Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Skoda Ξάνθη – Ολυμπιακός 1-3

Skoda Ξάνθη – Ολυμπιακός 1-3

0
skoda olymbiakos15

Έσπασαν το αήττητο στο γήπεδο των Πηγαδίων οι φιλοξενούμενοι που ήταν πιο αποτελεσματικοί στις τελικές ευκαιρίες

Συνέχεια την Τετάρτη (14/01 – 17:15) με την Ξάνθη να υποδέχεται τη Βέροια για την 18η αγωνιστική

Με δύο γκολ του Κώστα Μήτρογλου και ένα του Ματιέ Ντοσεβί ο Ολυμπιακός έφυγε με το «διπλό» από τα Πηγάδια με τον Λουσέρο λίγο πριν το τέλος να μειώνει σε 1-3.

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο ματς που είχε ρυθμό, με τους γηπεδούχους να έρχονται για πρώτη φορά πιο κοντά στο γκολ όμως ο Σολτάνι με τον Λουσέρο δεν εκμεταλλεύτηκαν τα κενά στην άμυνα του Ολυμπιακού στη φάση του 7′, φάση που αποδείχθηκε κομβική για την εξέλιξη του ματς. Ιδίως από τη στιγμή που στο 19′ -στην πρώτη ευκαιρία του- ο αμαρκάριστος Μήτρογλου (από αμφισβητούμενο φάουλ που κέρδισε ο Ντοσεβί και εκτέλεσε ο Ντομίνγκες) πήδηξε ψηλά και σημάδεψε σωστά ανοίγοντας το σκορ για τους “ερυθρόλευκους”.

Έκτοτε η Ξάνθη ήταν αυτή που έπρεπε να λύσει τους γρίφους και οι Πειραιώτες να διαχειριστούν το προβάδισμά τους. Οι κοντινές αποστάσεις μεταξύ των γραμμών στους φιλοξενούμενους δεν άφησαν τους Ξανθιώτες να γίνουν επικίνδυνοι. Τουναντίον ο Κασάμι στο 30′ άνοιξε ωραία στον Αφελάι που έφτιαξε το 2-0 για τον Ντοσεβί.

Για να έχει τύχη η ομάδα του Λουτσέσκου θα έπρεπε να βρει γρήγορα ένα γκολ. Δίοδοι υπήρχαν μόνο από τα άκρα, εκεί που ο Λουσέρο προσπαθούσε να διεμβολίσει χωρίς αποτέλεσμα όμως, αφού στον άξονα ο Βασιλακάκης δεν ήταν παραγωγικός έχοντας χαθεί μεταξύ Μανιάτη και Κασάμι. Όταν στο 53′ ο Μήτρογλου διπλασίασε τα τέρματά του και ο Ολυμπιακός αύξησε το προβάδισμά του σε 0-3 έπεσαν οι τίτλοι τέλους καθώς οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν την υπεροχή. Το μόνο που άλλαξε ήταν το τελικό σκορ. Ο Λουσέρο μείωσε στο 82′ και η Ξάνθη μάζεψε την έκταση της ήττας.

Φάσεις – γκολ

7’: Συνεργασία Κλέιτον – Σολτάνι ο τελευταίος πάσαρε στον Λουσέρο που πλάσαρε άουτ.

13’: Γυριστό σουτ Κασάμι άουτ.

18’: Εκτέλεση φάουλ του Τσόρι ο Μήτρογλου με κεφαλιά έκανε το 0-1.

30’: Σέντρα του Κασάμι από αριστερά ο Ντοσεβί βρέθηκε στην πορεία της μπάλας και με κοντινό πλασέ έκανε το 0-2.

34’: Μακρινό σουτ του Μαζουακού πάνω από τα δοκάρια της εστίας της Ξάνθης.

50’: Εκτέλεση κόρνερ από τον Κλέιτον, μετά την απομάκρυνση του Ρομπέρτο ο Βασιλακάκης έπιασε το σουτ που έφυγε λίγο άουτ.

53’: Κόρνερ για τον Ολυμπιακό με τον Τσόρι να εκτελεί και τον Μήτρογλου από κοντά να κάνει το 0-3.

56’: Ο Λουσέρο έκανε τη χαμηλή σέντρα στον Καπετάνο ο οποίος πιεζόμενος δεν μπόρεσε να κάνει την προβολή και η ευκαιρία χάθηκε.

66’: Σουτ του Σολτάνι έξω από την περιοχή, μπλόκαρε ο Ρομπέρτο.

82’: Ο Μπέρτος με ωραία ενέργεια μπήκε στην περιοχή και έκανε τη σέντρα, ο επερχόμενος Λουσέρο με κοντινή προβολή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-3.

Οι συνθέσεις:

SKODA ΞΑΝΘΗ (Ρ. Λουτσέσκου): Κυριακίδης, Μπέρτος, Μπαξεβανίδης, Σολτάνι, Λουσέρο, Βασιλακάκης (61’ Παπαστεριανός), Κλέιτον (72’ Ομπόντο), Φλίσκας, Γούτας, Καπετάνος (61΄ Βάλτερ), Καρυπίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Β. Περέιρα): Ρομπέρτο, Μανιάτης, Αφελάι (67’ Ντουρμάζ), Μήτρογλου, Τσόρι (64’ Φορτούνης), Κασάμι, Ελαμπντελαουΐ, Σιόβας, Μαζουακού, Αυλωνίτης, Ντοσεβί (79’ Μπουχαλάκης).

Διαιτητής: Βοσκάκης (ΕΠΣ Ρεθύμνου)

Βοηθοί: Βερρής (ΕΠΣ Λέσβου) – Σταυρουλάκης (ΕΠΣ Ρεθύμνου)

4ος διαιτητής: Αρετόπουλος (ΕΠΣ Τρικάλων)

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 18′ Μπαξεβανίδης, 55′ Βασιλακάκης, 88′ Σολτάνι, 88′ Παπαστεριανός -21′ Μανιάτης, 87′ Μαζουακού, 88′ Ντουρμάζ, 88′ Σιόβας.