Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Ποδόσφαιρο Μπάσκετ: Δεν τα κατάφερε η Ασπίδα στον τελικό

Μπάσκετ: Δεν τα κατάφερε η Ασπίδα στον τελικό

0
aponomi_ag_barbara-empros

Το «πάλεψε» όμως ηττήθηκε από την «Αγ. Βαρβάρα» Καβάλας με σκορ 58-72

Αναλυτικά στοιχεία από τον τελικό και όλοι οι νικητές μέχρι σήμερα

Αν και το «πάλεψε» για το μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η Ασπίδα Ξάνθης δεν κατάφερε να κάνει την έκπληξη απέναντι στην Αγ. Βαρβάρα Καβάλας, με την ομάδα της γειτονικής μας πόλης να κατακτά το Κύπελλο ΕΚΑΣΑΜΑΘ 2012.
Η Αγ. Βαρβάρα Καβάλας ήταν εκ των προτέρων το φαβορί για την κατάκτηση του Κυπέλλου της Περιφέρειας, καθώς ήταν η πρωταθλήτρια της Α’ ΕΚΑΣΑΜΑΘ, ενώ η Ασπίδα Ξάνθης λίγες ημέρες νωρίτερα είχε στεφθεί πρωταθλήτρια της Β’ ΕΚΑΣΑΜΑΘ.
Στον τελικό που έγινε το απόγευμα του Σαββάτου (28/04) στο «Φ. Αμοιρίδης» ωστόσο, η διαφορά ανάμεσα στις δύο ομάδες δεν φάνηκε εξ’ αρχής, καθώς η ξανθιώτικη ομάδα κατάφερε να παίξει «στα ίσια» και να δυσκολέψει τον αντίπαλο της τουλάχιστον για το πρώτο 10λεπτο, που βρήκε τους δύο αντιπάλους ισόπαλους με σκορ 22-22. Η αστοχία των παικτών της Ασπίδας στο 2ο δεκάλεπτο όμως ήταν καθοριστική για τη συνέχεια καθώς πέτυχαν μόλις 5 πόντους έναντι 17 των αντιπάλων τους, με το ημίχρονο να λήγει με σκορ 27-39. Η Ασπίδα ανέβασε τα ποσοστά της στη συνέχεια και δεν επέτρεψε στην Αγ. Βαρβάρα να αυξήσει κατά πολύ τη διαφορά, με το 3ο δεκάλεπτο να λήγει με σκορ 40-55. Στο ξεκίνημα του 4ου και τελευταίου δεκαλέπτου οι παίκτες της ξανθιώτικης ομάδας μείωσαν αρχικά, όμως τα καθοριστικά τρίποντα που πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι έγειραν οριστικά την «πλάστιγγα» υπέρ της Αγ. Βαρβάρας που τελικά νίκησε με σκορ 58-72.
Παίκτες – προπονητικό επιτελείο και οι διοικούντες της καβαλιώτικης ομάδας πανηγύρισαν έξαλλα την κατάκτηση του τροπαίου ενώ το θερμό χειροκρότημα των περίπου 200 φιλάθλων που παρακολούθησαν τον τελικό κέρδισαν και οι παίκτες της Ασπίδας για την προσπάθεια τους.
Ασπίδα Ξάνθης – Αγ. Βαρβάρα Καβάλας 58-72
Δεκάλεπτα: 22-22, 05-17, 13-16, 18-19
Οι συνθέσεις:
Ασπίδα Ξάνθης (Παναγιωτόπουλος – Παπαδόπουλος): Γκιουλέας 2, Αποστόλου 18(2), Γρούδος 13, Καλαματιανός, Χατζόπουλος, Παπαδάκης 2, Σταυριανός 1, Κοτσάφτης, Σκούπρας, Τατάρης 13(1), Κωττάκης6, Κοτζαμπάσης.
Αγ. Βαρβάρα Καβάλας (Σχοινάκης – Μαγιάννης): Παπαζώτος 12(3), Ανίσογλου6(2), Σκοπίδης, Κινίσογλου3(1), Ζωτίδης, Μουζίκας 20(4), Σουλίδης, Κουμλέλης10, Χαριζάνης 11(2), Κατσικάς4, Φασουλάς6, Μυτικόπουλος1.
2012: Ασπίδα Ξάνθης – Αγ. Βαρβάρα Καβάλας 58-72

Σοκ στο ελληνικό ποδόσφαιρο! Θετικό το πρώτο δείγμα Έλληνα διεθνή σε έλεγχο ντόπινγκ στο ματς με τη Γεωργία

Σε σοκ βρίσκεται το ελληνικό ποδόσφαιρο, καθώς Έλληνας διεθνής που ήταν στην αποστολή της …