Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Αθλητικά Νέα Στην τελική ευθεία τα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα

Στην τελική ευθεία τα ερασιτεχνικά πρωταθλήματα

0
sima_eps

Αγωνία για την πρώτη θέση στις τοπικές κατηγορίες

Αναλυτικά τα αποτελέσματα – οι βαθμολογίες – το πρόγραμμα      

Με εντυπωσιακό «διπλό» στο γήπεδο του Δαφνώνα, που χρησιμοποιεί ως έδρα η Δόξα Σταυρούπολης, συνέχισε την πορεία του προς τον τίτλο ο Αστέρας Μαγικού. Οι πρωτοπόροι της Super Extra επικράτησαν με σκορ 0-5 κι έτσι διατήρησαν τη διαφορά τους από τον Άρη Πετεινού που πήρε επίσης «διπλό» στη Μάνδρα στους έξι βαθμούς, με την ομάδα του Πετεινού πάντως να έχει ένα παιχνίδι λιγότερο. Την ίδια στιγμή με τους τρεις βαθ8μούς της νίκης έφευγε και ο Π. Μελάς Κουτσού από την έδρα του Εχίνου, νικώντας με σκορ 1-2.
Μεγάλο είναι το ενδιαφέρον και στην Α’ Ε.Π.Σ τοπική κατηγορία, όπου οι βαθμολογικές διαφορές είναι μικρότερες. Χαρακτηριστικό είναι ότι ο πρωτοπόρος Εθνικός Κιμμερίων (41β.)προηγείται με τρεις βαθμούς της Κεσσάνης Ερασμίου(38β.), που με τη σειρά της βρίσκεται δύο βαθμούς μπροστά από τον Αετό Τοξοτών(36β.). Στους δύο βαθμούς από τους Τοξότες είναι και η απόσταση των Σελέρου, Κύρνου (34β.) που «συγκατοικούν» στην 4η θέση, ενώ άλλους τόσους απέχει ο ΑΟ Βιστονίδας που βρίσκεται στην 6η θέση με 32 βαθμούς.
Στη Β’ Ε.Π.Σ. η πρωτοπόρος Θύελλα Μαγγάνων παρά την εντός έδρας ισοπαλία με τη Δόξα Μυρωδάτου διατηρήθηκε σε απόσταση πέντε βαθμών από την ΑΠΟΚ Θερμών καθώς και η ομάδα από τις Θέρμες ήρθε ισόπαλη με τον ΠΑΣ Φιλίων.
Τέλος στη Γ’ Ε.Π.Σ. η Ελπίδα Γενισέας εξασφάλισε και μαθηματικά τον τίτλο του πρωταθλητή καθώς προηγείται με 6 βαθμούς από τη 2η στη βαθμολογία Κοτύλη κι ενώ απομένει μία αγωνιστική για το ¨φινάλε¨ του πρωταθλήματος.  

Δημήτρης Καλτέκης
dkaltekis@empros.gr      

   

Super Extra – 25η αγωνιστική Αποτελέσματα
Κεραυνός Λευκόπετρας – Θράκη Συδινής 3-0
Άτλας Σελίνου – Ατρόμητος Χρύσας 3-0
Αναγέννηση Θαλασσιάς – Ηρακλής Ν. Ζυγού 1-0
Ερμής Μάνδρας – Άρης Πετεινού 0-3
Άρης Αβάτου – Ασπίδα Ξάνθης 0-0
Εχίνος Σπορ – Π. Μελάς Κουτσού 1-2
Δόξα Σταυρούπολης – Αστέρας Μαγικού 0-5

   

Super Extra Βαθμολογία
1. Αστέρας Μαγικού 64
2. Άρης Πετεινού* 58
3. Π. Μελάς Κουτσού 55
4. Θράκη Συδινής 39
5. Αναγέννηση Θαλασσιάς 36
6. Εχίνος Σπορ 35
7. Κεραυνός Λευκόπετρας 35
8. Φίλιππος Δροσερού 35
9. Ηρακλής Ν. Ζυγού 34
10. Ασπίδα Ξάνθης 31
11. Άρης Αβάτου 30
12. Δόξα Σταυρούπολης 30
13. Άτλας Σελίνου* 30
14. Ερμής Μάνδρας 26
15. Ατρόμητος Χρύσας 4
16. Κένταυρος Ξάνθης (αποχώρησε)

 

Super Extra – 26η αγωνιστική
Άτλας Σελίνου – Κεραυνός Λευκόπετρας
Θράκη Συδινής – Αναγέννηση Θαλασσιάς
Ατρόμητος Χρύσας – Ερμής Μάνδρας
Ηρακλής Ν. Ζυγού – Κένταυρος Ξάνθης
Άρης Πετεινού – Άρης Αβάτου
Φίλιππος Δροσερού – Εχίνος Σπορ
Ασπίδα Ξάνθης – Δόξα Σταυρούπολης
Π. Μελάς Κουτσού – Αστέρας Μαγικού

   

Α’ Ε.Π.Σ. – 22η αγωνιστική Αποτελέσματα
Ολυμπιακός Λεύκης – Εθνικός Κιμμερίων 0-3
ΑΟ Βιστονίδας – Ήλιος Ηλιόπετρας 2-0
Κεσσάνη Ερασμίου – Ορφέας Ν. Αμισού 4-1
ΑΕΚ Κυψέλης – Ορφέας 2005 Ξάνθης 3-2
Κεντητή Ξάνθης – Νέστος Κύρνου 0-2
Αετός Τοξοτών – ΑΠΟΞ Skoda 1-1

   

Α’ Ε.Π.Σ. Βαθμολογία
1. Εθνικός Κιμμερίων 41
2. Κεσσάνη Ερασμίου 38
3. Αετός Τοξοτών 36
4. Ερ. Αστέρας Σελέρου 34
5. Νέστος Κύρνου 34
6. ΑΟ Βιστονίδας 32
7. ΑΠΟΞ Skoda 30
8. Ορφέας Ν. Αμισού 28
9. Ήλιος Ηλιόπετρας 22
10. ΑΕΚ Κυψέλης 20
11. Ορφέας 2005 Ξάνθης 17
12. Ολυμπιακός Λεύκης 17
13. Κεντητή Ξάνθης 14

   

Α’ Ε.Π.Σ. – 23η αγωνιστική
Ήλιος Ηλιόπετρας – Ορφέας Ν. Αμισού
Ορφέας 2005 Ξάνθης – ΑΟ Βιστονίδας
Εθνικός Κιμμερίων – Κεσσάνη Ερασμίου
Νέστος Κύρνου – Ολυμπιακός Λεύκης
Αετός Τοξοτών – Ερ. Αστέρας Σελέρου
ΑΠΟΞ Skoda – Κεντητή

   

Β’ Ε.Π.Σ. – 20η αγωνιστική Αποτελέσματα
Ελπίδα Σουνίου – Σήμαντρα Σπορ 4-0
ΑΠΟΚ Θερμών – ΠΑΣ Φιλίων 4-4
Σαμακώβ Ξάνθης – Π. Κατράμιο 2-3
Θύελλα Μαγγάνων – Δόξα Μυρωδάτου 1-1

 

Β’ Ε.Π.Σ. Βαθμολογία
1. Θύελλα Μαγγάνων 46
2. ΑΠΟΚ Θερμών 41
3. ΠΑΣ Φιλίων 33
4. Ελπίδα Σουνίου 32
5. Δόξα Μυρωδάτου 29
6. Κόσυνθος 2005 26
7. Σμίνθη Ξάνθης 21
8. Κεραυνός Π. Κατραμίου 21
9. Σαμακώβ Ξάνθης 17
10. Σήμαντρα Σπορ 11
11. Κάστρο Γλαύκης (αποχώρησε)

 

Β’ Ε.Π.Σ. – 21η αγωνιστική
Σήμαντρα Σπορ – ΠΑΣ Φιλίων
Σμίνθη Ξάνθης – ΑΠΟΚ Θερμών
Κεραυνός Π. Κατραμίου – Κόσυνθος 2005
Δόξα Μυρωδάτου – Κάστρο Γλαύκης
Θύελλα Μαγγάνων – Σαμακώβ Ξάνθης

   

Γ’ Ε.Π.Σ. – 17η αγωνιστική Αποτελέσματα
ΑΟ Κασκανές – Δημάριο 4-1
Ελπίδα Γενισέας – Ορφανό Ξάνθης 4-1
Κοτύλη – Εθνικός Ολβίου 6-2
Ρεμβιακός 2011 – Αναγέννηση Π. Χρύσας 3-0

 

Γ’ Ε.Π.Σ. Βαθμολογία
1. Ελπίδα Γενισέας 39
2. Κοτύλη 33
3. Ρεμβιακός 2011 32
4. Αναγέννηση Π. Χρύσας 27
5. Ορφανό 26
6. Εθνικός Ολβίου 19
7. ΑΟ Κασκανέ 7
8. Δημάριο Ξάνθης 3
9. Φίλιππος 2005 Ξάνθης (αποσύρθηκε)

 

Γ’ Ε.Π.Σ. – 18η (τελευταία) αγωνιστική
Φίλιππος 2005 – ΑΟ Κασκανέ
Εθνικός Ολβίου – Ελπίδα Γενισέας
Ορφανό Ξάνθης – Δημάριο Ξάνθης
Κοτύλη Ξάνθης – Ρεμβιακός 2011

 

Περισσότερα Σχετικά Άρθρα
Περισσότερα άρθρα από ΕΜΠΡΟΣ
Περισσότερα άρθρα από Αθλητικά Νέα
Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει

Φοβερές εμφανίσεις από τους αθλητές και τις αθλήτριες του Ηρόδικου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης

Ολοκληρώθηκε στις 28 Μαΐου στο ΟΑΚΑ Στις 27 και 28 Μαΐου πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο Πρ…