Αρχική ΑΘΛΗΤΙΚΑ Λεύκιππος: Έχασε από τον Μακεδονικό στα τελευταία δευτερόλεπτα

Λεύκιππος: Έχασε από τον Μακεδονικό στα τελευταία δευτερόλεπτα

0

Βαθμολογία και αποτελέσματα της 6ης αγωνιστικής στη National League 1

Στα τελευταία δευτερόλεπτα κρίθηκε η αναμέτρηση Μακεδονικός –ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ για την 6η αγωνιστική της National League 1 με τους γηπεδούχους να πετυχαίνουν το νικητήριο καλάθι και να κερδίζουν με 66-64 αφήνοντας τους φιλοξενούμενος με την απογοήτευση της ήττας.

Το παιχνίδι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του ήταν ντέρμπι με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και να μην μπορούν να χτίσουν διαφορά που να τους δίνει άνεση και προβάδισμα νίκης.

Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 18-19 υπέρ του ΛΕΥΚΙΠΠΟΥ που έβρισκε επιθετικές λύσεις από αρκετούς παίχτες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός των καλαθιών μειώθηκε και το επί μέρους σκορ ήταν 9-10 και τον ΛΕΥΚΙΠΠΟ να προηγείται 27-29 με τη λήξη του ημιχρόνου.

Η πρώτη απόπειρα για να ξεφύγει μια ομάδα στο σκορ πραγματοποιήθηκε στις αρχές του 3ου δεκαλέπτου με το συγκρότημα του Γιώργου Ζαφειρούδη να ξεφεύγει με 33-41. Ένα επί μέρους σκορ 17-6 που περιλάμβανε και δυο τεχνικές ποινές στον προπονητή του ΛΕΥΚΙΠΠΟΥ, Γιώργο Ζαφειρούδη, που αποβλήθηκε από το παιχνίδι έφερε μπροστά τον Μακεδονικό με 50-47 στο 30ο λεπτό.

Στο τελευταίο μέρος του παιχνιδιού ο ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με 60-64 αλλά δέχτηκε σερί 6-0 στα τελευταία δευτερόλεπτα και έφυγε με το κίτρινο φύλλο αγώνα.

Διαιτητές: Ελευθεριάδης-Παπαγερίδης-Μπουγλός

Δεκάλεπτα: 18-19, 27-29, 50-47, 66-64

Μακεδονικός (Χατζούλης): Τσιρογιάννης 23 (3), Καμαριώτης 7 (2), Καραγιάννης 6, Ζεϊμπέκης 3 (1), Ανδρέου 12, Τζιουβάρας 2, Ρουκουνάκης 10 (2), Αγριόπουλος 3 (1).

Λεύκιππος (Ζαφειρούδης): Καλαμπάκας 14 (2), Κατσαμούρης, Παλλάκης 12, Μητρόπουλος 16 (2), Μακαρατζής 8 (1), Γιακούλας 2, Μπουτσακτσή 5, Κουρτίδης 4, Διαμαντής 3.

Γ’ Εθνική: Ο Άρης προηγήθηκε αλλά έχασε 3-1 από τον Νέστο

Όλα τα αποτελέσματα και η βαθμολογία Την ήττα γνώρισε ο Άρης Αβάτου στη Χρυσούπολη από τον…