Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Λεύκιππος: Επικράτησε στο Αμοιρίδειο επί του Φίλιππου Βεροίας με 75-64

Λεύκιππος: Επικράτησε στο Αμοιρίδειο επί του Φίλιππου Βεροίας με 75-64

0

Δεύτερο νικηφόρο παιχνίδι εντός έδρας

Δεύτερο εντός έδρας παιχνίδι και δεύτερη νίκη για τον ΛΕΥΚΙΠΠΟ που φιλοξένησε τον Φίλιππο Βέροιας για την 3η αγωνιστική της National League 1.

Η αναμέτρηση στη μεγαλύτερη διάρκεια της ήταν αμφίρροπη με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ και να έχει χαρακτήρα ντέρμπι. Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση, πήραν το προβάδισμα με τη λήξη του 1ου δεκαλέπτου με 13-19 και κατάφεραν να το φτάσουν στο +8 (13-21) με την έναρξη του 2ου δεκαλέπτου.

Το συγκρότημα του Γιώργου Ζαφειρούδη έβγαλε αντίδραση και με ένα εξαιρετικό 2ο δεκάλεπτο (30-17 το επί μέρους σκορ) πήρε το προβάδισμα με 43-36 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Δυο τρίποντα του Φιλίππου Βέροιας έφεραν την αναμέτρηση στον πόντο (43-42) και λίγο αργότερα ήρθε η ισοπαλία με 45-45. Ένα σερί 9-3 έφερε τον ΛΕΥΚΙΠΠΟ μπροστά με 54-48.

Στο τελευταίο μέρος της αναμέτρησης ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ με εξαιρετική άμυνα και τον Σωτήρη Κατσαμούρη να σημειώνει σημαντικά καλάθια διατήρησε το προβάδισμα και το έφτασε στη μέγιστη τιμή του με την λήξη της συνάντησης.

Διαιτητές: Σαρακενίδης, Αναστασιάδης, Κασούμης

Δεκάλεπτα: 13-19, 43-36, 54-48, 75-64.

Λεύκιππος (Ζαφειρούδης): Παλλάκης 7 , Μακαρατζής 11 (2) , Οικονομούδης, Απαζίδης 3 (1) , Διαμαντής, Κατσαμούρης  27 (2), Μπουτσακτσή 4 , Γιακούλας 3 (1), Καλαμπάκας 20 (5).

Φίλιππος Βέροιας (Κοθράς): Μελαδιανός 12 (1), Μαλανδρής 2, Καραγιώργος 3 (1), Πεχλιβανίδης, Ελευθεριάδης 16 (2), Ταζόπουλος 2, Κωστίκας 18 (3), Κάτζος 8 (2), Μπένας 3 (1), Παπαδόπουλος.

12) Αρετσού    3

*ΔΕΚΑ και Νίκη Βόλου έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Νικητής ο Πανθρακικός στο Θρακιώτικο ντέρμπυ με τον Άρη Αβάτου

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 5ης αγωνιστικής Εντυπωσιακή νίκη επί του Άρη Αβάτου με 3…