Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Αθλητικά Νέα Τοπικά Πρωταθλήματα: Δύο «στροφές» πριν το φινάλε

Τοπικά Πρωταθλήματα: Δύο «στροφές» πριν το φινάλε

0
sima_eps

Συνέχεια αύριο στη Super Extra με κρίσιμες αναμετρήσεις

Αναλυτικά το πρόγραμμα του Σαββατοκύριακου και οι βαθμολογίες          

Δύο «στροφές» πριν το φινάλε του πρωταθλήματος της Α1 (Super Extra) τοπικής κατηγορίας και το ενδιαφέρον μοιράζεται σε δύο μέτωπα. Στην κορυφή, Αστέρας Μαγικού και Άρης Πετεινού παραμένουν σε απόσταση ενός βαθμού με το Μαγικό να έχει παιχνίδια με Συδινή (εντός) και Θαλασσιά (εκτός), ενώ ο Πετεινός έχει δύο παιχνίδια μακριά από την έδρα του σε Δροσερό και Ζυγό.
Παράλληλα ¨μάχη¨ γίνεται για το ποιες θα είναι οι ομάδες που θα αποφύγουν τον υποβιβασμό, καθώς ήδη Ατρόμητος Χρύσας και Κένταυρος Ξάνθης έχουν ¨κλείσει¨ δύο θέσεις για την Α2’ ΕΠΣ τη νέα χρονιά, ενώ πέντε ομάδες θα μονομαχήσουν για να αποφύγουν τις άλλες δύο θέσεις. Κεραυνός Λευκόπετρας και Εχίνος Σπορ έχουν σωθεί από τώρα, καθώς στο πρόγραμμα τους έχον την αναμέτρηση με τον Κένταυρο που έχει αποχωρήσει από το πρωτάθλημα.
Δράση υπάρχει και στο πρωτάθλημα της Α’ (Α2’) ΕΠΣ Ξάνθης με τον πρωτοπόρο Εθνικό Κιμμερίων να αγωνίζεται στη Ν. Αμισό με τον τοπικό Ορφέα, ενώ σημαντικό βαθμολογικά παιχνίδι θα γίνει στο Εράσμιο όπου η Κεσσάνη Ερασμίου υποδέχεται το Νέστο Κύρνου.
Τέλος να σημειώσουμε ότι το πρωτάθλημα της Β’ Ε.Π.Σ. θα συνεχιστεί το μεθεπόμενο Σαββατοκύριακο με την τελευταία αγωνιστική, ενώ ήδη έχει ολοκληρωθεί το πρωτάθλημα της Γ’ Ε.Π.Σ.  

   
Δημήτρης Καλτέκης
dkaltekis@empros.gr      

   

Super Extra Βαθμολογία
1. Αστέρας Μαγικού 71
2. Άρης Πετεινού 70
3. Π. Μελάς Κουτσού 59
4. Θράκη Συδινής 43
5. Αναγέννηση Θαλασσιάς 43
6. Φίλιππος Δροσερού 39
7. Ηρακλής Ν. Ζυγού 38
8. Κεραυνός Λευκόπετρας 37
9. Εχίνος Σπορ 37
10. Ασπίδα Ξάνθης 35
11. Άρης Αβάτου 34
12. Άτλας Σελίνου 33
13. Δόξα Σταυρούπολης 33
14. Ερμής Μάνδρας 33
15. Ατρόμητος Χρύσας 4
16. Κένταυρος Ξάνθης (αποχώρησε)

 

Super Extra – 28η αγωνιστική Αποτελέσματα
Ερμής Μάνδρας – Κεραυνός Λευκόπετρας 3-0
Αναγέννηση Θαλασσιάς – Κένταυρος Ξάνθης 3-0 (α.α.)
Άτλας Σελίνου – Άρης Αβάτου 0-0
Θράκη Συδινής – Εχίνος Σπορ 3-3
Ατρόμητος Χρύσας – Δόξα Σταυρούπολης 0-4
Ηρακλής Ν. Ζυγού – Αστέρας Μαγικού 0-5
Άρης Πετεινού – Π. Μελάς Κουτσού 1-0
Φίλιππος Δροσερού – Ασπίδα Ξάνθης 1-1

 

Super Extra – 29 αγωνιστική
Σάββατο 21/04/2012 – Ώρα 17:00
Κεραυνός Λευκόπετρας – Κένταυρος Ξάνθης
Άρης Αβάτου – Ερμής Μάνδρας
Εχίνος Σπορ – Αναγέννηση Θαλασσιάς
Δόξα Σταυρούπολης – Άτλας Σελίνου
Αστέρας Μαγικού – Θράκη Συδινής
Π. Μελάς Κουτσού – Ατρόμητος Χρύσας
Ασπίδα Ξάνθης – Ηρακλής Ν. Ζυγού
Φίλιππος Δροσερού – Άρης Πετεινού

 

Super Extra – 30η (τελευταία) αγωνιστική
Σάββατο 28/04/2012 – Ώρα 17:00
Άρης Αβάτου – Κεραυνός Λευκόπετρας
Κένταυρος Ξάνθης – Εχίνος Σπορ
Ερμής Μάνδρας – Δόξα Σταυρούπολης
Αναγέννηση Θαλασσιάς – Αστέρας Μαγικού
Άτλας Σελίνου – Π. Μελάς Κουτσού
Θράκη Συδινής – Ασπίδα Ξάνθης
Ατρόμητος Χρύσας – Φίλιππος Δροσερού
Ηρακλής Ν. Ζυγού – Άρης Πετεινού

   

Α’ Ε.Π.Σ. Βαθμολογία
1. Εθνικός Κιμμερίων 42
2. Κεσσάνη Ερασμίου 39
3. Αετός Τοξοτών 39
4. Νέστος Κύρνου 37
5. ΑΟ Βιστονίδας 35
6. Ερ. Αστέρας Σελέρου 34
7. ΑΠΟΞ Skoda 33
8. Ορφέας Ν. Αμισού 28
9. Ήλιος Ηλιόπετρας 25
10. ΑΕΚ Κυψέλης 20
11. Ορφέας 2005 Ξάνθης 17
12. Ολυμπιακός Λεύκης 17
13. Κεντητή Ξάνθης 14

 

Α’ Ε.Π.Σ. – 24η αγωνιστική
Κυριακή 22/04/2012 – Ώρα 17:00
Ορφέας 2005 Ξάνθης – Ήλιος Ηλιόπετρας
Ορφέας Ν. Αμισού – Εθνικός Κιμμερίων
Κεσσάνη Ερασμίου – Νέστος Κύρνου
ΑΕΚ Κυψέλης – Αετός Τοξοτών
Ολυμπιακός Λεύκης – ΑΠΟΞ Skoda
Κεντητή Ξάνθης – Ερ. Αστέρας Σελέρου
Ρεπό: ΑΟ Βιστονίδας

   

Β’ Ε.Π.Σ. Βαθμολογία
1. Θύελλα Μαγγάνων 49
2. ΑΠΟΚ Θερμών 42
3. ΠΑΣ Φιλίων 36
4. Ελπίδα Σουνίου 32
5. Δόξα Μυρωδάτου 32
6. Κόσυνθος 2005 29
7. Σμίνθη Ξάνθης 22
8. Κεραυνός Π. Κατραμίου 21
9. Σαμακώβ Ξάνθης 17
10. Σήμαντρα Σπορ 11
11. Κάστρο Γλαύκης (αποχώρησε)

 

Β’ Ε.Π.Σ. – 22η (τελευταία) αγωνιστική
Κυριακή 29/04/2012
ΠΑΣ Φιλίων – Σμίνθη Ξάνθης
Ελπίς Σουνίου – Κεραυνός Π. Κατραμίου
ΑΠΟΚ Θερμών – Δόξα Μυρωδάτου
Κόσυνθος 2005 Ξάνθης – Θύελλα Μαγγάνων
Κάστρο Γλαύκης – Σαμακώβ
Ρεπό: Σήμαντρα Σπορ

   

Γ’ Ε.Π.Σ. Τελική Βαθμολογία
1. Ελπίδα Γενισέας 42
2. Κοτύλη 36
3. Ρεμβιακός 2011 32
4. Αναγέννηση Π. Χρύσας 27
5. Ορφανό 26
6. Εθνικός Ολβίου 19
7. ΑΟ Κασκανέ 10
8. Δημάριο Ξάνθης 3
9. Φίλιππος 2005 Ξάνθης (αποχώρησε)
* Προβιβάζεται στη Β’ Ε.Π.Σ. η Ελπίδα Γενισέας

 

Περισσότερα Σχετικά Άρθρα
Περισσότερα άρθρα από ΕΜΠΡΟΣ
Περισσότερα άρθρα από Αθλητικά Νέα
Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει

Η συμμετοχή του ΓΑΣ ΑΡΙΩΝ Ξάνθης σε επιμόρφωση Αθλητικών Στελεχών

Στις 16, 18 και 23 Μαρτίου 2021, ο σύλλογός μας, έλαβε μέρος σε σεμινάριο επιμόρφωσης αθλη…