Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Αθλητικά Νέα Τζούντο: Τρία μετάλλια για τον «Μιρμάνη»

Τζούντο: Τρία μετάλλια για τον «Μιρμάνη»

0
tsoulfas_nikos-empros

Στο πανελλήνιο πρωτάθλημα παίδων

Χρυσό ο Τσούλφας – χάλκινα για Γεωργιάδη – Οικονόμου

Ικανοποιητική ήταν η συγκομιδή του ξανθιώτικου συλλόγου «Ο Μιρμάνης» στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Τζούντο Παίδων – Κορασίδων Α’ που πραγματοποιήθηκε το Σάββατο 11 Φεβρουαρίου, στο κλειστό γυμναστήριο της Αργυρούπολης.
Τρεις Ξανθιώτες «τζουντόκα» ανέβηκαν στο βάθρο των μεταλλίων, κατακτώντας ένα χρυσό και δύο χάλκινα μετάλλια.
Συγκεκριμένα, το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο Νίκος Τσούλφας στην κατηγορία των 46 κιλών, ενώ από ένα χάλκινο πήραν οι Βλαδίμηρος Γεωργιάδης και Χριστόδουλος Οικονόμου στις κατηγορίες των 42 και 60 κιλών αντίστοιχα.
Με τα μετάλλια που πήραν οι αθλητές του «Μιρμάνη», οδήγησαν τον ξανθιώτικο σύλλογο στην 4η θέση της ομαδικής κατάταξης, πίσω από τις ομάδες του Αμύνταιου, του Αστέρα Πετρούπολης και της ΑΟ Πετρούπολης.