-0 παρ. (0-0 κ.δ.)

2006/07: Ορφέας Puma Ξάνθης – Εχίνος Σπορ 1-0 παρ. (0-0 κ.δ.)

2007/08: Α.Ο. Βιστονίδας – Ασπίδα Ξάνθης 3-1 πεν. (1-1 κ.δ./παρ.)

2008/09: Ορφέας Puma Ξάνθης – Α.Ο. Βιστονίδας 5-3 πεν. (1-1 κ.δ./παρ.)

2009/10: Ορφέας Puma Ξάνθης – Εχίνος Σπορ 2-1

2010/11: Ορφέας Puma Ξάνθης – Ατρόμητος Χρύσας 4-0

2011/12: Ορφέας Puma Ξάνθης – Άρης Πετεινού 3-1

2012/13: Π. Μελάς Κουτσού – Αναγέννηση Θαλασσιάς 1-0

2013/14: Π. Μελάς Κουτσού – Αστέρας Μαγικού 4-2 πεν. (1-1κ.δ.,2-2 παρ.)

2014/15: Ηρακλής Ν. Ζυγού – Ορφέας Puma Ξάνθης 5-4 πεν. (0-0 κ.δ., παρ.)

2015/16: Αναγέννηση Θαλασσιάς – Π. Μελάς Κουτσού 2-0

2016/17: Αναγέννηση Θαλασσιάς – Άρης Αβάτου (;/;)

ΟΙ ΤΡΟΠΑΙΟΥΧΟΙ

9 κατακτήσεις:

Ορφέας Puma Ξάνθης: 1998, 1999, 2003, 2004, 2007, 2009, 2010, 2011, 2012.

7 κατακτήσεις:

Ασπίδα Ξάνθης: 1979, 1980, 1981, 1982,1989, 1992, 2002.

3 κατακτήσεις:

Β52’ Γενισέας: 1993, 1994, 1996.

Δόξα Ξάνθης: 2000, 2001, 2005.

2 κατακτήσεις:

Ατρόμητος Χρύσας: 1984, 1986.

Ελπίδα Γενισέας: 1987, 1991.

Π. Μελάς Κουτσού: 2013, 2014.

1 κατάκτηση:

Ερμής Μάνδρας (1983), Κεραυνός Λευκόπετρας (1985), Κεσσάνη Ερασμίου (1988), Ερασιτέχνες Α.Ο.Ξ. (1990), Δημόκριτος Αβδήρων (1995), Α.ΠΟ. Ξάνθης (1997), Εχίνος Σπορ (2006), ΑΟ Βιστονίδας (2008), Ηρακλής Ν. Ζυγού (2015), Αναγέννηση Θαλασσιάς (2016).

Δημήτρης Καλτέκης

dkaltekis@empros.gr

Περισσότερα Σχετικά Άρθρα
Περισσότερα άρθρα από ΕΜΠΡΟΣ
Περισσότερα άρθρα από Αθλητικά Νέα
Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει

Στα 9,5 εκατομμύρια ανεβαίνει το μετοχικό κεφάλαιο της ΠΑΕ Ξάνθης

Μετά τη νέα αύξηση μετοχικού κεφαλαίου Συνεχίζει να ανεβάζει τη δυναμική της ομάδας ο μεγα…