Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Αθλητικά Νέα Αγωνιστική χωρίς «ντέρμπι» αλλά με αρκετό ενδιαφέρον

Αγωνιστική χωρίς «ντέρμπι» αλλά με αρκετό ενδιαφέρον

0
sima_eps

Στα τοπικά πρωταθλήματα που συνεχίζονται το Σαββατοκύριακο

Χωρίς κάποιο «ντέρμπι» αλλά με ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις θα συνεχιστεί αύριο το πρωτάθλημα της Super Extra τοπικής κατηγορίας.
Οι δύο πρωτοπόροι και «συγκάτοικοι» στην κορυφή της βαθμολογίας Άρης Πετεινού και Αστέρας Μαγικού, θέλουν να συνεχίσουν το νικηφόρο σερί τους χωρίς απώλειες ενόψει και του μεταξύ τους αγώνα που ακολουθεί την επόμενη (20η) αγωνιστική.
Στο αυριανό πρόγραμμα, ο Πετεινός υποδέχεται τον Εχίνο Σπορ ενώ ο Αστέρα Μαγικού θα αντιμετωπίσει στο ΔΑΚ την αξιόμαχη Ασπίδα Ξάνθης. Η μοναδική ομάδα που μπορεί υπό προϋποθέσεις να πλησιάσει  τους δύο πρωτοπόρους, ο «Π. Μελάς» Κουτσού, θα αγωνιστεί εκτός έδρας με τον Κεραυνό Λευκόπετρας.
Διαφορετική είναι η εικόνα στην Α’ Ε.Π.Σ. όπου τέσσερις ομάδες διεκδικούν με αξιώσεις την 1η θέση. Μάλιστα οι δύο από αυτές (Αετός Τοξοτών – Κεσσάνη Ερασμίου) θα αναμετρηθούν μεταξύ τους την Κυριακή σε αγώνα που θα γίνει στο γήπεδο των Τοξοτών.
Οι γηπεδούχοι θέλουν τη νίκη ώστε να παραμείνουν στην 1η θέση ενώ οι φιλοξενούμενοι σε περίπτωση που φύγουν με το «διπλό» από τους Τοξότες θα μπουν στην 3άδα. Από την άλλη οι Εθνικός Κιμμερίων και Ερ. Αστέρας Σελέρου έχουν πιο εύκολα – θεωρητικά – παιχνίδια στις έδρες τους με αντιπάλους τους Ορφέα 2005 και Ηλιόπετρα αντίστοιχα.
Στη Β’ Ε.Π.Σ., η κατάσταση έχει αρχίσει να ξεκαθαρίσει καθώς η πρωτοπόρος Θύελλα Μαγγάνων ξέφυγε 5 βαθμούς από την ΑΠΟΚ Θερμών, ενώ ακόμη πιο μακριά βρίσκεται η ΠΑΣ Φιλίων που μάλιστα έχει ρεπό την ερχόμενη αγωνιστική.
Η ομάδα των Μαγγάνων μάλιστα υποδέχεται την ουραγό Γλαύκη και αναμένεται να προσθέσει άλλους τρεις βαθμούς στη συγκομιδή της.
Τέλος στη Γ’ Ε.Π.Σ. η πρωτοπόρος Ελπίδα Γενισέας θα αγωνιστεί στην έδρα του ουραγού Δημάριου, ενώ και η Κοτύλη αναμένεται να προσθέσει άλλους τρεις βαθμούς στη συγκομιδή της καθώς έχει στο πρόγραμμα της αγώνα με τον Φίλιππο 2005 που έχει αποσυρθεί.
* Σήμερα το βράδυ (21:00) η Ένωση Ποδοσφαιρικών Σωματείων Ξάνθης θα πραγματοποιήσει την ετήσια γιορτή με την κοπή της βασιλόπιτας σε ξενοδοχείο της πόλης.    

Δημήτρης Καλτέκης
dkaltekis@empros.gr          

SUPER EXTRA  


19η αγωνιστική – το πρόγραμμα

Σάββατο 18/02/2012 – Ώρα 15.00
Κεραυνός Λευκόπετρας – Π. Μελάς Κουτσού
Ασπίδα Ξάνθης – Αστέρας Μαγικού
Φίλιππος Δροσερού – Δόξα Σταυρούπολης
Άρης Πετεινού – Εχίνος Σπορ
Ηρακλής Ν. Ζυγού – Άρης Αβάτου
Ατρόμητος Χρύσας – Κένταυρος Ξάνθης
Θράκη Συδινής – Ερμής Μάνδρας
Άτλας Σελίνου – Αναγέννηση Θαλασσιάς  
Η βαθμολογία:
1. Άρης Πετεινού 43
2. Αστέρας Μαγικού 43
3. Π. Μελάς Κουτσού 38
4. Θράκη Συδινής 30
5. Φίλιππος Δροσερού 28
6. Ηρακλής Ν. Ζυγού 28
7. Ασπίδα Ξάνθης 27
8. Εχίνος Σπορ 26
9. Αναγέννηση Θαλασσιάς 24
10. Άτλας Σελίνου 22
11. Άρης Αβάτου 21
12. Δόξα Σταυρούπολης 21
13. Κεραυνός Λευκόπετρας 19
14. Ερμής Μάνδρας 18
15. Κένταυρος 11
16. Ατρόμητος Χρύσας 3        

Α’ Ε.Π.Σ.  


18η αγωνιστική – το πρόγραμμα

Κυριακή 19/02/2012 – Ώρα 15.00
Ερ. Αστέρας Σελέρου – Ήλιος Ηλιόπετρας
Κεντητή Ξάνθης – Ολυμπιακός Λεύκης
ΑΠΟΞ Skoda – ΑΕΚ Κυψέλης
Αετός Τοξοτών – Κεσσάνη Ερασμίου
Νέστος Κύρνου – ΑΟ Βιστονίδας
Εθνικός Κιμμερίων – Ορφέας 2005 Ξάνθης
Ρεπό: Ορφέας Ν. Αμισού  
Η βαθμολογία:
1. Εθνικός Κιμμερίων 29
2. Αετός Τοξοτών 29
3. Ερ. Αστέρας Σελέρου 27
4. Κεσσάνη Ερασμίου 26
5. ΑΟ Βιστονίδας 23
6. ΑΠΟΞ Skoda 23
7. Ορφέας Ν. Αμισού 22
8. Νέστος Κύρνου 22
9. Ήλιος Ηλιόπετρας 18
10. Ολυμπιακός Λεύκης 16
11. ΑΕΚ Κυψέλης 15
12. Ορφέας 2005 Ξάνθης 14
13. Κεντητή 13        

Β’ Ε.Π.Σ.  


16η αγωνιστική – το πρόγραμμα

Κυριακή 19/02/2012 – Ώρα 11.00
Σαμακώβ – Σήμαντρα Σπορ
Θύελλα Μαγγάνων – Κάστρο Γλαύκης
Δόξα Μυρωδάτου – Κόσυνθος Ξάνθης
Κεραυνός Π. Κατραμίου – ΑΠΟΚ Θερμών
Σμίνθη Ξάνθης – Ελπίδα Σουνίου
Ρεπό: ΠΑΣ Φιλίων  
Η βαθμολογία:
1. Θύελλα Μαγγάνων 35
2. ΑΠΟΚ Θερμών 30
3. ΠΑΣ Φιλίων 26
4. Ελπίδα Σουνίου 22
5. Δόξα Μυρωδάτου 21
6. ΑΟ Σμίνθης 18
7. Κόσυνθος 17
8. Σαμακώβ 14
9. Σήμαντρα Σπορ 11
10. Κεραυνός Π. Κατραμίου 9
11. Κάστρο Γλαύκης 0        

Γ’ Ε.Π.Σ.  


Επόμενη (13η) αγωνιστική
Σάβ/Κυρ. 18-19/02/2012 – Ώρα 15.00
Φίλιππος 2005 Ξάνθης – Κοτύλη (18/02)
Εθνικός Ολβίου – ΑΟ Κασκανές (18/02)
Δημάριο Ξάνθης – Ελπίδα Γενισέας (18/02)
Αναγέννηση Π. Χρύσας – Ορφανό (19/02)
Ρεπό: Ρεμβιακός 2011 Ξάνθης  
Η βαθμολογία:
1. Ελπίδα Γενισέας 27
2. Κοτύλη 24
3. Ρεμβιακός 22
4. Ορφανό 20
5. Αναγέννηση Π. Χρύσας 15
6. Εθνικός Ολβίου 15
7. ΑΟ Κασκανέ 3
8.Δημάριο 1
9. Φίλιππος 2005 Ξάνθης 0

Περισσότερα Σχετικά Άρθρα
Περισσότερα άρθρα από ΕΜΠΡΟΣ
Περισσότερα άρθρα από Αθλητικά Νέα
Τα σχόλια είναι απενεργοποιημένα.

Μπορεί επίσης να σας αρέσει

Φοβερές εμφανίσεις από τους αθλητές και τις αθλήτριες του Ηρόδικου στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Κολύμβησης

Ολοκληρώθηκε στις 28 Μαΐου στο ΟΑΚΑ Στις 27 και 28 Μαΐου πραγματοποιήθηκε το Πανελλήνιο Πρ…