Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Λεύκιππος: Κράτησε το αήττητο στην έδρα του και με τη Γέφυρα (66-61)

Λεύκιππος: Κράτησε το αήττητο στην έδρα του και με τη Γέφυρα (66-61)

0

Παρέμεινε στην 5η θέση της Β΄Εθνικής

Με εξαιρετική άμυνα στο 4ο δεκάλεπτο ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ επικράτησε με 66-61 της Γέφυρας για την 10η αγωνιστική της Β’ Εθνικής Ανδρών συνεχίζοντας να βρίσκεται στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας. Ο Λεύκιππος πέτυχε το 5/5 στην έδρα του, αλλά ο συνδυασμός των αποτελεσμάτων των κράτησε στην 5η θέση.

Η αναμέτρηση σε όλη τη διάρκεια της είχε αμφίρροπο χαρακτήρα με τις άμυνες να έχουν τον κύριο λόγο με επακόλουθο το σκορ να μένει σε χαμηλά επίπεδα.

Η άμυνα ήταν αυτή που έφερε και το ροζ φύλλο αγώνα για το συγκρότημα του Δημήτρη Παπαδόπουλου καθώς στο 4ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι δέχτηκαν καλάθι για το 52-56 (8:15 πριν τη λήξη) και το επόμενο καλάθι ήρθε 7 λεπτά και 10 δευτερόλεπτα αργότερα (62-59).

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 37-34,50-53,66-61

Διαιτητές: Ξενικάκης, Παπαγεωργίου, Θεοδωρίδης

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ (Παπαδόπουλος): Μακαρατζής 6(1), Δεληγιάννης, Τσαλαπάτας, Τσίλογλου, Κατσαμούρης 6, Τζίμης 2, Ευσταθιάδης, Μπουτσακτσή 4,  Μαλανδρής 10(2), Χρήστου 24(2), Κάλτσος, Παλλάκης 14.

ΓΕΦΥΡΑ (Τζιβάνης): Κελεσίδης 8(1), Πολυμένης 2, Μπάρμπας, Σαμαράς, Φόρογλου 5, Χρυσόπουλος 7, Σιώπης 16(3), Κουτουκτσίδης 14(1), Αλευρίδης 1, Καλαιτζίδης 6(2), Λαζάρου 2, Στράτος

Επτά μετάλλια κατέκτησαν οι αθλητές Ταεκβοντό της ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΔΥΝΑΜΗΣ ΞΑΝΘΗΣ

Σε διασυλλογικό πρωτάθλημα έγχρωμων ζωνών Βορείου Ελλάδος Ολοκληρώθηκε το 2ο προκριματικό …